Ryby padają a ja nie wiem dlaczego

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

szakal
Posty: 157
Rejestracja: 18 wrz 2019 21:38
Lokalizacja: Łódź

Re: Ryby padają a ja nie wiem dlaczego

Post autor: szakal »

Dotarł test na żelazo od jbl kropelkowy i wyszło poniżej 0,02. Czyli rośliny głodują. A czy ma to jakiś związek z rybami?
pozdr

szakal
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: Ryby padają a ja nie wiem dlaczego

Post autor: owlman »

Nie ma to zwiazku z rybami . Ale jezeli rosliny padaja , nie rosna , gnija itp . moze to miec znaczacy wplyw na parametry wody ( pogorszenie) a tym samym na zdrowie ryb . Jak slusznie zauwazyl el moderatore Wojtas molinezje to ryby wod zasadowych , natomiast ramirezy i pretniki kwasnych . Jakie parametry masz dzis ? I jakie ryby w akwarium ?
szakal
Posty: 157
Rejestracja: 18 wrz 2019 21:38
Lokalizacja: Łódź

Re: Ryby padają a ja nie wiem dlaczego

Post autor: szakal »

Zmierzyłem Fe pod kątem ryb ponieważ rośliny mi rosną w miare szybko mimo że teoretycznie głodują na tym poniżej 0,02 żelaza. Ale rosną.
A co do ryb to wode mam taką:

http://www.zwik.lodz.pl/jakosc-i-techno ... rzez-zwik/

pH od 7,2 do 7,6 ale to i tak nie miało znaczenia przy ramirezach czy prętnikach. Wiem że te ryby wymagają kwaśnej wody i taką miały bo taką przygotowałem im i starałem się utrzymać. Albo poprzez filtr ro(zmiękczałem a potem zakwaszałem) albo bawiłem się woreczkami zmiękczającymi zoolka i potem zakwaszałem. Miałem wtedy wode na poziomie 6-6,5. Zresztą same zakwaszanie jest proste gorzej utrzymać stabilne parametry przy podmianach wody.
pozdr

szakal
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: Ryby padają a ja nie wiem dlaczego

Post autor: owlman »

No i do jakich wnioskow doszedles ? Co moglo byc przyczyna zgonow ? Czy nie uwazasz ,ze za duzo cudowales z chemikaliami ?
szakal
Posty: 157
Rejestracja: 18 wrz 2019 21:38
Lokalizacja: Łódź

Re: Ryby padają a ja nie wiem dlaczego

Post autor: szakal »

Że coś cudowałem??? A niby co??? Że zmiękczałem a potem zakwaszałem wode??? To w jaki niby sposób miałem osiągnąć kwaśny odczyn wody??? W większości Polski woda w wodociągach jest średnio twarda do twardej oraz zasadowa. Co w takiej sytuacji mieliby zrobić hodowcy np. paletek???
Zastanów się zanim coś napiszesz.
pozdr

szakal
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: Ryby padają a ja nie wiem dlaczego

Post autor: owlman »

To Ty sie zastanow co piszesz . W pierwszym wpisie pisales ze nie stosujesz zadnej chemii , teraz co innego . Co jeszcze dolewales do wody by ja uszlachetnic . Tylko bez sciemy . Daj zdjecie akwarium . Zatajanie prawdy to przestepstwo .
szakal
Posty: 157
Rejestracja: 18 wrz 2019 21:38
Lokalizacja: Łódź

Re: Ryby padają a ja nie wiem dlaczego

Post autor: szakal »

Napisałem i to miałem na myśli że teraz nie dodaje chemii od pewnego czasu(z miesiąc może dwa). To napisałem na początku. Natomiast co do prętników i ramirez to miałem je kiedyś i wtedy bawiłem się chemią tzn. używałem filtra ro do zmiękczania i zakwaszania i stosowałem też woreczki zmiękczające.
Także czytać a nie się bez powodu czepiać.

Oto cytat z pierwszego posta:

"... Pozatym dawniej próbowałem hodować ramirezy albo kiedyś prętniki. Po wpuszczeniu pływały miesiąc, dwa i nagle padały....".

DAWNIEJ czyli o ile dobrze pamiętam 2-3 lata temu.

Nie mam nic do ukrycia bo niby co?

A zdjęcia nie wstawie bo zaraz się zaczną komentarze że akwarium brzydkie(miałem już tak na konkurencyjnym forum, byłem wyśmiany po prostu), że to powinno być tak, to nie powinno być, to brzydkie, to wyrzuć, ect. ect.
Więc nie wstawie bo na co mi niepotrzebne nerwy?
Ostatnio zmieniony 22 lis 2020 19:10 przez szakal, łącznie zmieniany 1 raz.
pozdr

szakal
Awatar użytkownika
Peter007
Posty: 346
Rejestracja: 01 paź 2016 18:31
Lokalizacja: Opoczno

Re: Ryby padają a ja nie wiem dlaczego

Post autor: Peter007 »

owlman pisze: 22 lis 2020 18:42 Zatajanie prawdy to przestepstwo .
Ja pitole 😂 Jakiś donos będzie?
Poza tym weź no przestań te spacje stawiać przed znakami przestankowymi.

Wracając do tematu to może warto przemyśleć czy nie zrobić restartu skoro w teorii jest wszystko ok a jednak problem występuje.
***** ***
szakal
Posty: 157
Rejestracja: 18 wrz 2019 21:38
Lokalizacja: Łódź

Re: Ryby padają a ja nie wiem dlaczego

Post autor: szakal »

Spróbuje zrobić większą podmiane wody(połowe) i zobacze. Jak nie będzie efektu to będe myślał o restarcie.

Jeszcze mi się przypomniało. Za komuny jak na Górnym Śląsku odbywały się konkursy gupików i przyjeżdzali hodowcy ze swoimi okazami z całej Polski na konkurs. I niby parametry wody były takie same co u hodowców akwariach ale jednak dochodziło do masowych śnięć gupików po wpuszczeniu ich do akwariów na śląskiej wodzie.
Tak mi się to przypomniało. Może tak podobnie jest u mnie. Już pisałem tutaj na forum że mam kiepską wode. Robiłem w sanepidzie badania mojej wody i wychodziły metale ciężkie. Te dwa miesiące temu stosowałem aquasafe ale za radą userów już nie stosuje.
pozdr

szakal
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: Ryby padają a ja nie wiem dlaczego

Post autor: owlman »

Jakie ryby masz w tej chwili ? Jakie ryby padly ? Dlaczego padly ? Jakie parametry wody na dzien dzisiejszy ? Czy restart bedzie na innej wodzie ?
A moze zadnych testow nie przeprowadziles tylko opierasz sie na wiadomosciach wodociagow ? Wstaw zdjecie tak czy owak . Bez nerwow . Ja sie smial nie bede .
szakal
Posty: 157
Rejestracja: 18 wrz 2019 21:38
Lokalizacja: Łódź

Re: Ryby padają a ja nie wiem dlaczego

Post autor: szakal »

Mam w tej chwili 2 mieczyki(parke), jedną molinezje, jednego zbrojnika, dwa kiryski. Padły molinezje, mieczyki i chyba jeden kirysek. Parametry mam takie jakie były tzn. NO2 0, NO3 0, Po4 1, pH 7,2 Amoniak 0, miedz 0. Niewiem czy restart będzie na innej wodzie bo czy jest sens jak taka woda jest?? Tak jak pisałem spróbuje ją podmienić. Może to coś da.
P.S.

Nie chce być złośliwy ale ty masz chyba jakiś problem z podejrzliwością. No bo kurcze wybuliłem kupe kasy na test Nh3/Nh4, na test na miedz, na test na żelazo, a ty mi tu wyjeżdzasz że niby coś oszukuje??? No sorry ale to chore podejście. Ze 150 zł wydałem(razem z kurierami) a ty się mnie tu czepiasz...

Zdjęcia nie wstawie. Nie tylko ty tutaj zaglądasz. Mam złe doświadczenia i nie chce ich powielać.
pozdr

szakal
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: Ryby padają a ja nie wiem dlaczego

Post autor: owlman »

Nie chodzi o podejrzliwosc tylko o to ze juz przebrnelismy przez parametry wody , jedzonko itp a ryby nadal padaja . Wiec co jest ? Skoro woda jest trujaca to nalezy zaopatrzyc sie w filtr RO lub sprowadzac wode z Alaski na przyklad . I nikogo sie nia czepiam . Im wiecej swiezych wiadomosci , tym wieksze mozliwosci rozwiazania tej zagadki sniecia ryb . A moze masz jakies syntetyczne ozdoby /wraki statkow , pierdzace rozgwiazdy /? . A moze podloze .? Trzeba wszystko brac pod uwage . NO3=0 to tez dziwne choc nie powiem ze niemozliwe . Nie tak dawno mialem trefny test na NO3 i ze wzgledu na spora ilosc roslin podawalem nawoz azotowy . A tu ciagle 0 i 0 a ryby padaja bezobjawowo . Okazalo sie po zakupie nowego testu ,ze jest 80-100 . Czy nadal podajesz te pokarmy miesne ?
szakal
Posty: 157
Rejestracja: 18 wrz 2019 21:38
Lokalizacja: Łódź

Re: Ryby padają a ja nie wiem dlaczego

Post autor: szakal »

Gwoli ścisłości jak wyczyściłem filtr który jak pisałem 3,5 miesiąca nie był czyszczony śnięcie ryb wyhamowało. Od tygodnia nic nie padło. Więc może to nie z powodu wody tylko brudnego filtra?? Bo woda jaką mam taką mam. Na filtr założyłem zgodnie z radą prefiltr.

Co do testu na NO3 tak jak pisałem w pierwszym poscie mierze serą kropelkową i jblem paskowym. Sera kropelkowa podaje 0 a jbl paskowy 10.

----

Chyba ja i inni userowie zapędziliśmy się z dyskusją za daleko. Od tygodnia nic nie padło. Stawiam na brudny filtr że był przyczyną.
pozdr

szakal
ODPOWIEDZ