Marniejacy gupik

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
vysek
Posty: 13
Rejestracja: 22 lut 2022 10:19

Marniejacy gupik

Post autor: vysek »

Cześć,
Mam problem z gupikiem- samiczką. Wygląda jakby była w ciąży- rośnie jej brzuch. Ostatnim czasem była jakby osowiała, nie chciała jeść, mało pływała, zwykle przesiadywała przy dnie przy szybie.
Wyczytałem, że może być czas, że będzie rodzić więc przeniosłem ją do osobnego akwarium- 15l.
Siedzi w osobnym akwarium z krewetkami już 4 dni i mam wrażenie, że jest coraz gorzej. Traci kolor i ma jakby usczerbioną płetwę na ogonie.
2 dni po przeniesieniu rybki okazało się, że w głównym zbiorniku mam ospę. W obu akwariach podniosłem temp do 28°. W głównym zbiorniku już jakby wygląda wszystko ok. A samiczka cały czas jest " oklapła".
Na samiczce nigdy nie zauważyłem ospy. Nie chce jeść, jej ogon jest coraz bardziej ubogi.

Są to moje pierwsze akwaria. Oba mają 2 miesiące.

Główne 40l
3 gupiki, 4 neonki, 1 zbrojniki, 2 kiryski
Filtr gąbka+ ceramika
Temperatura zwykle 24° aktualnie 28

2 akwarium 15l
6 krewetek i aktualnie 1 gupik
Filtr sama gąbka
Temp zwykle 24° aktualnie 28

Oba akwaria dojrzewały 3 tyg zanim je zamieszkały rybki.
Ktoś wie co to może być?
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: Marniejacy gupik

Post autor: grzesi3k »

Testy zrob, zdjecie daj. Bez tego rownie dobrze mozesz pytac o numery do totka ;)

Ps."glowne" jest przerybione
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: Marniejacy gupik

Post autor: grzesi3k »

Na moje oko, jest to kotna samica, ktora dostaje wpierdziel, bo nie ma sie gdzie schowac.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Marniejacy gupik

Post autor: BARA »

Akwarium jest za małe na trzymanie ryb jakie wymieniasz. Jest źle urządzone - brakuje miejsc schronienia i odpoczynku dla ryb, brakuje roślin (a gupiki wymagają ich gąszczu!!).
Mieszasz ze sobą gatunki ryb o kompletnie odmiennych i nie dających się pogodzić wymaganiach co do parametrów wody.
Podłoże jest fatalne i nie nadaje się dla kirysków. Dla nich musi być piasek. Pomiędzy te kamienie jakie masz wpadają odchody ryb i resztki jedzenia, gniją i trują wodę.

Niestety ale radzę zacząć od początku. Poczytaj o podstawach akwarystyki i o wymaganiach gatunków ryb. Załóż prawidłowe akwarium i wtedy będziesz się cieszył wspaniałością naszego hobby!
Sporo pracy przed Tobą, ale się nie poddawaj!

Powodzenia!
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ