Testy 5 in 1 JBL?

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Paulus
Posty: 3
Rejestracja: 21 sty 2006 17:54
Lokalizacja: Elbląg

Testy 5 in 1 JBL?

Post autor: Paulus »

Witam
Kupiłem dziś te testy, zbadałem wodę i zgłupiałem GH zawierało sie w przedziale 2-5 a KH wynosiło 17. Według tego co wyczytałem na forum to TWW jest częścią składowa TWO (chemie w LO skończyłem na miernej) :( . Zastanawiam się czy żle zbadałem, czy testy są do bani, czy też moja wiedza jest aż tak nikła?
Proszę o pomoc
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Naturalnie jest to mozliwe!
Wszystkie sole rozpuszczone w wodzie to - K, Na, Ca, Mg Ci, SO4, HCO3
TWW to HCO3. TWO to Ca i Mg. Reszta to K, Na, Ci, SO4 ktore nie wchodza w pomiar TWO i TWW. Wiec jezeli K i Na przewyzsza Ca i Mg. Moze wlasnie do takiego czegosc dojsc ze TWW jest wyzsza od TWO.
Dlatego jest bledem myslac ze TWW wchodzi w sklad TWO. TWW i TWO wchodza w sklad wszystkich w wodzie rospuszczonych soli :wink:
Czesc Marcin!
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Nic dodac nic ująć potwierdzic tylko mogę, zresztą specjalista Sum udzielił wyczerpującej odpowiedzi :)

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Paulus
Posty: 3
Rejestracja: 21 sty 2006 17:54
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: Paulus »

Dzięki za informacje.
Mam jeszcze jedno pytanie: Chcę obniżyć TWW do wartości 4 - 8, czy wystarczy podłączenie bimbrowni? Jak wpłynie to na pH, czy też się obniży?
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Zasadniczo pisałem to już wiele razy, ale i napisze po raz kolejny. Bimbrownia i jej zadanie zasadnicze ma polegac na dostarczaniu CO2 do akwa, a nie na regulacji parametrów wody w akwarium. Oczywiście patrząc z pewnego punktu widzenia ma wpływ ale głównie na pH a nie na twardość. Do walki z twardością zalecam inne metody jak kationit, torf czy tez woreczki jonowymienne....a nie stosowanie bimbrowni. To tyle.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Paulus
Posty: 3
Rejestracja: 21 sty 2006 17:54
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: Paulus »

Wyczytałem, że mogę zmiękczyć wodę przez dolewanie destylowanej.
Ale w jakich proporcjach i jak często? (co tydzień przy podmianie?) Rybom nie zaszkodzi jakaś gwałtowna zmiana?

P.S.
Wiem, że dużo pytam, ale im więcej czytam teksty na forum, tym moja wiedza wydaje mi się mniejsza.
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Oczywiście możesz tak zmieniac twardośc przez dodanie wody destylowanej i tu przydatne sa testy do wody. Generalnie jak masz wysoką twardośc (wsaźnik) to nawet 20% podmiana z samej wody destylowanej nie spowoduje gwałtownego skoku i bedzie wszystko OK. Jednak kontrola parametrów wody w akwarium to istotna sprawa. Odsyłam do kalkulatorów akwarystycznych dostepnych w necie..tam jest podane ile i jak podac w celu uzyska nia okreslonej twardosci i tez w łatwy sposob mozna sobie przeliczyc. Jak poszukasz na forum..sa tez gdzies i tutaj linki do takowych kalkulatorków.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
kordare
Akwarysta
Posty: 343
Rejestracja: 17 lut 2006 10:39
Lokalizacja: radom-londyn

Post autor: kordare »

Witam troszke pomocy nie zaszkodzi oto link do kalkulatora o ktorym wspomnial Mireks
http://akwa.mbnet.pl/pleco/kalkulator.html
Pozdrawiam
'Bog stworzyl czlowieka, bo nie spodobala mu sie malpa.
Dalszych eksperymentow zaprzestal'
ODPOWIEDZ