Generator CO2 w butli - warto??

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
szakal
Posty: 157
Rejestracja: 18 wrz 2019 21:38
Lokalizacja: Łódź

Generator CO2 w butli - warto??

Post autor: szakal »

Witam

Zawsze chciałem kupić sobie butle CO2 do akwarium ale nie kupiłem nigdy bo nie mam gdzie takiej butli podładować gazem a samochodu nie mam żeby gdzieś dalej jechać.
Znalazłem ostatnio takie coś:
https://www.invital.pl/zestawy-CO2-do-a ... mid=217946

Dla mnie byłoby to super. Ale czy to działa? Testował ktoś? Ktoś to ma?
pozdr

szakal
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: Generator CO2 w butli - warto??

Post autor: grzesi3k »

Butle podbijasz max co pol Roku...
szakal
Posty: 157
Rejestracja: 18 wrz 2019 21:38
Lokalizacja: Łódź

Re: Generator CO2 w butli - warto??

Post autor: szakal »

No tak ale to chyba jak nabijasz w punkcie gotowym gazem, a tutaj jest inna technologia, gaz sam musi się wytworzyć. Nie jest to takie drogie więc zamówiłem już w ciemno.
pozdr

szakal
szakal
Posty: 157
Rejestracja: 18 wrz 2019 21:38
Lokalizacja: Łódź

Re: Generator CO2 w butli - warto??

Post autor: szakal »

Ale tak naprawde to nie wiem... Nie chce się mądrować bo nigdy nie miałem z tym styczności.
pozdr

szakal
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: Generator CO2 w butli - warto??

Post autor: owlman »

Jest to rodzaj bimbrowni . Ostatnio wszystkie firmy robia tzw bio CO2 . Plastikowa butelka z zelem na dnie , kapsulka z sekretnym proszkiem i juz . Zalewasz butle woda , wsypujesz proszek i po dwoch dniach zaczyna sie proces wytwarzania CO2 . Zastanawiam sie tylko , czy aby nie potrzeba bedzie ciagle czegos dokupowac …? Pomysl ciekawy , dlaczego nie ? Doladowanie kosztuje ok 16 pln , starcza niby na ok 30 dni . Napisz jak sie sprawuje .
szakal
Posty: 157
Rejestracja: 18 wrz 2019 21:38
Lokalizacja: Łódź

Re: Generator CO2 w butli - warto??

Post autor: szakal »

Ja od razu kupiłem razem z tym generatorem CO2, wężyk, u-rurki, dyfuzor. Przyznam szczerze że w temacie CO2 jest raczej zielony nie licząc aldehydu. Napisze jak to działa. W piątek ma to przyjść kurierem.
pozdr

szakal
szakal
Posty: 157
Rejestracja: 18 wrz 2019 21:38
Lokalizacja: Łódź

Re: Generator CO2 w butli - warto??

Post autor: szakal »

Już podłączyłem i przyznam że jestem mile zaskoczony. Krótko mówiąc działa. Zawsze o tym marzyłem a o butli nabitej gazem w punkcie mogłem tylko pomarzyć. Ale jako że jestem zielony i to kompletnie z techniką CO2 w akwarystyce więc mam szereg pytań.

1. Czy na noc trzeba zakręcać CO2? No bo w nocy rośliny nie pobierają CO2 bo nie ma światła a nie chciałbym zatruć ryb.
2.Czy potrzebny mi jest licznik bąbelków? Do czego to w ogóle służy? I jak bym to kupił to w którym miejscu zestawu to się montuje?
3.Jeszcze mam pytanie co do ewentualnego zakręcania butli na noc. Nie wybuchnie? tzn. czy 2 kilowa butli w nocy nie wybuchnie no bo chyba jest jakiś moment krytyczny a pamiętajmy że generator cały czas pracuje czy butla jest zakręcona czy nie. Obecnie o ile dobrze czytam na manometrze jest chyba 12 barów a licznik manometru jest chyba do 40.

Ogólnie jestem zadowolony.
pozdr

szakal
szakal
Posty: 157
Rejestracja: 18 wrz 2019 21:38
Lokalizacja: Łódź

Re: Generator CO2 w butli - warto??

Post autor: szakal »

Jeszcze mam pytanie. Na jakiej wysokości w akwarium powinien być zamontowany dyfuzor? Bo ja go założyłem tak w połowie wysokości szyby.
pozdr

szakal
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: Generator CO2 w butli - warto??

Post autor: grzesi3k »

1. Tak
2. Tak, za butla (za zawirkiem precyzyjnym)
3. Generator, jak bimbrownia chodzi caly czas

Dlatego CO2 z butli jest lepsze ;)

Ad. Im nizej tym lepiej ale w bimbrowni/generatorze ciezko bedzie, bo bedzie cisnienie spadac
szakal
Posty: 157
Rejestracja: 18 wrz 2019 21:38
Lokalizacja: Łódź

Re: Generator CO2 w butli - warto??

Post autor: szakal »

grzesi3k pisze: 26 lut 2022 2:21 1. Tak
2. Tak, za butla (za zawirkiem precyzyjnym)
3. Generator, jak bimbrownia chodzi caly czas

Dlatego CO2 z butli jest lepsze ;)

Ad. Im nizej tym lepiej ale w bimbrowni/generatorze ciezko bedzie, bo bedzie cisnienie spadac
To że CO2 z butli nabitej w punkcie jest lepsze to ja wiem, tylko gdzie ja mam to nabić jak nie mam samochodu? Tu jest pies pogrzebany. Ale ja z tej bimbrowni jestem zadowolony.
Ale dzięki za info. Czyli na noc trzeba zakręcać CO2, A ten licznik bąbelków to piszesz że za butlą, ale rozumiem że między butlą a zaworkiem zwrotnym? Bo założyłem zaworek zwrotny aby woda z baniaka nie cofała się.
pozdr

szakal
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: Generator CO2 w butli - warto??

Post autor: grzesi3k »

Tak za zaworkiem przecyzyjnym, nie zakrexaj tylko niech idzie w powietrze, bo ci wybuchnie.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Generator CO2 w butli - warto??

Post autor: goldi_ »

Wybuchnie? To chyba jest naczynie ciśnieniowe i spodziewałbym się ze parametry są dobrane ...
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: Generator CO2 w butli - warto??

Post autor: grzesi3k »

Ja bym wolał nie testować ;)
ODPOWIEDZ