co to za roslina

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
djsiny
Posty: 3
Rejestracja: 25 sty 2021 21:14

co to za roslina

Post autor: djsiny »

Co to za roślina i co się u niej dzieje

pH 7.6
NO2 0
Nh3 0
NO3 20
KH 13
GH 7
Po4 0.5
Fe 0 - 0.1
K 10

Oświetlenie – LED Aquael Leddy 16 W Sunny oraz AQUAEL PLANT 16W ( 9H dziennie świece)
Stosowane preparatów po podmianie wody co tydzień (20l) 10ml zelazo 10ml Easy files, 2.5ml potas easyfiles, planta gainer carbo ( codziennie)
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: co to za roslina

Post autor: chemik4 »

Cześć,
to żabienica drobnokwiatowa (Echinodorus parviflorus) lub amazońska (E. amazonicus).
Jakie masz podłoże? Żabienica lubią żyzne podłoże - kulki gliniane lub nawet sadzenie w doniczkach z ziemią kwiatową.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: co to za roslina

Post autor: BARA »

Tak jak napisał Chemik, żabienice pobierają składniki odżywcze głównie przez korzenie, więc wymagają nawożenia przykorzeniowego, a nie w toń wody.
Dodatkowo moja uwaga: parametry wody nie nadają się dla neonów... I widzę razem mieczyki i neony w jednym zbiorniku, a są to gatunki ryb o całkowicie odmiennych wymaganiach co do parametrów wody.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Re: co to za roslina

Post autor: mark_farina »

Basiu z rybami okej masz 100% racji nie mieszamy 2ch systemow walutowych ale roslina sobie poradzi czy przez korzen czy przez wode, to juz bylo udowodnione nie raz, kwestia dbania i nawozenia :)
Biniu
Posty: 217
Rejestracja: 22 lis 2018 19:58
Lokalizacja: Łódź

Re: co to za roslina

Post autor: Biniu »

Z zabienicami trochę doświadczenia mam. Podejrzewam, że w wodzie brakuje magnezu, wapnia, potasu i dlatego roślina się rozpuszcza. Też mi się tak działo jak długo nie zmieniałem wody. Po podmiance i podbiciu GH o 2 stopnie (zazwyczaj podmiany robiłem gdy GH spadało do 10 i uzupełniałem przez podmianę GH do 12) zabienice odzywały i wypuszczały nowe, zdrowe liście.

Być może sie myle, ale wapń i magnez to chyba wszelkie rośliny z wody ciągną bez problemu?
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: co to za roslina

Post autor: grzesi3k »

Przyswajanie Ca i Mg jest podatne na twardosc, mozna sobie zblokowac.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Re: co to za roslina

Post autor: mark_farina »

Ja bym powiedzial, ze twardosc, twardoscia i przy wysokim wapniu (Ca) poprostu trzeba utrzymywac wieksze stezenia pozostalych pierwiastkow zeby wlasnie sie nie blokowaly na wzajem, tak jak wspomina Grzesiek. Natomiast u wiekszosci roslin, jesli nie u wszystkich mozna zauwazyc pewna zaleznosc, ze jesli problem pojawia sie na starych lub dolnych lisciach czy tez partiach rosliny, to jest to sygnal ze mamy problem z makro elementami, bo to nieszczesne zielsko w swoim charakterze ma zwyczaj, ze co dobre przesuwa do nowych lisci i przyrostow, poswiecajac stare partie. Z drugiej strony medalu jesli problem pojawia sie na czubkach i nowych lisciach to smialo mozemy pokusic sie o diagnoze problemow z mikro elementami lub tez i tu czasto wystepujacym problemie z przyswajaniem wapnia, wtedy kreci, wygina, masakruje czubki i liscie.
Łukasz 1984
Posty: 4
Rejestracja: 27 lip 2021 21:20

Re: co to za roslina

Post autor: Łukasz 1984 »

Witam wszystkich. Właśnie rozwiązał się jeden z moich problemów, czyli co to za roślina. Fajnie to wiedzieć😉 Generalnie z mojego około pół rocznego doświadczenia z tą rośliną mogę powiedzieć jak to było u mnie. Na początku było strasznie i otarła się parę razy o eksmisję. Za kazdym razem gdy wypuściła coś nowego atakował ja zielony glon. Po pewnym czasie podawania carbo w ilościach 3 do 4x dawka co 2gi dzień zielony dał sobie troszkę spokój i roślinka zaczęła powolutku się zbierać. Bum wzrostowy nastąpił dopiero gdy zamieniłem carbo na butle CO2 i zacząłem lekko nawozić. Nie wiem czy do końca to CO2 dało takiego kopniaka (choć napewno nie zaszkodziło) czy poprostu zebrała się w sobie i porządnie ukorzeniła w moim dramatycznym podłożu. Tak czy owak teraz, kilka miesięcy później jest z nią taki problem że rośnie w zastraszającym tempie. Jest to dlanie co najmniej kłopotliwe bo średnio co 2tyg coś zaczyna wystawać z baniaka a nie mam jakiejś konkretnej wizji jak ja obcinać. Parametry na obecną chwilę to
NO3 ok 10
NO2 0
GH ok 10
KH ok6
pH w granicach 7
Wartości podaje około bo testy paskowe są jakie są.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: co to za roslina

Post autor: grzesi3k »

Obcinaj liscie od zewnatrz Bez litosci. CO2 to mom's w akwarium, a zabienice z nawozeniem to pudziany na cyklu.
ODPOWIEDZ