Zeolit

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
Ginuha
Posty: 239
Rejestracja: 04 wrz 2019 13:07
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Zeolit

Post autor: Ginuha »

We wszystkich postach jakie wypluła wyszukiwarka znalazłam informację, że zeolit nie jest polecanym medium filtracyjnym.
Nie znalazłam jednak informacji dlaczego nie, więc pytanie dlaczego nie zeolit?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Zeolit

Post autor: BARA »

Bo potrafi wpłynąć na parametry wody.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Ginuha
Posty: 239
Rejestracja: 04 wrz 2019 13:07
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Zeolit

Post autor: Ginuha »

BARA pisze: 10 lis 2020 9:41 Bo potrafi wpłynąć na parametry wody.
No dobra, ale jak, dlaczego i na które parametry? :)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Zeolit

Post autor: BARA »

Z tego co kojarzę to potrafi zatwardzać wodę. W wolnej chwili poszukam źródła tej informacji i Ci podam.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Ginuha
Posty: 239
Rejestracja: 04 wrz 2019 13:07
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Zeolit

Post autor: Ginuha »

Na innym forum znalazłam taki, myślę, że w sumie wyczerpujący artykuł. W prawdzie dotyczy bardziej akwariów morskich, ale sama zasada działania zeolitu jest jasno opisana
(autorem jest Michał z forum reefclub.pl)

Regulamin Akwaforum. Nie posiadasz praw autorskich do zamieszczonego artykułu! Podaj nam link, nie kopiuj całego tekstu. Usuwam całość. Szanujmy nawzajem swoją pracę. MOD BARA
Ostatnio zmieniony 10 lis 2020 19:37 przez Ginuha, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Ginuha
Posty: 239
Rejestracja: 04 wrz 2019 13:07
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Zeolit

Post autor: Ginuha »

sorki, że post pod postem, ale nie chcę "zaburzać" struktury powyższego artykułu.
Im więcej czytam o zeolicie, tym bardziej kusi mnie użycie go jako medium i przetestowanie jak wpływa na wodę w tym konkretnym przypadku.
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: Zeolit

Post autor: owlman »

Czesc . Jezeli tylko eksperyment.. to jestem za . Natomiast pytanie jest nastepujace : skoro jest tyle sprawdzonych materialow filtracyjnych ,to po co sobie glowe lamac ?
Awatar użytkownika
Ginuha
Posty: 239
Rejestracja: 04 wrz 2019 13:07
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Zeolit

Post autor: Ginuha »

owlman pisze: 10 lis 2020 17:39 Czesc . Jezeli tylko eksperyment.. to jestem za . Natomiast pytanie jest nastepujace : skoro jest tyle sprawdzonych materialow filtracyjnych ,to po co sobie glowe lamac ?
1. Przede wszystkim dla dobra nauki ;) intryguje mnie to, że sa różne rodzaje zeolitu i każdy wyłapuje z wody co innego. Ciekawi mnie też ile potasu i sodu oddają do wody.
2. Bo dostałam go w gratisie do filtra ;)

edit:
Bara publikując ten artykuł podałam żródło (nazwę forum), oraz wszystkie informacje o jego autorze, którymi ów artykuł był opatrzony. Regulamin (W przypadku zamieszczania przez użytkownika fragmentu lub całości tekstu pochodzącego z artykułu, książki, gazety itp należy podać źródło oraz autora tego tekstu) nie mówi o tym, że należy publikować linki.

Jednak żeby nie było, że dyskusja jest o niczym to poniżej link:

https://reefclub.pl/index.php?/topic/10 ... ntra-mity/
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Zeolit

Post autor: BARA »

Ginuha pisze: 10 lis 2020 10:40 Na innym forum znalazłam taki, myślę, że w sumie wyczerpujący artykuł. W prawdzie dotyczy bardziej akwariów morskich, ale sama zasada działania zeolitu jest jasno opisana
(autorem jest Michał z forum reefclub.pl)

We wcześniejszym poście zabrakło źródła cytatu. Podałaś tylko autora i skąd ten autor jest.
Dziękuję za wstawienie linka obecnie, to nam wszystko wyjaśnia.

Też czekam na wynik eksperymentu z zeolitem.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
szakal
Posty: 157
Rejestracja: 18 wrz 2019 21:38
Lokalizacja: Łódź

Re: Zeolit

Post autor: szakal »

Zeolit to absorber tzn. jak jest świeży to owszem działa i pobiera związki z wody których nie chcemy w akwarium. Ale po 2-3 miesiącach przestaje działać i wszystko s powrotem oddaje do akwarium. Podobnie działa kermazyt i węgiel aktywowany. To też media o działaniu absorbującym.
pozdr

szakal
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Re: Zeolit

Post autor: wojtass9 »

Coś ci się chyba pomyliło z keramzytem .
Awatar użytkownika
Ginuha
Posty: 239
Rejestracja: 04 wrz 2019 13:07
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Zeolit

Post autor: Ginuha »

wojtass9 pisze: 20 lis 2020 13:36 Coś ci się chyba pomyliło z keramzytem .
mi?
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Re: Zeolit

Post autor: wojtass9 »

Nie,szakalowi :)
szakal
Posty: 157
Rejestracja: 18 wrz 2019 21:38
Lokalizacja: Łódź

Re: Zeolit

Post autor: szakal »

No dobrze może co do keramzytu na 100% nie jestem pewien. Bije się w pierś. Ale zeolit i węgiel aktywowany są mediami które najpierw wchłaniają a potem po 2-3 miesiącach oddają to spowrotem.

A co do keramzytu byłem pewien ale może się myle :D Przekazuje wiedze jaką posiadam ale też moge się mylić w pewnych kwestiach. Jeśli tak będzie to prosze o wyrozumiałość.
pozdr

szakal
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Zeolit

Post autor: chemik4 »

Ciekawy artykuł z zeolitem w roli głównej. Nigdy się nim specjalnie nie interesowałem a się okazuje, że to taki naturalny wymieniacz jonowy.

Keramzyt jest stosowany jako medium typowo biologiczne, jest podłożem dla bakterii nitryfikacyjnych, niczego nie pochłania i nie oddaje - czasem lekko podnosi twardość wody ale to szybko mija.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
ODPOWIEDZ