Jak stwierdzić (nie)obecność krewetek? :/

Hodowla krewetek, raków; ślimaki i inne stworzenia

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Lum
Początkujący pomocnik
Posty: 261
Rejestracja: 17 sie 2005 20:26
Lokalizacja: Toruń

Jak stwierdzić (nie)obecność krewetek? :/

Post autor: Lum »

Mam problem.
Kupiłam jakieś 2 tygodnie temu 2 krewetki Red Cherry około 1 cm (trochę wiecej). Widziałam je jedynie wtedy:
kiedy facet ze sklepu je łowił;
kiedy je niosłam w worku,
przez 1 minutę kiedy jeszcze się nie zdążyły schować w moim akwa
oraz następnego dnia zaraz po zapaleniu światła - jedną sztukę przez 5 sekund.
Od tamtej pory wszelki słuch (wid) po skorupiakach zaginął. Abrasjel powiedział, że Redy nie wychodzą na spacery poza akwa.
Może je zjadła jakaś ryba? W gę wchodzą: 8-cm zmienniakowa oraz bardzo stara (i duża) żałobniczna czarna. Wydaje mi się to jednak mało prawdopodobne :/ Po prostu nie wydaje mi się, że ktokolwiek z akwarium mógłby zrobić im krzywdę. Co prawda Drobnoustek próbował je skubać, ale ten gatunek w żadnym razie nie połknąłby nic większego od średnio wyrośniętej ochotki :/
W takim razie, może krewetki zdechły? :/
Podejrzewałam, że siedzą za którymś korzeniem albo w kępie Heterantery. Wrzucam w tę kępę codziennie tabletki Tropicala dla glonojadów, żeby sobie w razie czego zjadły, ale coraz bardziej zaczynam wątpić czy one w ogóle tam są :(
Bardzo chciałabym się po prostu dowiedzieć, czy żyją. Czy jest na to jakiś sposób? Np. jakiś pokarm, na który się skuszą na 100%, żebym je mogła wywabić?
I w ogóle, czym karmić krewetki, bo pytałam o pokarm dla kreweci w 5 sklepach; w 4 sklepach nie słyszeli o pokarmie dla krewetek a w 1 usłyszałam "a co to jest krewetka?" :(
Proszę o radę :(
i o wyrozumiałość :(
Awatar użytkownika
Saddamek
Administrator
Administrator
Posty: 1203
Rejestracja: 02 wrz 2004 21:10
Lokalizacja: Padwa Północy

Post autor: Saddamek »

Lum - jak wiesz miałem kupić rośliny, kupiłem, iiiii po umieszczeniu i ch w akwarium... po chwilach ich obserwacji (i zachwycie że znowu widzę życie, piękne życie !) moim oczom ukazuje się ok 1 cm krwetka ! sobie myślę gratis albo coś do roślin ! :D - godzina obserwacji i dziś mija tydzień czasu jak jej nie widzę - prawdopobodnie jest w Pelii ? (ryby w baniaku są wod wczoraj > i jak już to mogła spotkać zbrojnika) - może i ona się udała na spacer po kabelku od filtra bądź grzałki ?! - a może moje oczy nie są już bystre jak tydzień temu ? - była malutka nie mal przezroczysta.... wtapiała się w kolor żwiru... gdzie ona ? może już dawno nie żyje ? ....
szkoda.... ale to chyba znak aby zacząć przygodę z krewetkami...
dopisuje się do pytań Koleżanki, pozdrawiam ;)
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Hmmm..nieźle, nieźle...powiem jedynie książkowo z tego co wiem. Zdarzają się przypadki, że krewetki wychodzą wyłącznie w nocy to raz, a na dodatek z braku swoich krewnych (jedna krewetka) w ogóle nie wychodzą i zdarzają sie przypadki że chowają się w akwa na dobre. Wynika to z ich wrodzonej ostrożności do otoczenia....Nadmieniam raz jeszcze, nie mam, nie miałem kreweci...i tylko to tyle co gdzieś kiedyś przeczytałem. Poczekajmy na hodowców :)

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
Rybaczki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 580
Rejestracja: 02 mar 2006 1:58

Post autor: Rybaczki »

Do moich plackow wpuscilem 10 filtrujacych(ok2cm) i kilka red-ow(1,5cm)
Z calego zarybienia zostaly dwie filtrujace reszta zaginela w akcji :lol:
Jesli w akwa jest jakas rybcia ktorej zmiesci sie ona w pyszczek to napewno zje ja przy pierwszej nadazajacej sie okazji to dla nich normalne urozmaicenie diety
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Saddamek
Administrator
Administrator
Posty: 1203
Rejestracja: 02 wrz 2004 21:10
Lokalizacja: Padwa Północy

Post autor: Saddamek »

Moja to była cardina sp blue gość mi już odpisał co miał w akwarium :) - chyba sie na krerwetki "napalam" :D ciekawe jak będą żyły ze szczupieńczykami (które owszem mogły by je pozreć ale one raczej są przy powiechni wody) no i ze Zbrojnikiem też ma paszcze....
(Raczej kupowałbym filtrujące, przede wszystkim dlatego że są duuużo tańsze...)
pozdrowienia
Franca81
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 376
Rejestracja: 06 lut 2005 16:01

Post autor: Franca81 »

od niedawna posiadam amano (ponoc amano, oby nie szkliste :shock: ). 3 szt. Wpuściłam je do akwa gdzie mieszka: parka Nijsseni, parka Macmasteri, 2 zbrojniki niebieskie, kilka otosków i kilka "gupików doświadczalnych". Po wpuszczeniu krewet (maja około 1,5 cm) pielęgniczki myślały że to pora obiadowa. Po kilku dniach widziałam już schowaną 1 krewetkę byłam pewna że reszta znikneła w otchłani brzucha pielęgniczek. Po ponad tygodniu wyczaiłam wszystkie 3. :lol: Okazało się, że cwaniary siedzą na jednej roślinie blisko deszczowni tuż przy samej powierzchni wody. Są tak jakby wciśnięte między roślinke a powierzchnie. Czasem podrepcze jedna po deszczowni ale zaraz wraca na swoją roślinke. Dlatego to, że ich nie widać nie oznacza, że ich nie ma. :lol: Do tej pory by je zobaczyć muszę ich troche poszukać mimo, że wiem gdzie siedzą to i tak są słabo widoczne.
Awatar użytkownika
Lum
Początkujący pomocnik
Posty: 261
Rejestracja: 17 sie 2005 20:26
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Lum »

Dziękuję za rady :)
Tak...tylko że ja mam tak przerażająco zarośnięte akwarium, że czasem gubię z oczu na tydzień glonojada albo otoska :/
Ale tak coś czuję że przez te całe 2,5 tygodnie to już powinnam je (krewecie)zobaczyć, gdyby były... bo jednak 2,5 tyg to kawał czasu :/
Nie wiem kto je pożarł, ale jak odkryję, zapłaci mi za to :twisted:

A czy Redom może szkodzić wyższa temperatura, 28*C? TWO mam 7 (i ciągle spada), azotyny ok, pH w granicach 7...

to jak duze krewecie powinnam kupić żeby nie zostały pożarte ani przez glonojada, ani przez zmienniaka, ani przez żałobniczkę? Myślałam że 1 cm to bezpieczna wielkosć, ale jak widać nie :/
Aha - ile kosztują u Was Redy? bo u mnie 8.50 :shock:
macwiernik
Pomocnik
Posty: 350
Rejestracja: 23 maja 2006 19:01
Lokalizacja: Ho hO...

Post autor: macwiernik »

Nie pamietam jakie masz akwa Lum , ale bardzo fajne sa krewecie filtrujace, tylko , ze one maja dosyc duze wymagania co doz biornika w ktorym sie znajduja :)
Dorastaja w praktyce do jakis 8 cm i sa bardzo wdzieczne, tyle ze potrzebuja akwa minimum 60 cm dlugosci, minimum 80 litrow i delikatny ruch wody.
Temperautra okolo 25 stopni i sa towarzyskie do innych rybek. Sam chce sobie takie sprawic ;)
Tu masz stronke
http://www.akwaria.pl/krewetki/atyopsis ... ensis.html
" Skandal zaczyna ... " ]:->
Hoduj przez "h", a nie "ch"... ;)
Awatar użytkownika
Lum
Początkujący pomocnik
Posty: 261
Rejestracja: 17 sie 2005 20:26
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Lum »

SĄ! ZNALAZŁY SIĘ! SIEDZIAŁY W TEJ HETERANTERZE! :D :D :D
Tak się cieszę!
Dziękuję wszystkim!
macwiernik mam 96 litrów, ale wolę raczej krewetki karłowate, bo są mniejsze; a poza tym, Redy są dobre dlatego, że: a) mają taki ładny kolorek i przez to są dobrze widoczne (akurat!, hehe;)), b) nie wychodzą z akwa (a ja bym nie była zachwycona gdyby w nocy jakieś skorupiaki po mnie łaziły:D)

P.S. Jedna to chyba samiczka, bo ma jaja ... :oops: tzn... chciałam powiedzieć, że chyba nosi krewetczą "ikrę" :D

Pozdrawiam:)
macwiernik
Pomocnik
Posty: 350
Rejestracja: 23 maja 2006 19:01
Lokalizacja: Ho hO...

Post autor: macwiernik »

To gratuluje :D
Az sie sam balem, ze mi w przyszlosci tez cos moze ot tak, wyparowac :lol:
" Skandal zaczyna ... " ]:->
Hoduj przez "h", a nie "ch"... ;)
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Mówiłem, że się schowały....ale i wiedziałem Lum, że kto jak kto ale Ty je na pewno wypatrzysz i nie odpuścisz :):):) Super, pozdrawiam serdecznie :)
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
Lum
Początkujący pomocnik
Posty: 261
Rejestracja: 17 sie 2005 20:26
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Lum »

Mireks pisze:Mówiłem, że się schowały....ale i wiedziałem Lum, że kto jak kto ale Ty je na pewno wypatrzysz i nie odpuścisz :):):) Super, pozdrawiam serdecznie :)
Heh, Mirek, ale ja ich nie wypatrzyłam; po prostu się wkurzyłam i powyrywałam połowę Heterantery, a resztę przygniotłam do podłoża. I wtedy wylazły, gady :D nie miały wyboru :>
(ale oczywiście przygniatałam tak bardzo delikatnie)
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Jak było tak było, wiedziałem tyle, że będziesz nieustępliwa w dociekaniu co z nimi się podziało..:)

Pozdrowionka
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
Lum
Początkujący pomocnik
Posty: 261
Rejestracja: 17 sie 2005 20:26
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Lum »

przepraszam za off top... ale czuję przemożną potrzebę podzielenia się nowiną...
doczekałam się małych Red'dek :D
macwiernik
Pomocnik
Posty: 350
Rejestracja: 23 maja 2006 19:01
Lokalizacja: Ho hO...

Post autor: macwiernik »

:D
Super! :) Gratuluje! :) Ja we wtorek jade na slynna krawkowska gielde po moje przyszle redki :) Najpier je upase w ogolnym, a potem do dojrzewajacego krewetkarium...
Mnozcie sie :twisted:
Pozdr i powodzenia w dalszej hodowli!! :)
" Skandal zaczyna ... " ]:->
Hoduj przez "h", a nie "ch"... ;)
ODPOWIEDZ