Nawożenie słupa wody a film na powierzchni

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Certyfikat
Posty: 151
Rejestracja: 16 maja 2016 13:26

Nawożenie słupa wody a film na powierzchni

Post autor: Certyfikat »

Podpowiedzcie proszę,
zrobiłem akwarium w którym za zielsko robią anubiasy i mikrozoria. Do słupa wody podaję gotowce w płynie: mikro, makro, carbo i nawóz potasowy. Ze względu na obsadę w akwarium nie ma pralki, tafla rusza się delikatnie. No i na powierzchni robi mi się film, który co prawda jest rozbijany przez wodę wypływająca z deszczownicy, ale widać go.
W związku z powyższym dwa pytania:
- czy nie jest on niebezpieczny dla życia w akwarium?
- czy da się go jakoś likwidować? Do głowy przychodzi mi nakrywanie tafli papierowym ręcznikiem, ale może ktoś ma lepszy pomysł.
Z góry dzięki.
Tadek
Posty: 47
Rejestracja: 19 lis 2019 14:38

Re: Nawożenie słupa wody a film na powierzchni

Post autor: Tadek »

Jeśli jest rozbijany przez filtr, nie stanowi większego zagrożenia. W przypadku całkowitego pokrycia tafli wody, może utrudniać wymianę gazową. Najlepszym rozwiązaniem jest skimer.
Certyfikat
Posty: 151
Rejestracja: 16 maja 2016 13:26

Re: Nawożenie słupa wody a film na powierzchni

Post autor: Certyfikat »

Dziękuję. Najważniejsze że wiem, że rozbity film jest niegroźny i to tylko kwestia estetyczna.
Pomyślę nad skimmerem, tylko taka opcja sprawi że będę potrzebował jakiegoś ogranicznika do rosli pływających - rzęsy i salwinii.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Nawożenie słupa wody a film na powierzchni

Post autor: chemik4 »

Masz akwarium czymś przykryte? U mnie przy otwartym akwarium na tafli wody osiadał kurz.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Certyfikat
Posty: 151
Rejestracja: 16 maja 2016 13:26

Re: Nawożenie słupa wody a film na powierzchni

Post autor: Certyfikat »

Jest całkowicie przykryte, mam pokrywę, więc kurz odpada.
Jestem pewien że to nawóz, bo zacząłem podawać dwa tygodnie temu i film zauważyłem tydzień temu, po redukcji roślin pływających. Wcześniej go nie było, a jedyna zmiana to właśnie nawozy.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: Nawożenie słupa wody a film na powierzchni

Post autor: grzesi3k »

Film to oznaka rozpadających się komórek, tłuszcz i kurz. Nie zdechło ci nic? Nie gnije np. korzeń? Zamiast wydawać na skimmer, może ci pomóc kładzenie listka poniższego zaawansowanego technologicznie narzędzia, by to ściągać (tak robie w swojej kostce jak się coś pojawia (często jak krewety wylinki zrzucają masowo):

Obrazek
Certyfikat
Posty: 151
Rejestracja: 16 maja 2016 13:26

Re: Nawożenie słupa wody a film na powierzchni

Post autor: Certyfikat »

Ręcznik był pierwszą myślą :)
Nic nie zdechło, w 112 l. cztery ryby i krewetki, widziłbym ubytek. Jedyna opcja poza nawozami to dwa kawałki drewna - mocowałem na nich mikrozoria jakoś niedawno. Mogły być przykurzone, bo czekały na swój moment w kartonie z drewnem a nie wygotowywałem ich. No nic, zobaczymy. Zdejmę mechanicznie. Jeśli film więcej nie pojawi, to będzie drewno/kurz. Jeśli nie zniknie, nawozy. Dam znać.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: Nawożenie słupa wody a film na powierzchni

Post autor: grzesi3k »

jak to jest 112 to zobacz czy masz jak kupic maly skimmer. Polecam All Pond Solutions SKIM-1. Tylko cos ostatnio go ciezko dostac, bo chyba EHEIM sie zorientowal, ze na rynku jest ta podrobka ;)

https://www.allpondsolutions.co.uk/medi ... manual.pdf
Awatar użytkownika
korczus
Posty: 133
Rejestracja: 05 sty 2021 14:02

Re: Nawożenie słupa wody a film na powierzchni

Post autor: korczus »

U mnie się robi coś takiego w drugiej połowie zbiornika, wylot filtra daje radę poruszyć trochę ponad połową tafli reszta stoi w miejscu i tam się robi osad. Muszę wyczyścić prefiltr i zobaczyć na ile to zwiększy przepływ.
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Re: Nawożenie słupa wody a film na powierzchni

Post autor: wojtass9 »

Kup sobie skimmer ista to koszt ok 30 zł i podłącz do filtra a nie będziesz wycierał powierzchnie ręcznikiem :)
Certyfikat
Posty: 151
Rejestracja: 16 maja 2016 13:26

Re: Nawożenie słupa wody a film na powierzchni

Post autor: Certyfikat »

Skimmer moge kupić, tylko pytanie czy rzęsa mi go nie zatka?
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: Nawożenie słupa wody a film na powierzchni

Post autor: grzesi3k »

skimmer ma siatke ;)a jak nie ma to sam mozesz zrobic siateczke ;) Rzesa to smiec ;)
Awatar użytkownika
korczus
Posty: 133
Rejestracja: 05 sty 2021 14:02

Re: Nawożenie słupa wody a film na powierzchni

Post autor: korczus »

Ja przed chwilą zrobiłem taki skimmer z rurek od filtra i ponacinanego kawałka wężyka, zobaczymy jak się sprawdzi, póki co ładnie zbiera ;)

Obrazek

Edit: Po kilku dniach testowania mogę napisać, że robi robotę, lustro wody czyściutkie no i chyba pomogło wykrystalizować wodę bo mam w końcu kryształ :)
ODPOWIEDZ