[243] Ogólne

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Re: [243] Ogólne

Post autor: MarJan »

mieszanie to kwestia prób i błędów- wymieszaj RO z kranówką dla pożądanej twardości- zapamiętaj proporcje-> dolewaj po trochu kwasu do żądanego pH- zapamiętaj proporcje-> zostaw na dzień czy ile chcesz- sprawdź parametry, jak trzeba skoryguj- zapamiętaj proporcje.....jak otrzymasz co chcesz to znając proporcje robisz tyle wody ile chcesz o tych parametrach....

....kiedy rozrabiałem kwas to kupiłem chyba z 5l baniak wody destylowanej, tą wodą rozrzedziłem kwas i w tym baniaku to przechowuję
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: [243] Ogólne

Post autor: chemik4 »

Za pierwszym razem trochę to potrwa ale potem już będziesz znał orientacyjną dawkę kwasu, pozostanie kwestia drobnych korekt.
Zakwaszanie wody w całym akwarium to kwestia 5-6 tygodni zakładając jedną podmianę wody w tygodniu.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
macieks
Posty: 189
Rejestracja: 12 sie 2021 2:08
Lokalizacja: Kraków

Re: [243] Ogólne

Post autor: macieks »

a jak długo utrzyma się niższe pH? zakładając, że KH już będzie minimalne albo 0.


Znalazłem ciekawy produkt. Naturalny wyciąg z dębu:
https://allegro.pl/oferta/jbl-pH-minus- ... 0700577475
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: [243] Ogólne

Post autor: chemik4 »

Jeżeli nie ma w akwarium niczego co podbija pH to efekt jest stały. Korzenie i kawałki kory dębowej pomogą utrzymać niskie pH.
Nie wypowiem się o JBL pH MINUS, ponieważ go nie używałem i nie znam jego składu. Ogólnie zawiodłem się na preparatach zakwaszających ze sklepów zoologicznych. Tylko Aquacid od Zooleka dawał radę i miał sensowną cenę, ale ostatecznie używałem i tak kwasu siarkowego.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
macieks
Posty: 189
Rejestracja: 12 sie 2021 2:08
Lokalizacja: Kraków

Re: [243] Ogólne

Post autor: macieks »

A czy KH rzeczywiście musi być utrzymywane na poziomie zero lub prawie zero? Czy to nie odbije się na kondycji roślin? Albo ryb? Zakładając, że nie stosuję dodatkowego nawożenia.

I jeszcze jedno pytanie, czy opłaca się kupić elektroniczny miernik pH, żeby sobie przyspieszyć robotę? Na ile dokładne są takie mierniki?
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: [243] Ogólne

Post autor: chemik4 »

Tak, KH musi być niskie, okolice 1-2*n, inaczej nie utrzymasz pH <7 (no chyba, że używasz CO2, wtedy KH nie ma większego znaczenia).
Większość roślin toleruje pH od 6 w górę. Wodę przygotowujesz pod ryby więc nie rozumiem pytania. Niskie pH ma najczęściej woda miękka lub bardzo miękka.

Moim zdaniem warto kupić pH-metr, nie musi to być Elmetron za 1200 zł, taki za 50 zł ze zintegrowaną sondą też się nada. Do celów akwarystycznych wystarczy dokładność do 0,1 pH, lepsze mają do 0,01.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
macieks
Posty: 189
Rejestracja: 12 sie 2021 2:08
Lokalizacja: Kraków

Re: [243] Ogólne

Post autor: macieks »

chemik4 pisze: 02 wrz 2021 18:05 Wodę przygotowujesz pod ryby więc nie rozumiem pytania.
Tu chodziło mi o niskie KH a nie pH.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: [243] Ogólne

Post autor: chemik4 »

Już nie zagłębiając się w szczegóły czy to KH czy GH to tylko różne sole, węglany, siarczany, chlorki itp. Rybom wymagającym miękkiej i kwaśnej wody niskie KH nie zaszkodzi.
Dawni znajomi trzymający ryby z rodzaju Apisto mieli je wręcz w wodzie demineralizowanej wzbogaconej tylko nieznacznie w minerały. GH w okolicach 0,5*n, KH 0*n, pH ~5,0. I żyły, rozmnażały się bo takiej wody wymagały. Nawet do neona czerwonego woda o pH 5,5-6,0 i prawie zerowe twardości to norma. W takich warunkach żyje w naturze.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
macieks
Posty: 189
Rejestracja: 12 sie 2021 2:08
Lokalizacja: Kraków

Re: [243] Ogólne

Post autor: macieks »

Właśnie się dowiedziałem, że kwasu siarkowego już się nie sprzedaje odbiorcom detalicznym, od 2 lutego. Nawet w stężeniu poniżej 50%. Lipa.
Chyba zostaje pH minus. Może od Tropicala?
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: [243] Ogólne

Post autor: chemik4 »

Polecam Aquacid od Zooleka. Bez znaczenia czy kupisz ten do oczek wodnych czy zwykły.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
macieks
Posty: 189
Rejestracja: 12 sie 2021 2:08
Lokalizacja: Kraków

Re: [243] Ogólne

Post autor: macieks »

Teraz czytam o aquacidzie zooleku i piszą, że nie zawiera fosforanów. Czy coś się zmieniło? Bo spotkałem się z opiniami, że zoolek zawiera kwas fosforowy po czym mogą być glony i lepiej go unikać. Chyba, że to przedawnione informacje.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: [243] Ogólne

Post autor: chemik4 »

Może zmienili skład? Kiedyś to był 35% kwas ortofosforowy (V), teraz na opakowaniu jest napisane "mieszanina kwasów mineralnych".
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: [243] Ogólne

Post autor: BARA »

Ja sporo używałam i czasami używam Aquacidu Zooleka, na starszych opakowaniach jest zapis o kwasie ortofosforowym. Musieli zmienić coś na chwilę obecną, ale "mieszanina kwasów mineralnych" jest mało dokładna. Szkoda.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: [243] Ogólne

Post autor: chemik4 »

Dużego pola do popisu to raczej nie mają. Na pewno nie dali tam kwasu azotowego (wydziela tlenki azotu), solny pewnie też to nie jest (paruje chlorowodór). Pozostaje jedynie kwas siarkowy, pytanie tylko w jakim stężeniu... Może kupię buteleczkę i pobawię się w pracy 8)

Wątpię też by to było coś bardziej "egzotycznego" jak kwasy chlorowe, nadsiarkowy, tiosiarkowy itp.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
macieks
Posty: 189
Rejestracja: 12 sie 2021 2:08
Lokalizacja: Kraków

Re: [243] Ogólne

Post autor: macieks »

I jak tam, obczaiłeś ten zoolek?
ODPOWIEDZ