Problem z hodowlą roślin

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Akwaluk
Posty: 4
Rejestracja: 10 gru 2021 11:43

Problem z hodowlą roślin

Post autor: Akwaluk »

Witam, jestem nowy na forum, więc jak źle umieściłem wątek to proszę i info 😉 W skrócie-akwarium 160 l l,ok 2 lata temu założone, podłoże żwir drobny, oświetlenie 2x30 W (świetlówki), ostatnio zamieniłem na LED 35 W. Rośliny rosły mi w takim tempie,że przy cotygodniowej podmianie wody zanosiłem wiaderko 5l do znajomego sklepu zoologicznego. Problem zaczął się latem... rośliny zamiast rosnąć zaczęły gnić. Myślałem że to przez upały,mam nasłoneczniony pokój i temp w akwarium dochodziła do 27-28 stopni. Ale lato się skończyło a problem został. Filtr mam JBL 7 litrów kubełek, węgiel aktywny zmieniam co ok 2 miesiące, napowietrzanie 2 duże kostki, światło przez ok 10 godzin plus słoneczne...Dodam,że ryby mają się świetnie, rosną,nie chorują. Nie opisuję gatunków ponieważ nie mam roślin pogryzionych, więc nie zwalam tego na ryby. Stosowałem multimineral,kobaltosan,niedawno kupiłem kulki torfowe, które wcisnąłem pod korzenie. Proszę o radę co mogło się stać co spowodowało taką zmianę u roślin... Pozdrawiam wszystkich
macieks
Posty: 190
Rejestracja: 12 sie 2021 2:08
Lokalizacja: Kraków

Re: Problem z hodowlą roślin

Post autor: macieks »

A ten węgiel aktywny miałeś od zawsze? po co?
Akwaluk
Posty: 4
Rejestracja: 10 gru 2021 11:43

Re: Problem z hodowlą roślin

Post autor: Akwaluk »

Nie od zawsze, stosuję go okresowo żeby poprawić skuteczność filtracji. Może to mieć jakiś związek ?
macieks
Posty: 190
Rejestracja: 12 sie 2021 2:08
Lokalizacja: Kraków

Re: Problem z hodowlą roślin

Post autor: macieks »

No węgiel wyjaławia wodę.
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Problem z hodowlą roślin

Post autor: goldi_ »

Jak zwykle, gdzy nie są podane parametry wody doradzanie przypomina wróżenie ale informacja o węglu może wskazywać pewien trop. Taki węgiel zwykle uwalnia do słupa coś tam i zwykle są to fosforany. Zmiana marki lub nawet partii wegla mogła spowodować zmianę ilości/proporcji tych związków . Np rózne węgle potrafią kilkukrotnie sie różnić co do ilości fosforanów . Z pozostałymi pierwiastkami to nie wiem - nie badałem.
Tak więc informacja o wyjałowieniu wody przez wegiel jest jednym z mitów albo jak kto woli półprawdą .
ps
osobiście uważam, że węgiel to dobre złoże jednak wymaga elementarnej wiedzy oraz podstawowej obsługi (wymiana)
Akwaluk
Posty: 4
Rejestracja: 10 gru 2021 11:43

Re: Problem z hodowlą roślin

Post autor: Akwaluk »

Czyli reasumując używać węgla,ale zawsze jednego producenta i regularnie wymieniać,czy lepiej całkowicie zrezygnować? W kubełku JBL 7 litrowym mam ceramikę, gąbki o różnej gęstości i obecnie węgiel. Filtracja będzie wystarczająca bez tego węgla?
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Problem z hodowlą roślin

Post autor: chemik4 »

Nie używaj węgla bez potrzeby - np. po chorobie by usunąć resztki leków. Na co dzień jest niepotrzebny.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Problem z hodowlą roślin

Post autor: goldi_ »

Moim zdaniem zawsze jest potrzeba klarowania wody, pochłaniania frakcji organicznych oraz nawet śladowych ilości róznych metali ciężkich. Węgiel jest nawet niezłym pomocnikiem w walce lub profilaktyce przed inwazją krasnorostów .
Jak każde medium posiada swoje wady i zalety . Tak jak w przypadku innego, dowolnego medium warto sie po prostu zastanowić po co to i dokonać rachunku wad i zalet ( a tych ostatnich jest sporo).
Tak więc stwierdzenie "nie używaj węgla bez potrzeby" bez bez uzasadnienia takiej opinii jest ... (nieważne ale poznałbym powody dla których wegla nie używać)
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Problem z hodowlą roślin

Post autor: chemik4 »

Może mały off-top, ale węgla używałbym tylko tam gdzie nie ma roślin lub jest ich mało - malawi, tanganika itp. Ale w typowym akwarium? Nie widzę potrzeby (jeżeli nic złego się nie dzieje). Niepotrzebnie pochłania garbniki, kwasy organiczne i związki chelatowe (np. nawozy żelazowe i inne mikroelementy).
Za to filtr węglowy przyda się w formie filtra narurowego by wstępnie oczyścić wodę kranową na potrzeby akwarystyczne.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Problem z hodowlą roślin

Post autor: goldi_ »

Zgoda jeżeli używamy garbniki np w czarnych wodach . Prowadząc zbiorniki roslinne gęsto zarośniete cenie sobie wegiel jako relatywnie tani wkład. Owszem, żelazo w jakieś mierze pochłania i trzeba zwiększyć dawkę i to rozwiązuje problem bo żelazo wchłania niezbyt intensywnie.
Rekompensata w postaci klarowniejszej wody usprawiedliwia (moim zdaniem) inne upierdliwości tego medium (np konieczność preparownia tegoż przed włożeniem do filtra)
Akwaluk
Posty: 4
Rejestracja: 10 gru 2021 11:43

Re: Problem z hodowlą roślin

Post autor: Akwaluk »

Widzę,że opinie są trochę rozbieżne 😁 zrobiłem podmianę wody (jak co niedzielę) i wyjąłem węgiel z filtra. I teraz pytanie,czy wystarczy podmieniać wodę i czekać,czy może jakoś uzupełnić to co węgiel mógł wypłukać ? W domu mam multimineral z Tropical,ale mogę coś kupić. I jeszcze jedno, lepiej robić podmianę wody raz w tygodniu,czy rozłożyć to na dwa dni żeby częściej dostarczać świeżej wody ?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Problem z hodowlą roślin

Post autor: chemik4 »

Rób podmiany po 25-30% raz w tygodniu, to wystarczy.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
ODPOWIEDZ