[72] Akwarium ogólne 72l

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Skrzydel
Posty: 3
Rejestracja: 15 lip 2021 19:44

[72] Akwarium ogólne 72l

Post autor: Skrzydel »

Dzień dobry. Chcę założyć swoje pierwsze akwarium (72l, wymiary to 60x30x40). W zestawie który kupiłem był filtr WP-320F oraz grzałka AT-700. Na aukcjach pisze, że filtr ma wydajność 500l/h i jest przeznaczony do akwarium 50l (nie rozumiem tego bo słyszałem, że jeśli filtr w przeciągu godziny przefiltruje 5/6 razy wodę z akwarium jest do niego dobry. Mógłby mi to ktoś wyjaśnić?) więc prawdopodobnie będę musiał go zmienić.
Niestety nie jestem w stanie określić jakie mam parametry wody w akwarium, bo jeszcze nie założyłem (dopiero planuje). Będzie to zależało głównie od obsady ryb na którą się zdecyduje.
Ryby:
Rozważam dwie opcje
opcja 1:
-krewetki neocaridina (ponoć bardzo się mnożą więc ciężko mi określić ile ich będzie. Mam nadzieję, że ryby zjedzą ich "nadmiar")
-kiryski pigmej (7/8sztuk 3 samce 6 samic)
-razbora galaxy (10/12 sztuk 3 samce 7/9 samic)
-danio erythromicon (10/12 sztuk 3 samce 7/9 samic)
Wtedy: pH 7/7,4 GH 12/15 temperatura 23/24
opcja 2:
-krewetki neocaridina (tak jak w opcji 1)
-kirysek pigmej (tak jak w opcji 1)
-razbora brigitte (10/12 sztuk 3/4 samce 6/8 samic)
-microrasbora kubotaj(10/12 sztuk 3/4 samce 6/8 samic)
wtedy: pH 6,5/7 GH 2/10 temperatura 23/26

W obydwu opcjach na początku do akwa chcę włożyć 10 krewetek blue velvet (wiem, że zbiornik musi dojrzeć, wpuszczę je po około miesiącu). Kiedy będę mieć ich około 50 sprawdzę jak ustabilizoway mi się parametry wody i wybiorę pod nie którąś z powyższych opcji, lub je pomieszam (np: zamiast danio erythromicon razbora brigite). Parametry wody będę starał się zmienić tylko jeśli kiryski będą mieć tam złe warunki (zakładając, że woda z akwarium będzie odpowiednia dla krewetek i nie będę musiał zmieniać parametrów bo neocaridina nie da rady tam przeżyć).
Pokarm (obie opcje): mrożony mix dafni, oczlika, oraz artemi , pokarm dla ryb dennych i pokarm suchy (nie wiem jaki powinienem wybrać), dla krewetek liście dębu i pokrzywa (przegotowane/ususzone), jarmuż suszony, oraz wcześniej dokładnie umyte i rozdrobnione warzywa takie jak ogórek, lub marchewka.
Jeśli są przeciwskazania dla trzymania tych ryb razem, których ja nie zauważyłem proszę o informację. Szukam gatunku ślimaka który będzie jadł "zepsute" liście, nie mnożył się, oraz uniemożliwiłby tworzenie się stref beztlenowych w podłożu. Chętnie poznałbym również inne propozycje małych ryb do obsady (proszę o nie wymienianie krewetek i kirysków). Jeśli natomiast wybrałem odpowiednie ryby chciałbym wiedzieć, czy ich ilość nie doprowadzi do przerybienia.

Rośliny:
Ponieważ nie mam żadnego doświadczenia wolałbym unikać nawożenia (ewentualnie preparaty carbo), oraz dodawania CO2. Z tego powodu wybrałem rośliny uznawane za proste takie jak:
-anubiasy
-ludwigia repens"Ruby" (wiem ,że bez CO2 nie będzie intensywnie czerwona)
-cryptocoryne
-microsorium
-bacopa caroliniana
-rozważam również hygrophilie.
Nie zdecydowałem się jeszcze na konkretne gatunki powyższych roślin więc liczę na Wasze rady, oraz konstruktywną krytykę.

To chyba tyle, jeśli przypomnę sobie o czymś jeszcze napiszę w komentarzu.
Wiem, że to dużo pytań, ale z dwojga złego lepiej w tę stronę. Z góry dziękuję za pomoc.
ODPOWIEDZ