2 tygodnie po restarcie i już nitki/niedobory

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Agamemnon
Posty: 10
Rejestracja: 18 sty 2019 22:38

2 tygodnie po restarcie i już nitki/niedobory

Post autor: Agamemnon »

Witam,

9 października zrestartowałem zbiornik 25l (20l netto) na kranówce i żwirku + kulki GT.
Przez pierwszy tydzień standardowo dodawałem dzienne dawki K i bakterie (Stability) oraz zalecane dawki carbo (EC).

W kranówce mam Mg 30mg/l oraz Ca 175mg/l
Potas chciałem ustawić do magnezu, czyli gdzieś koło 20-25mg/l. Po tygodniu doszedłem z K do około 15mg/l. Obecnie jest koło 20mg/l.

Po tygodniu od restartu zacząłem delikatnie zwiększać azot. A kilka dniu później fosfor. Aktualnie N to koło 5mg/l a fosfor jest praktycznie blisko 0. Zacząłem dodawać, ponieważ liście Staurogyne repens zaczynały się robić przezroczyste i odpadać.

No i teraz do sedna: zauważyłem, że na mchu Peacock są nitki (bezpośrednio pod lampą) Rhizoclonium. Z glonów mam jeszcze przyprószenie okrzemkami na kamieniach, ale tragedii nie ma.

Ludiwgia repens sp mini red dostała brązowe wierzchołki, jak na zdjęciu. Dodam, że liście na wierzchołkach zaczęły odpadać.
(w lewym dolnym rogu wierzchołek jest nie zielony jak na zdjęciu, tylko brązowy)
ludwigiarep.jpg

Pytanie: co zrobiłem źle?

Kilka parametrów:
- oświetlenie Leddy Tube Aquael 6W 6500K
- rośliny: mech Peacock, Bacopa Monnieri (5 sadzonek), Limnophila Sessiliflora (5 sadzonek), Microsorum Pteropus, Staurogyne repens, Hydrocotyle (okółkowe), Ludwigia Sp. Mini Red, gałęzatki, kilka malutkich Pistii.
- ryby: brak
- dekoracje: korzenie, kamienie

Problemy z roślinami (podsumowanie)
- ludwigia: wierzchołki jak na zdjęciu
- Staurogyne repens: liście robią się przezroczyste i odpadają (przecież potas jest :shock: )

A może powinienem najpierw rozpocząć z nawozem PG Classic, a dopiero potem makro?

Dzięki za pomoc
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ODPOWIEDZ