[45] początki przygody

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

piotrz23
Posty: 26
Rejestracja: 28 mar 2015 23:17

[45] początki przygody

Post autor: piotrz23 »

Witam Was! Niedawno założyłem nowe akwarium. W związku z tym, że przed zalaniem baniaka korzystałem między innymi z Waszej wiedzy to postanowiłem podzielić się z Wami obecnymi efektami. Postawiłem na:
- Akwarium float 50x30x30
- Aquael FZN-2
- Grzałka Aqua Nova 50W
- Belka LED Sinkor WRB

Jako podłoże wybrałem żwirek kwarcowy biały, a pod nim JBL Aquabasis. Jako dekoracji użyłem kawałek drewna, który znalazłem na działce mojej mamy. :D Aranżację uzupełniają kamienie lawy wulkanicznej, które są też we filtrze jako złoże biologiczne.
Roślinki to nic specjalnego - kryptokoryny, mech, mikrozorium, pistia itp.

Na razie badam wodę tylko pod kątem pH, GH i KH.
pH - 7,6 (coś za dużo, nie wiem dlaczego tak :|)
KH - 3
GH - 5
Twardości są takie jakie chciałem - takie deklaruje producent mineralizatora.

Akwarium zalane 23.03. Kamieni na korzeni ma nie być docelowo, ale gnój ciągle wypływa stąd ich pomoc ;)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
goldi_
Posty: 1669
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: [45] początki przygody

Post autor: goldi_ »

pH jest odpowiednie - adekwatne do pozostałych parametrów Twojej wody
piotrz23
Posty: 26
Rejestracja: 28 mar 2015 23:17

Re: [45] początki przygody

Post autor: piotrz23 »

goldi_ pisze: 26 mar 2022 17:49 pH jest odpowiednie - adekwatne do pozostałych parametrów Twojej wody
masz może jakiś pomysł jak obniżyć to pH bez dozowania CO2? Chciałbym mimo wszystko niższy odczyn, w okolicach 6,8-7.
goldi_
Posty: 1669
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: [45] początki przygody

Post autor: goldi_ »

Jeśli nie chcesz zakwaszać CO2 pozostaje użyć innego kwasu. Dość powszechne są metody z kwasem solny czy siarkowym (choćiaż nie rozumiem dlaczego nie azotowym). W sklepie akwarystycznym kupisz preparat "pH minus" czy acid balancer lu temu podobne.

Metody z szyszkami lub innymi naturalnymi artykułami przy KH większym od 0-1 praktycznie nie działają nie wspominając o arwieniu wody.

ps.
dlaczego upierasz sie aby obniżać pH?
piotrz23
Posty: 26
Rejestracja: 28 mar 2015 23:17

Re: [45] początki przygody

Post autor: piotrz23 »

goldi_ pisze: 26 mar 2022 18:11 ps.
dlaczego upierasz sie aby obniżać pH?
Chciałbym trzymać tam bojownika karłowatego i jakieś razborki, a te rybki wymagają niższego pH
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: [45] początki przygody

Post autor: chemik4 »

Masz niskie twardości, jeżeli nie przeszkadza Ci lekko herbaciany kolor wody to możesz zakwasić ją za pomocą szyszek olchy czy też torfu.
Nie bój się używać kwasów do korygowania pH. Dają dobre efekty tylko zakwaszaj wodę do podmian, nigdy bezpośrednio w akwarium.
Ogólnie polecam Aquacid firmy Zoolek.
goldi_ pisze:choćiaż nie rozumiem dlaczego nie azotowym
z technicznego punktu widzenia nie ma przeciwwskazań by go stosować ale jako osoba prywatna chyba nie da się go legalnie zakupić (siarkowego też nie...). Za to kwas solny bez problemu da się kupić na np. alledrogo.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
goldi_
Posty: 1669
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: [45] początki przygody

Post autor: goldi_ »

Da sie kupić legalnie (wysyłkowo) i kwas azotowy (stężony) i azotan amonu i piorunian rtęci . Nawet w jednej paczce i bez pytań komu i po co :) .

Azotowy jest lepszy od solnego czy siarkowego bo nie wprowadzamy dodatkowych siarczków czy chlorowców
piotrz23
Posty: 26
Rejestracja: 28 mar 2015 23:17

Re: [45] początki przygody

Post autor: piotrz23 »

Dzięki Panowie za rady. Dodaje zatem kwas do mojej listy zakupów.
Jeszcze jedno pytanie techniczne. Woda z filtra RO ma zerowe wartości fizykochemiczne. Dodaję do niej mineralizator. I teraz pytanie - czy najpierw dodaję do wody kwas, aby obniżyć odczyn pH, a później dopiero mineralizator, czy na odwrót - najpierw mineralizator, później kwas? A może w ogóle nie ma to znaczenia?
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: [45] początki przygody

Post autor: chemik4 »

Najpierw minerały a potem kwas. Już tłumaczę dlaczego. Do RO dodasz 2-3 krople kwasu i już pH leci w dół a po mineralizacji nie będzie śladu po zakwaszaniu. Minerały działają jak bufor odczynu wody.
Zakwaszaj powoli, niewielkimi porcjami kwasu ciągle mieszając lub napowietrzając wodę. Z czasem będziesz wiedzieć ile potrzebujesz kwasu by osiągnąć dane pH.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
piotrz23
Posty: 26
Rejestracja: 28 mar 2015 23:17

Re: [45] początki przygody

Post autor: piotrz23 »

chemik4 pisze: 28 mar 2022 9:52 Najpierw minerały a potem kwas. Już tłumaczę dlaczego. Do RO dodasz 2-3 krople kwasu i już pH leci w dół a po mineralizacji nie będzie śladu po zakwaszaniu. Minerały działają jak bufor odczynu wody.
Zakwaszaj powoli, niewielkimi porcjami kwasu ciągle mieszając lub napowietrzając wodę. Z czasem będziesz wiedzieć ile potrzebujesz kwasu by osiągnąć dane pH.
Dzięki za rady! Aquacid zamówiony. Przy kolejnej podmianie wody będę powoli, stopniowo schodził z pH.
ODPOWIEDZ