krewetka gabońska - prośba o informacje, wymiana doświadczeń

Hodowla krewetek, raków; ślimaki i inne stworzenia

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

aleextra
Posty: 83
Rejestracja: 28 gru 2018 11:12
Lokalizacja: Mysłowice (Śląsk)

krewetka gabońska - prośba o informacje, wymiana doświadczeń

Post autor: aleextra »

Witam,

od soboty mam w akwarium krewetkę gabońską.

Warunki:
chowa się między liśmi anubiasa
chowa się za korzeniem między anubiasem a korzeniem
w gęsto zarośniętym reinecki mini

Żeruje (co zauważyłem)
za korzeniem
w głębokim ukryciu w reinecki mini

podejrzewam, że szuka sobie ukrytego miejsca w akwarium z jakimś prądem wody.

Mam pokarm dla niej, dla podawania pod czułki, ale z braku doświadczenia raczej ją straszę niż karmię, a jedzenie i tak po całym akwarium lata. Jak obserwowałem, to bystrzyki próbowały ją jeść, ale wypluwały, neonki zdaje się, że jakoś sobie radziły. Bystrzyki podobno miękki namoczony suchy pokarm jedzą, więc może to jest przyczyna. Z drugiej strony pokarm znika (mam nadzieję, że red cherry sobie z nim poradzi), albo wpada do filtra... Czyli się rozkłada i psuje wodę.

https://youtu.be/rvn5rJKYfJc - tu widać jak pokarm rozprasza się po akwarium jak i samą krewetkę można zobaczyć. Dorobiłem już małą jaskinkę z łupków w centrum akwa, ale pomijaną (pomija wszystkie skrytki jakie na początku używała)

Stąd moje pytania - wiem, że można nieuważnie zagłodzić krewetkę. Więc pytania:
1. Realnie - jak dużo ona je? Podobno sporo, ale co to znaczy? Czy karmienie ryb i rozproszenie jedzenia po akwarium wystarczy? Czy specjalnie ją dokarmiać/przekarmiać ryby?
2. Czy stale coś musi pływać w wodzie?
3. Czy jeśli faktycznie jest głodna, zamiata tymi "parasolkami" po żwirku?
4. Jak rozpoznać z wyprzedzeniem, że jest coś nie tak, bo na forach znalazłem kilka info, jak ktoś miał 2szt. a jedna umarła i to przez to, że z głodu).
5. Czy ubarwienie coś znaczy? U mnie z rana zazwyczaj przechodzi częściowo w barwę "łososiową", a niby miała być niebieska. Przez większość czasu jest biała, z lekkimi przebarwieniami na "łączeniach" odwłoku.

Naprawdę mało jest informacji w internecie, po angielsku jest więcej, ale wolę mieć informacje od praktyków.
aleextra
Posty: 83
Rejestracja: 28 gru 2018 11:12
Lokalizacja: Mysłowice (Śląsk)

Post autor: aleextra »

No to zrobię mały update - 4 dzień. Nie żeruje przy ziemi - cieszy mnie to, bo to znaczy, że nie przymiera głodem. Nie wiem tylko, czy pojedzona jest po sklepie, czy już z mojego akwarium.

Poświęcam się i przekarmiam rybki. Niestety podejrzewam, że to filtr większość wciąga, więc jutro go otworzę i wyleję cały syf z niego - niech nie psuje wody rozkładające się jedzenie. Jakie to jest błędne koło - aby jadła - potrzebuje ruchu wody, aby nie wciągało jedzenia do filtra - musiałbym wyłączyć filtr...

Początkowo jej zachowanie było znacznie bardziej płochliwe. Niestety niby ma być niebieska, jest raczej biała :(

Przynajmniej Red Cherry mają czasy głodu za sobą :)


Znalazłem taki film w internecie:
https://www.youtube.com/watch?v=F71JYqlvkQQ
to jest ten objaw - głodna krewetka nie szuka w wodzie tylko z ziemi pożywienia?
aleextra
Posty: 83
Rejestracja: 28 gru 2018 11:12
Lokalizacja: Mysłowice (Śląsk)

Post autor: aleextra »

Aktualizacja - dzien 6

Poki co na forum zero odzewu :( Wiec aktualizacja. Wyglada na to, ze Klara (tak ja nazwalismy) znalazla sobie ulubione miejsce, na zalamaniu korzenia. I zeruje tam nonstop. Troche mnie to martwi, po podobno zeruje glownie noca, a u mnie w dzien na pewno praktycznie stale. Nie wiem co o tym myslec.

Po polsku bardzo malo zrodel, wiec zaczalem szukac info po angielsku (haslo: Atya gabonensis - hungry)
https://aquariumbreeder.com/vampire-shr ... -breeding/

W tej sytuacji nie wiem kiedy moge wyczyscic szyby/wymienic wode, odmulic (For example, some aquarists recommend never do maintenance while they are out of their hiding spots. It can scare them so much that they will run for cover and hide for days.
|Moje biedne tlumaczenie: niektorzy odradzaja przeprowadzac prace porzadkowe w akwarium gdy krewetka nie jest schowana - wtedy moze uciekac w panice i ukrywac sie przez wiele dni)

Z tego co zrozumialem, faktycznie problem z karmieniem jest taki, ze powinienem wylaczyc filtr a zostawic jakas wewnetrzna pompke do ruchu wody. Szukam jej, ale praktycznie wszystkie pompy maja wydajnosc minimum 1000L/h - to troche potwory sa.
mysle o tym, pisza tylko o 1000L/h, wiec moze da sie stlumic do mniejszego strumienia..
https://allegro.pl/oferta/jebao-pompa-o ... 8832739154

Co szukam - informacji o tym oraz jaki jest objaw gdy jest glodna :( Nie chce jej glodzic. Wg tego artykulu okazuje sie, ze niekoniecznie szuranie tymi parasolkami po zwirku oznacza,ze jest glodna.

Co jeszcze mnie martwi - calkowity brak wybarwienia (od wczoraj ma inna barwe, ale jest tak schowana, ze ciezko kolor zobaczyc). To moze byc brak jakichs wartosci odzywczych/mineralow....
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

Brak wybarwienia czyli jaki ma kolor?Jak wyłączysz filtr to nie będzie przepływu wody więc krewetka nie będzie wychwytywać pokarmu ,pamiętaj ,że wychwytuje bardzo drobny pokarm i nie sądzę aby była głodna bo pewnie jakiś pył ciągle jest w wodzie.Moje krewetki nigdy nie zrobiły się niebieskie zawsze były w tym kolorze :
https://images45.fotosik.pl/169/b7742033b8219c8d.jpg
aleextra
Posty: 83
Rejestracja: 28 gru 2018 11:12
Lokalizacja: Mysłowice (Śląsk)

Post autor: aleextra »

Dzięki za info! Fajne zdjęcie.

A czy u Ciebie, nonstop żeruje? Mam wrażenie, że wszędzie piszą, że prowadzi nocnytryb życia, a u mnie i dzień i chyba noc non stop macha parasolkami.

Miałeś kiedyś objawy, że widziałeś, że jest głodna? Moja nonstop macha parasolkami i wychwytuje coś (dość często widać, że wkłada je do "ust")

https://www.youtube.com/watch?v=ubBl4xxswjI

Czy dokarmiasz ją czasem w jakiś sposób? Czy po prostu sobie żyje i radzi sobie? Moja jakoś upodobała sobie to załamanie korzenia. A osobiście uważam, że tam jest bardzo słaby ruch wody, co zaprzecza temu co wyczytałem o niej. Chyba ona jest mało popularna w Polsce.

Dodatkowo masz więcej sztuk? Spędzają czas razem? Trochę boję się jej docelowej wielkości, ale w sumie jeśli ta przeżyje np. miesiąc, to może dodam jej towarzystwo. Czytałem, że są towarzyskie..
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

Ja już nie mam tych krewetek od dosyć dawna ,miałem 2 szt i zawsze koło siebie żerowały ,również w dzień ,w nocy nie obserwowałem czy żerują :D
100%amator
Posty: 66
Rejestracja: 28 wrz 2019 17:23

Post autor: 100%amator »

Nie wiem czy to pomoże ale mam krewetki filtrujące Atyopsis i też ciągle machają. Ustawiają się tam gdzie mają najlepszy przepływ wody. Jak karmię suchym to wyłapują zaraz przy wylocie z filtra, czasem widzę że wejdą na gąbkę i z niej czyszczą. Aktywne są cały dzień, nie szukają kryjówek bo w zasadzie oprócz bojownika reszta obsady jest od nich mniejsza. Twoja skoro cały czas macha to pewnie jest w wodzie na tyle pokarmu którego nie widzisz, normalne zachowanie które miało by miejsce w naturalnym środowisku.
aleextra
Posty: 83
Rejestracja: 28 gru 2018 11:12
Lokalizacja: Mysłowice (Śląsk)

Post autor: aleextra »

dzięki za info. Dzięki pracy z domu ciąglę ją obserwuję, więc mam nadzieję, że jest wszystko w porządku.

Wczoraj zrobiłem porządki w akwarium (odmulanie, szyby gąbką przeczyściłem, sporo wyciąłem roślinności). Ona siedziała na pniu niewzruszona i machała tymi parasolkami :) Więc chyba jest ok.

Ja mam bardzo pokojowe rybki w akwarium. Jedna tylko rybka jest dla mnie tajemnicą - sum drewniak... Jego nie potrafię zrozumieć :) Chyba on pożarł mi otoski... co trochę rzucam mu żywego pokarmu w jego rejony, ale co on tam robi to nie wiem.
Awatar użytkownika
Gabonensis123
Posty: 82
Rejestracja: 24 gru 2019 19:38

Post autor: Gabonensis123 »

Jeśli to pomoże, ja jestem właścicielem atya gabonensis (na co wskazuje również moja nazwa na forum :P ). Więc oto moje odpowiedzi:
××××××××××××
1. Realnie - jak dużo ona je? Podobno sporo, ale co to znaczy? Czy karmienie ryb i rozproszenie jedzenia po akwarium wystarczy? Czy specjalnie ją dokarmiać/przekarmiać ryby?
~~~~~~~~~~~
Nie przekarmiaj ryb, nie jest to potrzebne :D Ja swoją krewecie karmię tylko w porze karmienia całego akwa rozdrobnionymi do minimum płatkami dla ryb w porcji ok. 3 szczypty (ale jeśli nie chcesz ryzykować możesz kupić specjalną karmę taką jak ta:https://www.akwarystyczny24.pl/produkt/ ... LPEALw_wcB)
×××××××××××
2. Czy stale coś musi pływać w wodzie?
~~~~~~~~~~
Jak już napisałem w 1 pytaniu, nie musi bo nawet tak się nie da. Jedzenie by gniło albo ryby by je wyjadały i przez to się przejadały. Krewetki gabońskie żywią się głownie zawiesiną w toni wodnej czyli mikroorganizmami z naszych akwariów.
×××××××××××
3. Czy jeśli faktycznie jest głodna, zamiata tymi "parasolkami" po żwirku?
~~~~~~~
Tak, u mnie jak to widze (choć RZadko) to ją dokarmiam. Jedzenie zawsze rzucam przy filtrze bo tam zawsze ona czeka z rozłożonymi parasolkami
×××××××××
4. Jak rozpoznać z wyprzedzeniem, że jest coś nie tak, bo na forach znalazłem kilka info, jak ktoś miał 2szt. a jedna umarła i to przez to, że z głodu).
~~~~~
Można rozpoznać, że coś Jest nie tak jeśli np. Źle przeszła wylinkę albo nie przyjmuje w ogÓle pokarmu i jest apatyczna (choć nie jest to sposób idealny ponieważ podobnie się zachowuje przed i po wylince)
××××××
5. Czy ubarwienie coś znaczy? U mnie z rana zazwyczaj przechodzi częściowo w barwę "łososiową", a niby miała być niebieska. Przez większość czasu jest biała, z lekkimi przebarwieniami na "łączeniach" odwłoku.
~~~~~~~~
Tak, barwa u krewetek gabonensis znaczy to samo co np. U kameleonów. W zaleśności od nastroju, przyjmowanego pokarmu, warunków wody zmieniają one kolor. Niestety nie pamiętam co znaczyły wszystkie kolory, ale wiem na pewno, że intensywno niebieski oznaczał, że czuje się spokojna a mocno szary, że czuje się wystraszona/niepewnie.
Na sam koniec podrzucam foto mojego ,,pupila" :wink:
https://m.fotosik.pl/zdjecie/c6c813a0736642e1
aleextra
Posty: 83
Rejestracja: 28 gru 2018 11:12
Lokalizacja: Mysłowice (Śląsk)

Post autor: aleextra »

Dzięki wielkie za odpowiedź, odkąd poprzednie wiadomości jako tako mnie uspokoiły, to już nie zaglądałem.

Mam ten pokarm, dzięki za polecenie.
Obrazek

Ogólnie krewetka zmieniła trochę zachowanie. Siedzi na filtrze i ma wyciągnięte parasolki, ale jak będę wrzucać tam jedzenie - to wtedy prosto w filtr zostanie zaciągnięte... Ogólnie wrzucam w karmik dla wszystkich ryb i roznosi się po akwarium. Nie mam innego pomysłu.

Fajne zdjęcie zrobiłeś, ja tak nie umiem :(

Czy doradziłbyś kupno drugiej krewetki? Ta przetrwała już ponad miesiąc i chyba jest w porządku. W niektórych miejscach piszą, że są towarzyskie... Wolałbym aby dobrze się czuła. Akwarium ma wymiary 95x34x40.
aleextra
Posty: 83
Rejestracja: 28 gru 2018 11:12
Lokalizacja: Mysłowice (Śląsk)

Post autor: aleextra »

Pilne! Napiszę pewnie prywatną wiadomość do Gabonensis123, bo trochę panikuję.

2 dni temu zeszła z filtra, żerowała na dnie, ale rzadko omiatała podłoże, próbowałem ją dokarmiać, ale oczywiście reszta red cherry i rybek typu bystrzyk amandy i neonki ją straszyły. Nabrała ciemniejszego koloru.

Teraz bardzo się martwię, weszła między korzenie anubiasa oraz pod korzeń - ozdobę, to, że go przekrzywiła to najmniejszy problem. Leży jakby bokiem, ale żyje. Co zrobić? Przygotowałem małe akwarium (2L) aby ją wydobyć, ale w sumie nie wiem czy to naturalne jej zachowanie (np. wylinka - chociaż raczej nie przeszła jej jeszcze) czy jest chora.

Pomocy proszę, informacji jest tragicznie mało. Czy jest ktoś kto może coś doradzic co może być nie tak? Parametry:

temperatura: 26C, pH: 6.5
Film: https://www.youtube.com/watch?v=wDL6QSLbmE8

miałem zamiar zrobić gruntowne sprzątanie w akwarium, ale chyba póki co sobie daruję....
Awatar użytkownika
Gabonensis123
Posty: 82
Rejestracja: 24 gru 2019 19:38

Post autor: Gabonensis123 »

Witam. (Odpisałem ci na pw ale nie wiem czy widziałeś więc odpisuję jeszcze tutaj) Skoro napisałeś ,,wylinka - chociaż raczej nie przeszła jej jeszcze" wnioskuje, że nie przechodziła ona wylinki jeszcze w twoim akwarium. Z opisu jej zachowania (ukrywanie się, wpychanie w ciasne miejsce) wydaje mi się, że na 99% będzie przechodziła wylinkę 🙂 ,,Przygotowałem małe akwarium (2L) aby ją wydobyć" nie rób tego! 2L to zdecydowanie za mało jak na krewetkę gabońską. To tak jakbyś ty źle się czuł i ktoś cię wrzucił do beczki. ,,reszta red cherry i rybek typu bystrzyk amandy i neonki ją straszyły" - niezbyt rozumiem co to znaczy. W moim przypadku jedyne oznaki ,,straszenia" kreweci były ze strony zbrojnika niebieskiego który na początku włożenia kokosa do akwa walczył z nią o kryjówkę (wygrała krewetka 😉) więc może też kup jej jakąś ,,jamę", kokosa i ustaw blisko filtra, żeby czuła się bezpiecznie i miała dostęp do pokarmu. Mam nadzieję, że pomogłem.
Akwarium 105l ogólne
Krewetkarium 25l
aleextra
Posty: 83
Rejestracja: 28 gru 2018 11:12
Lokalizacja: Mysłowice (Śląsk)

krewetka gabońska

Post autor: aleextra »

Tak zrobię. Miałem jamkę z lupka czarnego ale raz była tylko uzyta. Jutro kupię.

Dzięki!

___edit 18.05.2020 19:20
kokos o 9 rano kupiony, pozdrawiam sklep w Katowicach na Witosa, wszystko mają. Ponieważ przez to spóźniłem się do pracy to dopiero skończyłem i mam czas napisać wiadomość.

Wypatrzyłem kokosa we wrzątku, wsadziłem w okolice Klary (krewetki gabonskiej).

Krewetka rano była w innym miejscu niż za dnia i chyba w nocy zmieniła położenie, ale potem wróciła na swoje upatrzone miejsce pod korzeniem.

Kokos jest cały z dwoma otworami. Ustawiłem go tak, że górny otwór jest pod wlotem filtra, a dolny... No na dole. Póki co wisi na trawie... Nie chcę jej stresować. Od krewetki jest jakieś 4cm do góry. Ale jeśli potrzebuje kryjówki, to chyba raczej będę go przesuwał do niej aby wejście miała przy żwirku... Kurcze. Ale stres :(
aleextra
Posty: 83
Rejestracja: 28 gru 2018 11:12
Lokalizacja: Mysłowice (Śląsk)

Re: krewetka gabońska - prośba o informacje, wymiana doświadczeń

Post autor: aleextra »

Dzisiaj tak się zaprezentowała:

Obrazek

Wylinki nadal nie było (z tego co wyczytałem po wylince odzyska wąsa, bo ona tylko jeden ma - taką kupiłem. Ale widziałem jak bobki spod ogona wypuściła, więc coś je :) Aktualnie ustawiona jest dokładnie na wylot filtra.

Co do kokosa - to kokosem pogardziła :( Ale brzanki tam często urzędują - jakiś miesiąc temu dodałem nowy gatunek do akwarium, żeby więcej ruchu zrobić - Brzanki Odeskie. Robią ruch :) Sztuk 7, dokupię jeszcze 3. Ale jak przeliczam stado, to przyznam, że ciężko ich się doliczyć, tak śmigają po akwarium.
aleextra
Posty: 83
Rejestracja: 28 gru 2018 11:12
Lokalizacja: Mysłowice (Śląsk)

Re: krewetka gabońska - prośba o informacje, wymiana doświadczeń

Post autor: aleextra »

Złe wieści :( Krewetka tej nocy odeszła :( Jest mi bardzo smutno.

Przeszła wylinkę niecały miesiąc temu, odzyskała wąsa. Pojawiała się na widoku i znikała, po dnie poruszała się, ale nie omiatała wachlarzykami ziemi szukając jedzenia, zbierała zawsze z wyższych partii wody. Faktem jest, że dużo rzadziej była widoczna niż zazwyczaj, straciła odrobinę ciemną barwę. Nie wiem dlaczego, a nosiłem się z zamiarem dokupienia drugiej :(

Parametry wody:
temp: 26
NO3: 30
PO4: 0.75
K: 5 (podnoszę)
Fe: 0,15
Mg: 3
Ca: 40
GH: 6.3

Jest mi bardzo smutno.
ODPOWIEDZ