Padające rybki

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
WladimirPutin
Posty: 31
Rejestracja: 22 kwie 2021 13:38

Padające rybki

Post autor: WladimirPutin »

Witam
Mam problem z rybkami a dokładnie z tym że padają :/

Nowe mniejsze rybki bardziej są na to podatne a przynajmniej tak mi się wydaje

bojownik padł po dwóch dniach (cały czas się chował po kątach )

grubowarg zielony padł po 5 dniach (młody padł, starszego mam 4 miesiące i nie wykazuje żadnych objawów)

Z młodych padły też neonki i kiryski

Wczoraj zauważyłem molinezje którą miałem 4 miesiące że chowa się na dnie ( dzisiaj padła )

Akwarium 320l
Oświetlenie led
Filtr ultramax 2000
CO2
Średnia roślinność
Mocno napowietrzane ( sprawdzałem czy się nie duszą i bez zmian )
Podmiany były raz w tygodniu a teraz co 3 dni i bez zmian
Wody używam kranowej przepuszczonej przez filtr węglowy przepływowy ( według producenta dokonuje filtracji chloru, związków chloropochodnych, ołowiu, toksycznych metali ciężkich i usuwania związków organicznych oraz zanieczyszczeń mechanicznych)


Parametry wody :

NO2 - 0
NO3 - 20 mg
Potas - 18 mg
NH3 - 0
PO4 - 0,5
pH -7,5
KH - 9
GH -18
CO2 - 25-30mg

Pomału podnoszę PO4 by zachować stosunek do NO3
Ostatnio zmieniony 15 maja 2022 12:52 przez WladimirPutin, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: Padające rybki

Post autor: owlman »

Czesc. Czym karmisz ryby ? Czym robione testy ? Skoro napowietrzasz mocno dlaczego CO2=30 ?
WladimirPutin
Posty: 31
Rejestracja: 22 kwie 2021 13:38

Re: Padające rybki

Post autor: WladimirPutin »

Płatkami, D50 i artemia

Testy kropelkowe (zoolek, JBL, tropical) wcześniej robiłem test pH jakimś miernikiem na allegro i oszukiwał...
Teraz byłem kupić kropelkowe
pH - 7,5
GH - 18
KH - 9

CO2 wynik biorę z indykatora ( może po prostu za dużo CO2 podaje ) jeśli dobrze pamiętam zielony kolor oznaczał 25-30mg
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Padające rybki

Post autor: BARA »

Jaką masz obsadę ryb? Podaj proszę dokładnie gatunki i ilości.
Masz bardzo twardą wodę, dla większości ryb akwariowych jest to niestety w dłuższym czasie zabójcze.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
WladimirPutin
Posty: 31
Rejestracja: 22 kwie 2021 13:38

Re: Padające rybki

Post autor: WladimirPutin »

Danio 7 ( nie ma z nimi problemu )

Welonki 2 ( są z nimi problemy ) jedna słabo rosła i padła po kilku tygodniach

Grubowarg zielony 1 ( są z nimi problemy ) większy trzyma się od kilku miesięcy a młody padł po około 5 dniach

Zbrojnik lamparci 1 ( nie ma problemu )

Molinezja 2 ( są problemy ) jedna padła po około 4 miesiącach

Kiryski 4 ( było 7 ale 3 padły po kilku dniach )

Neonki 3 ( było 6 ale 3 padły do kilku dni )

Brzanka sumatrzańska 5 ( nie ma problemów)

Skalar 4 ( jeden nie rósł i padł po 3 miesiącach )

Platki 3 ( nie zauważyłem problemów )

Prętnik karłowaty 2 ( nie zauważyłem problemów )

Tetra 4 ( są długo i nie zauważyłem problemów )

Bojownik 0 ( próbowałem dwa razy i zawsze padły po kilku dniach )

W tej sytuacji najlepszych wyjściem będzie chyba filtr odwróconej osmozy ?

Tylko co zauważyłem to pH wody w krainie i akwarium wynosi 7,5 a CO2 nie powinno obniżyć pH wody w akwarium ? Chyba że to nie są duże ilości a dzień wcześniej ( nie pamiętam dokładnie który dzień)mogłem robić podmianę 30%

Rybki odrobaczam anti-fluke and wormer

Martwe od razu odławiam
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Padające rybki

Post autor: BARA »

Masz fatalną - nie będę owijać w bawełnę - obsadę.. Łączysz ze sobą gatunki ryb o odmiennych i nie dających się pogodzić wymaganiach co do parametrów wody. Trzymasz ryby w stałym stresie, bez możliwości odpoczynku i nie zapewniasz im warunków odpowiednich dla każdego z gatunków.

Twoje 320l wystarczyłoby na same welony, a Ty dopchałeś do nich miks rybny. W innym Twoim poście napisałeś dodatkowo o posiadaniu paletek...

Radzę Ci oddać ryby, poczytać dokładnie o ich wymaganiach, przemysleć wszystko i wtedy dopiero wpuścić obsadę pasującą do wystroju zbiornika i parametrów wody. W tej chwili nie da się nic innego zrobić.

Wygląda to w skrócie tak:
Danio 7 - są chłodnolubne, stadne, należy trzymać minimum 10 sztuk, woda miękka do średniotwardej, odczyn obojętny
Welonki 2 - dla nich 320l to jest ok na początek, tylko i wyłącznie dla nich! Bardzo mocno brudzą, woda miękka do średniotwardej, odczyn obojętny
Grubowarg zielony 1 - nie masz dla niego odpowiedniego podłoża ani kryjówek, woda miękka do średniotwardej, odczyn obojętny
Zbrojnik lamparci 1 - masz dla niego korzeń w akwariu? wymaga drewna!! woda miękka do średniotwardej, odczyn obojętny
Molinezja 2 - gatunek wybitnie ciepłolubny, temperatura minimum 26 stopni i więcej, woda twarda i zasadowa, wręcz słonawa
Kiryski 4 - ryby wybitnie stadne, nie masz dla nich odpowiedniego podłoża, wymagają piasku!! woda miękka do średniotwardej, odczyn obojętny
Neonki 3 - w zależności od gatunku Innesy są chłodnolubne, neony czerwone ciepłolubne, ale oba gatunki wymagają wody miękkiej i kwaśnej
Brzanka sumatrzańska 5 - gatunek wybitnie stadny, należy trzymać minimum 10 sztuk, akwarium najlepiej jednogatunkowe bo potrafią znęcać się nad innymi rybami, woda miękka do średniotwardej, odczyn obojętny
Skalar 4 - na takie akwarium to maks jedna para, wymagają wysokości zbiornika od 50cm i więcej, woda miękka i kwaśna
Platki 3 - tak jak molinezje, chyba że piszesz o paletkach - o nich było w osobnym temacie
Prętnik karłowaty 2 - powinien być trzmyany w spokojnym zbiorniku z dużą ilością roślin pływających, woda miękka do średniotwardej, odczyn obojętny
Tetra 4 - gatunek stadny, woda miękka i kwaśna
Bojownik 0 - wymaga roślin wpływających, temperatura od 26 stopni i więcej, ciepłolubny.

Poczytaj dokładniej i zastanów się co możesz zrobić, żeby Twoje akwarium nie było umieralnią dla ryb.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
WladimirPutin
Posty: 31
Rejestracja: 22 kwie 2021 13:38

Re: Padające rybki

Post autor: WladimirPutin »

Paletki miałem ale po tym jak poczytałem to je oddałem. Postaram się je uporządkować i co nie da się pogodzić to oddam a do tego zakupie filtr odwróconej osmozy.

Dzięki za pomoc :) widzę że w zoologicznym nie ma co pytać bo wszystko powiedzą byle sprzedać rybki ...
ODPOWIEDZ