Brzanki sumatrzanskie i molinezje zmieniają bledną

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
kcper01
Posty: 6
Rejestracja: 05 sty 2022 12:27

Brzanki sumatrzanskie i molinezje zmieniają bledną

Post autor: kcper01 »

1. Opisz akwarium wg. wzoru:
-litraż 112l 80x35x40
-Bojowniki 2+1
Kiryski 5
Molinezje 7
Brzanki sumatrzanskie 4
Danio 5
Glonojady 2
Krewetki amano
Krewetki blue Velvet
-ichtiovit płatki i granulki nie pamiętam nazwy ale bardzo im smakują, dla krewetek i ryb przydennych wrzucam takie tabletki które leżą na dnie, też im smakują, do tego czasami ugotuje kawałek ziemniaka lub wrzucę banana wcześniej sparzonego
-temperatura wody 26°C a parametry to pH 7.2 KH 15°d a GH 12°d z tego co pamiętam NO3 i NO2 prawie w ogóle
- wodę podmieniam raz na tydzień ok 30-40%
-akwarium ma 2 miesiące
- ryby wpuściłem miesiąc temu
-filtr Aquael turbo 500 + napowietrzacz, grzałka 200 wat a oświetlenie to 2 świetlówki po 17W
-w akwarium jest dużo roślin invitro ale nie które z nich się już fajnie rozrosły że tworzą taki gąszcz
-nie ma żadnych sztucznych roślin a jako ozdoby jest korzeń i 3 takie większe kryjówki - bardzo im się podobają
-podłożem są kamyczki/żwirek o średnicy 2-5mm
2. Opisz objawy choroby:
-Brznaki sumatrzanskie od kilku dni straciły kolory stały się blade a teraz z obserwowałem że mają ubytki w oletwach (grzbietowa i ogonową) do tego apetyt w miarę jest czasami zjedzą czasami nie. Dużo stoją w miejscu i rogach akwarium przy dnie lub przy tafli wody. Do tego mam problem z jedną czarną molinezja, jej zachowanie jest okej tzn. Je, pływa, nie chowa się. Bardziej niepokojące są zmiany na jej ciele, mianowicie
-zmiany na jej ciele, ma białe przebarwienia na łuskach, czasami robi przezroczysta kupę a czasami normalna. (załączam zdjęcie)
Pozostała obsada sobie dobrze żyje nie zobserwowalem jakiś niepokojących zachowań, je, pływa, wszystko normalnie
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: Brzanki sumatrzanskie i molinezje zmieniają bledną

Post autor: owlman »

Czesc. Daj zdjecie calego akwarium . Trzymasz ryby o odmiennych wymaganiach jesli chodzi o parametry wody . Twoje ryby sa w fatalnym stanie i nie pisz ,ze parametry w normie ….bo nie sa . Czym mierzysz parametry ? Po co te banany i kartofle ?
kcper01
Posty: 6
Rejestracja: 05 sty 2022 12:27

Re: Brzanki sumatrzanskie i molinezje zmieniają bledną

Post autor: kcper01 »

W akwarystycznym powiedzieli że będzie dobrze jak będą ze soba. Parametry mierze testami papierkowymi od tetry. Banany i ziemniaki daje żeby urozmaicić im dietę, czytałem że krewetki też bardzo je lubią. Zdjęcia nie mam, podrzucę jak wrócę do domu, za godzinkę jakoś.
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: Brzanki sumatrzanskie i molinezje zmieniają bledną

Post autor: owlman »

Zmien akwarystyczny . Czekamy na zdjecia
kcper01
Posty: 6
Rejestracja: 05 sty 2022 12:27

Re: Brzanki sumatrzanskie i molinezje zmieniają bledną

Post autor: kcper01 »

Przesyłam obiecane zdjęcia
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Brzanki sumatrzanskie i molinezje zmieniają bledną

Post autor: BARA »

kcper01 pisze: 08 sty 2022 6:02
-Bojowniki 2+1
Kiryski 5
Molinezje 7
Brzanki sumatrzanskie 4
Danio 5
Glonojady 2
Krewetki amano
Krewetki blue Velvet
kiryski wymagają piasku jako podłoża, wody miękkiej i kwaśnej
molinejze to ryby wymagające wody twardej, zasadowej, wręcz słonawej, bardzo ciepłolubne
brzanki sumatrzańskie są wybitnie stadnem należy trzymać minimum 10 sztuk, woda średniotwarda o odczynie obojętnym
danio to gatunek zimnolubnym lubi wodę jak brzanki
glonojady - jaki gatunek?

Masz źle urządzone akwarium - niewłaściwe podłoże dla ryb dennych, brak roślin koniecznych dla molinezji i brzanek, gatunki ryb o wykluczających się i nie dających się pogodzić wymaganiach co do parametrów wody.

W dodatku brzanki sumatrzańskie należy trzymać w stadzie w akwarium jednogatunkowym, ponieważ mogą uprzykrzać życie pozostałym mieszkańcom zbiornika.
Oddaj kiryski i danio, zastanów się co chcesz trzymać. Dosadź żywe i bujne rośliny, Twoje akwarium nie zapewnia miejsc schronienia i odpoczynku dla ryb.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
kcper01
Posty: 6
Rejestracja: 05 sty 2022 12:27

Re: Brzanki sumatrzanskie i molinezje zmieniają bledną

Post autor: kcper01 »

Okej, a co z tymi dziwnymi objawami o których pisałem? Ryby mogę oddać do zwykłego zoologa?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Brzanki sumatrzanskie i molinezje zmieniają bledną

Post autor: BARA »

Ryby oddaj do zoologa.
W prawidłowo założonym, urządzonym i prowadzonym akwarium ryby będą zdrowe.

Molinezje Black Molly wymagają okresowego solenia wody w celu utrzymania kondycji skóry. Tylko ten gatunek. Dla pozostałych Twoich ryb solenie wody jest niewskazane.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ