Nowe akwarium. Początkujący akwarysta.

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Davido993
Posty: 18
Rejestracja: 06 kwie 2021 20:32

Nowe akwarium. Początkujący akwarysta.

Post autor: Davido993 »

Witam.
Przymierzam się to założenia 200l zbiornika. Akwarium będzie miało raczej standardowe wymiary 100x40x50.Chcialbym prosić o kilka porad.Planuje założyć akwarium w którym były by ryby z jednego biotopu z roślinami i filtrem wewnętrznym.Prosiłbym o wasze propozycje Jaki filtr, podłoże, roślinki, oświetlenie no i ryby tak aby wszystko grało i wszystkim lokatorom żyło się dobrze w moim zbiorniku.Najbardziej martwi mnie filtracja gdyż naczytałem się trochę o filtracji mechanicznej i biologicznej oraz jakie podłoże użyć. W akwariach podoba mi się czarne tło z tyłu akwarium, piasek i korzenie.Lubie rośliny i wiem że są pomocne w całym cyklu biologicznym. Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: Nowe akwarium. Początkujący akwarysta.

Post autor: grzesi3k »

Hey, co do filtracji. Biologiczna, im wiekszym kubelek tym lepiej, producenci podaja przeplyw na pustych koszykach. Podziel przez 3-4 i wyjdzie mniej wiecej przeplyw na zapchanych. Woda powinna w calosci wymienic sie w baniaku 2-4 razy na godzine. Daj cynk jaki biotop cie interesuje to podpowiemy reszte. Towarzyskie czy jednogatunkowe?

Najlepiej sprawdz jaka masz wode w kranie, bedzie latwiej parametry dobrac.

Hej

PS. Piszesz o filtrze wewn. Przy 200 bierz kubelek lepiej, schowasz w szafce. Duzo roslin to tez CO2 by sie przydalo. :)
Davido993
Posty: 18
Rejestracja: 06 kwie 2021 20:32

Re: Nowe akwarium. Początkujący akwarysta.

Post autor: Davido993 »

Dziękuję za odpowiedź. Filtr zewnętrzny ok lecz butli CO2 chciałbym uniknąć 🙂Mógłbym mieć akwarium bez roślin lecz czytałem że to nie jest dobre.Czy CO2 jest wymagane? I czy jeśli chodzi o filtrację to filtr zewnętrzny w zupełności wystarczy żeby cały syf zbierał i do natlenienia? Wodę sprawdzę w następnym tygodniu. Chodzi o pH tak?
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Re: Nowe akwarium. Początkujący akwarysta.

Post autor: wojtass9 »

CO2 nie jest niezbędne ,rośliny w akwarium też nie są konieczne ,filtr zewnętrzny w zupełności wystarczy .
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: Nowe akwarium. Początkujący akwarysta.

Post autor: grzesi3k »

CO2 to nie jest mus, ale wskazane przy roslinnych. Wojtass chetnie pomoze jesli nie chcesz isc droga "badylarzy" ;)

Z woda pH, KH, GH glownie.
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Re: Nowe akwarium. Początkujący akwarysta.

Post autor: wojtass9 »

Jeżeli jednak wybierzesz tęczową drogę chwastolubów to grzesi3k jest do dyspozycji :)
Davido993
Posty: 18
Rejestracja: 06 kwie 2021 20:32

Re: Nowe akwarium. Początkujący akwarysta.

Post autor: Davido993 »

Czyli rośliny też nie muszą być w akwarium aby wszystko było ok? Z roślinami chodziło mi bardziej o jakiś akcent zieleni aby ładnie wyglądało.Byc może poszedł bym w stronę akwarium bez roślin, z korzeniami i kamieniami.
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Re: Nowe akwarium. Początkujący akwarysta.

Post autor: wojtass9 »

Jest dużo roślin nie potrzebujących CO2 ,jeśli chcesz kamienie i korzenie to zielonym akcentem może być jakieś microsorium czy anubias .
Davido993
Posty: 18
Rejestracja: 06 kwie 2021 20:32

Re: Nowe akwarium. Początkujący akwarysta.

Post autor: Davido993 »

Super. To w takim razie zrobię w ten sposób. A jeśli chodzi o filtr zewnętrzny do 200l to jaki byście mi polecili aby spełnił dobre warunki w akwarium pod wszystkimi względami.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: Nowe akwarium. Początkujący akwarysta.

Post autor: grzesi3k »

Ja niestety nie pomoge w dobieraniu filtra, bo mam zasadę: na filtrze i na świetle (no lubie rośliny) nie oszczędzaj, bo później będziesz dopłacać ;) Z producentów poleciłbym EHEIM albo Fluval ;)

Jeśli chodzi o rośliny do baniaczka, tak jak wspominał wojtass9, to zerknij sobie na katalog dennerle, wg. mnie jest największy (no chyba, ze aquasabi), ale ma świetne filtry:
https://dennerle.com/en/service/plant-database

Też rada, staraj się zapamiętywać trzy nazwy: polską, łacińską i angielską ;)
Dla twoich potrzeb ustaw filtry: shady to semi shady dla lightning, no area, gdzie ja chcesz posadzic, a jak juz sie zdecydujesz na biotop i sie chcesz tego trzymac to "origin country".
Jeśli chcesz iść w epifity, to nie musisz ładować kasy w podłoże - wystarczy piasek, epifity rosną na korzeniach/kamieniach. Microsorum jest bardzo fajne. O tak miałem jakiś czas temu:

Obrazek
Davido993
Posty: 18
Rejestracja: 06 kwie 2021 20:32

Re: Nowe akwarium. Początkujący akwarysta.

Post autor: Davido993 »

Twoje akwarium to dorzecze amazonki?
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: Nowe akwarium. Początkujący akwarysta.

Post autor: grzesi3k »

Nie do konca, bo rosliny to misz masz. To powyzej to historia, ale tak ogolnie lubie SA CW czyli South America Clear Water. Ryby z Kolumbii i Wenezueli, basen Orinoco glownie. W amazonce nic nie widac ;) zerknij do dzialu galeria.
Davido993
Posty: 18
Rejestracja: 06 kwie 2021 20:32

Re: Nowe akwarium. Początkujący akwarysta.

Post autor: Davido993 »

Podobają mi się ryby z Malawi lub Azji. Jakie przykładowe obsady mogły by występować w 200l akwarium z tych regionów? Plus rośliny nie wymagające CO2
Awatar użytkownika
korczus
Posty: 133
Rejestracja: 05 sty 2021 14:02

Re: Nowe akwarium. Początkujący akwarysta.

Post autor: korczus »

Zerknij do działu Malawii i Azji masz tam opisane gatunki ryb występujących. Z roślin np jakieś kryptokoryny powinny się nadać ;)
Davido993
Posty: 18
Rejestracja: 06 kwie 2021 20:32

Re: Nowe akwarium. Początkujący akwarysta.

Post autor: Davido993 »

Czy gdybym dokonał zakupu akwarium diversa 200l z pokrywa i 1x led 24w to wystarczy? Czy lepiej kupić wszystko osobno? Czy może warto kupić używane akwarium?
ODPOWIEDZ