[200l] Obsada do Akwarium 200L

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Akwapasja25
Posty: 3
Rejestracja: 14 kwie 2021 12:16

[200l] Obsada do Akwarium 200L

Post autor: Akwapasja25 »

Witam.
Proszę o pomoc w doborze obsady do mojego akwarium 200L (100x40x50). Akwarium z założenia miało być biotopem Ameryki południowej. Osobiście myślałem nad dwoma parkami Akar z Maronii + jakimś niedużym stadkiem kirysków panda na dno.
Czy takową obsada mogłaby z powodzeniem być hodowana w moim akwarium? Proszę o ewentualne sugestie innych gatunków, bardziej odpowiednich. Zaznaczę iż zależałoby mi na pewno na jakiś pielęgnicowatych.
Poniżej zamieszczam aktualne zdjęcie baniaczka:
https://ibb.co/Yk6kDXK
Pozdrawiam.

Poprawiłam tytuł tematu na zgodny z Regulaminem Działu Obsady. MOD BARA
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: Obsada do Akwarium 200L

Post autor: grzesi3k »

Gdzie ty takie wielkie szyszki olchowe znalazłeś?

Sprawdź jaką masz "kranówę" bo to głównie o to się rozchodzi z obsadą (żeby sobie kłopotu z mieszaniem RO nie robić)
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: Obsada do Akwarium 200L

Post autor: owlman »

Czesc. Juwel rio 125 czy 180 ? Akara z Maronii to ryba stadna a 2 sztuki to nie stado . Akwarium jest za male na te ryby . Sa one spore , silne i bardzo plochliwe . Proponuje o ile wode masz ok . harem pielegniczek ,jak kakadu czy borelli . Kiryski nie sa najlepszym towarzystwem dla pielegniczek ze wzgledu na adhd i okupowanie tej samej strefy zbiornika . Powinienes dolozyc korzeni i roslin z jednoczesnym pozbyciem sie tych duzych kamieni . Niczemu nie sluza a zabieraja duzo miejsca w malym akwarium .
Akwapasja25
Posty: 3
Rejestracja: 14 kwie 2021 12:16

Re: Obsada do Akwarium 200L

Post autor: Akwapasja25 »

grzesi3k:
Szyszki zrobiły się takie "nabite" gdy nasiąkły wodą, nie były jakieś super duże po zebraniu 😄. W pobliskim lesie mam kilka olch, z których pozyskuje szyszeczki. Co do parametrów, zbadam dokładniej.

owlman:
Hej, Juwel Rio 180. Kakadu byłyby łatwiej dostępne w mojej okolicy, w jakim zestawieniu polecasz herem? Co do kirysków, to może zastąpić je lawicą neonów inessa lub zwinnikow Blehera? Jeśli możesz napisz mi jakieś konkretne zestawienie gatunków w ilościach .
Kamienie póki co niestety muszą zostać ponieważ korzenie nie toną swobodnie i są przez nie dociskane. Czy zamiast dokładania kolejnych korzeni sprawdziłyby się alternatywnie gałęzie jakiś suchych drzew owocowych? Ewentualnie wówczas pójść bardziej w typowe czarne wody nie dokładając roślin ?
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: Obsada do Akwarium 200L

Post autor: owlman »

Ilosc ryb zalezy od wydajnosci systemu filtracji . Jak to wyglada u Ciebie ?
Dolozenie galezi i innych smieci oczywiscie jak najbardziej . Wiekszosc pielegniczek woli wode ok 27C wiec jako towarzystwo neony czerwone lepiej sie sprawdza niz innesa , ktore wola wode ok 23C .
Osobiscie zrobilbym tak :
- dosypalbym podloza aby bylo go min 5cm z przodu i ok 8cm z tylu ( jest to najwazniejsze medium filtracyjne)
- dodalbym filtr zewnetrzny ( np jbl e402 ) jako biologiczy a ten ,ktory masz jako wstepny ale nieco zmodyfikowany
- kiedy parametry wody beda odpowiednie i stabilne zaczalbym zarybiac stopniowo ....i tak ; pielegniczka np kakadu ( dwa samce i 8 samic ) , zwinnik Blehera 20 szt , pstrazenica marmurkowa 10 .
Obserwujac rozwoj wypadkow wsrod zwlaszcza pielegniczek redukujesz ich populacje w razie potrzeby .
Akwapasja25
Posty: 3
Rejestracja: 14 kwie 2021 12:16

Re: Obsada do Akwarium 200L

Post autor: Akwapasja25 »

owlman:
Filtr w akwarium to póki co ten oryginalny który jest fabrycznie w zestawie, w zasadzie typowo do filtracji mechanicznej.
Jeśli chodzi o pielęgniczki, lepiej będzie im zostawić większość pustej przestrzeni na dnie czy powrzucać sporo drewna i gałęzi ?
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: [200l] Obsada do Akwarium 200L

Post autor: owlman »

Poszukaj w galerii tematu pieknej dziewczyny Ginuha chyba « Ameryka Poludniowa « . Pielegniczki lubia smietnik z duza iloscia kryjowek .
Jaruga
Posty: 31
Rejestracja: 23 sty 2020 15:42
Lokalizacja: Wrocław

Re: [200l] Obsada do Akwarium 200L

Post autor: Jaruga »

Mam 4 akary z maronii w podobnym akwarium. To łagodne ryby i wcale jakieś wielkie nie rosną. Nie są wcale płochliwe (przynajmniej moje). Z kiryskami się dogadują - aczkolwiek czasem któregoś przegonią skubnięciem w czasie karmienia (żerują przy dnie) ale nie zrobią krzywdy. Z dwiema parami jest taki problem że bardzo trudno odróżnić płeć. Do tej pory nie wiem jakiej są płci a są już całkiem spore. Z minusów to trochę grzebią w piasku i nie lubią zmian w akwarium. W sensie że jak wsadzę nową roślinę to natychmiast próbują ją wyrwać :D ale przyzwyczajają się po jednym dniu i nie niszczą roślin. Bardzo lubią przeszukiwać gęstwiny roślin, zakamarki. Z kryjówek nie korzystają bo czują się pewnie. Wytłukły mi wszystkie zatoczki za co im jestem wdzięczny. Często pływają razem co potwierdza że musi ich być kilka. Bardzo lubią towarzystwo małych stadnych rybek - stado neonków dodaje im śmiałości. Nie stanowią zagrożenia dla innych ryb. Są wręcz pierdołowate i nie można z nimi trzymać nawet mniejszych zadziornych gatunków. Jestem pewien że nawet 3 razy mniejsze ramirezki by je ganiały.
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: [200l] Obsada do Akwarium 200L

Post autor: owlman »

Jaruga . Twoj problem z odroznieniem plci moze polegac na tym ,ze masz same samce lub samice jezeli ryby sa z tego samego tarla . Odroznienie plci u tych ryb jest bardzo latwe . Niektorzy trzymaja « parke neonkow «  i tez uwazaja ,ze wszystko jest ok . Dokup jeszcze 5 _ 6 sztuk . Nigdzie nie napisalem ze sa agresywne ....bo nie sa . Ale jak to u pielegnic wszystko sie zmienia podczas tarla i tu pojawia sie problem malego zbiornika .
ODPOWIEDZ