Rośliny rosną ale glony też

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
szakal
Posty: 157
Rejestracja: 18 wrz 2019 21:38
Lokalizacja: Łódź

Rośliny rosną ale glony też

Post autor: szakal »

Witam

Mam problem z glonami. Mam 112 litrowe akwarium raczej roślinne. Oświetlenie to 1 x24 w philips aquarelle i 1 x24 w jakaś diversa. Filtr a raczej filtry bo mam dwa. Jeden to kubełek tetra ex800 prawie cały zasypany ceramiką i wewnętrzny Fan-2. Ten wewnętrzny mam czysto jako mechanik bo nie wiem jak bym nie czyscił i odmulał to miałem brud. Teraz troche jest lepiej. Rośliny to małowymagające nurzańce, kryptokoryny, żabienice. Ogólnie rośliny rosną ale glony też... Ryby to wielkopłetwy, kiryski, otoski. Nie nawoże w słup wody, daje tylko kulki gliniano-torfowe pod korzenie. Wode zmieniam 25% co tydzień wcześniej 2 doby odstałą. Z CO2 nie korzystam.
Niestety na tą chwile nie mam żadnych testów więc nie wiem czego dużo a czego mało. Rośliny rosną szczególnie nurzańce i żabienice ale tak jak pisałem glony również...
Wieczorem postaram się zrobić i wstawić zdjęcie jakieś.

Od razu mam pytanie, czy jest zasadność posiadania w baniaku tego Fan-2 mimo że bez niego jest syf, a on go zbiera?

Obrazek

Obrazek
pozdr

szakal
Logic07
Posty: 178
Rejestracja: 04 wrz 2020 20:06

Re: Rośliny rosną ale glony też

Post autor: Logic07 »

Ciekaw jestem odpowiedzi bo mam taki sam problem jak ty, tak samo mam dwa filtry jeden z ceramiką drugi z gąbką i tyle samo światła jak ty.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: Rośliny rosną ale glony też

Post autor: grzesi3k »

wody bys dolal ;)
szakal
Posty: 157
Rejestracja: 18 wrz 2019 21:38
Lokalizacja: Łódź

Re: Rośliny rosną ale glony też

Post autor: szakal »

Usunąłem zainfekowane liście glonem i teraz tak optycznie to wygląda. Wody jeszcze nie dolałem. Musi się odstać.

Obrazek
pozdr

szakal
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: Rośliny rosną ale glony też

Post autor: grzesi3k »

Dolej wody xD deszczownica ci wystaje. Ona ma 'tryskac' od spodu. Ze 4 cm na oko wody xD
szakal
Posty: 157
Rejestracja: 18 wrz 2019 21:38
Lokalizacja: Łódź

Re: Rośliny rosną ale glony też

Post autor: szakal »

Już pisałem... Woda musi się odstać, jutro doleje. Zresztą czy to ważne czy 4 cm czy 2 czy ileś tam, nie w tym problem. Ja mam problem z glonami nie z wodą jako taką...
pozdr

szakal
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Rośliny rosną ale glony też

Post autor: BARA »

Woda powinna odstać parę godzin, a nie dni. Dolewaj wodę jak najszybciej.

Bez podania parametrów wody nie bardzo można znaleźć przyczynę powstawania glonów.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
szakal
Posty: 157
Rejestracja: 18 wrz 2019 21:38
Lokalizacja: Łódź

Re: Rośliny rosną ale glony też

Post autor: szakal »

Ja zawsze czekałem 2 dni. Ale ok skoro BARA tak radzisz to spróbuje. Doleje dzisiaj wody.
Kupie testy ale narazie krucho jest u mnie z pieniążkami więc musze troche poczekać.
pozdr

szakal
szakal
Posty: 157
Rejestracja: 18 wrz 2019 21:38
Lokalizacja: Łódź

Re: Rośliny rosną ale glony też

Post autor: szakal »

Dwa pierwsze testy na NO2 i NO3 doszły. Obydwa JBLa kropelkowe. Więc NO2 mam 0,05 a NO3 15. W drodze są testy na Po4, K i Fe.

---

Doszły testy kropelkowe JBLa na K i Fe. Oraz kropelkowy sery na Po4. Narazie zmierzyłem K i Fe. Więc Fe mam prawie na 0 a dokładnie 0,05. Natomiast K czyli potas mam 6. Dzisiaj już nie mam czasu, jutro zmierze Po4. Ale narazie widze że moje rośliny głodują. Nie nawoże w słup wody tylko daje kulki pod korzenie. Do tej pory korzystałem z kulek firmy Podwodne Ogrody ale ze średnim efektem. Ostatnio zakupiłem kulki gliniano-torfowe Rataja kusząc się dobrymi opiniami. No i dzisiaj dałem po jednej kulce każdej z roślin przedewszystkim żabienicom, i kryptokorynom. Nie wiem czy dobrze zrobiłem ale dałem też pod nurzańce.Ogólnie na 112 L dałem 8 kulek.
pozdr

szakal
szakal
Posty: 157
Rejestracja: 18 wrz 2019 21:38
Lokalizacja: Łódź

Re: Rośliny rosną ale glony też

Post autor: szakal »

Dzisiaj zauważyłem że owszem na liściach roślin jest niewielka ilość glonu na który przyczepia się pył. Taki brunatny pył. Wystarczy przetrzeć palcem po liściu aby zetrzeć ten pył a roślina wtedy wygląda prawie jak nowa. Wczoraj czyściłem po 3 miesiącach pracy filtr kubełkowy. Wylałem i wypłukałem całą mase tego właśnie pyłu brunatnego. Skąd on się bierze??? Z nadmiaru jedzenia? Daje raz dziennie staram się jak najmniejsze porcje. A może od tych kulek gliniano-torfowych które mam w podłożu?
pozdr

szakal
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Rośliny rosną ale glony też

Post autor: Elemelek »

Witam .Jestem tu nowy

Woda powinna odstac tak dlugo az odparuje z niej chlor . W otwartym naczyniu bez napowietrzania zwykle ulatnia sie wlasnie w ciagu 2 dni. Z napowietrzaniem w ciagu 1 dnia.Oczywiscie zalezy ile kto ma chloru w wodzie i czy w ogole ma

Glony to rosliny tzw nizsze a takie nizsze pobierają pokarm wolniej niz tzw wyzsze . W twoim akwarium jest zdecydowanie za mało roslin zeby mogly pobrac szybciej skladniki odzywcze i nie daly glonom szans na rozwój .Najlepsze sa rosliny szybkorosnące ale mozesz wykor zytac tez hydroponike .Wystarczy zanurzyc korzenie w wodzie (i dac swiatlo roslinie) Dobrymi roslinami hydroponicznym i sa Scindapsus i mniej znana Trzykrotka Purpurowa.No i wspolczynnik Redfielda

Podmiana 25% wody co tydzien uwazam ze jest za czesta ale musisz zbadac to testami jakie masz poziomy azotanów
Skad bierze sie pył brunatny tego nie wiem ale na krystalizacje wody moge podpowiedziec zebys uzyl waty polipropylenowej ktorą bedziesz musial dosc czesto wymieniac (srednio co 3 m-ce) ale efekt wody krysztal bedzie .Wata Sera lub JBL jest dobra
Dobry jest tez wklad sznurkowy taki od filtra RO ale musial bys zalozyc filtr narurowy np za kubelkiem
Ostatnio zmieniony 27 paź 2022 0:50 przez Elemelek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Rośliny rosną ale glony też

Post autor: BARA »

Nie wyciągaj do dyskusji postów sprzed wielu miesięcy. Proszę zapoznaj się z Regulaminem Akwaforum.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Rośliny rosną ale glony też

Post autor: Elemelek »

A na tematy na ktore nikt nie udzielił odpowiedzi mozna? Bo sporo ich jest
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Rośliny rosną ale glony też

Post autor: BARA »

Proszę zapoznaj się z Regulaminem Akwaforum. Nie ma sensu wracania do dyskusji, której już nikt nie prowadzi.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Rośliny rosną ale glony też

Post autor: Elemelek »

Czyli tematy poruszające problemy dla ktorych nikt tutaj nie znalazl rozwiazania mają nadal pozostac bez niego ?
To moze lepiej zablokowac te tematy bo po co je trzymac aktywne jak i tak nie mozna na nie odpowiadac
ODPOWIEDZ