Plastikowe pudło jako akwarium

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
chrerymoon
Posty: 6
Rejestracja: 05 sty 2022 19:30

Plastikowe pudło jako akwarium

Post autor: chrerymoon »

Hejka.
Nie wiem czy wybrałam odpowiedni dział, bo przychodzę z następującym zapytaniem:
Czy plastikowe pudło z ikei 65l może posłużyć jako akwarium?
Próbowałam szukać takich informacji na różnych forach, ale zdania są podzielone i jedni piszą, że czemu nie, przecież od akwarium szklanego różni się tylko materiałem, a drudzy ze pod żadnym pozorem nie powinno się trzymać ryb w plastiku(brak uzasadnienia).
Wydaje mi się - ale tylko wydaje, dlatego pytam - że jeśli zamontować potrzebny sprzęt(filtr, grzałka etc), i świetlówki przytwierdzić do pokrywki to nie powinno być żadnych problemów. Zwłaszcza, że ścianki takiego pudła są półprzezroczyste, co wydaje mi się że będzie minimalizowało stres ryb, gdzie w szkle ścianki są full przezroczyste i rybki się stresują bodźcami z zewnątrz.
Myślałam nad tym pudłem bo mam żyworódki, wiadomo że mnożą się jak szalone a ja nie chcę przerybienia, z drugiej też strony na sprzedawanie ryb nie mam ochoty, więc pudło z ikei wydaje mi się tańszą i nawet nieco lepszą opcją(bo nie będzie trzeba się skupiać na wyglądzie zbiornika tylko na komforcie ryb do niego wpuszczonych, narybek nie będzie męczony przez dorosłe ryby) ale wolę się zapytać, bo to tylko moja teza i wcale nie musi być poprawna. Nie chcę wyrządzić młodym rybom krzywdy umieszczając je w zbiorniku co do którego nie mam pewności. Jeśli pomysł do bani to zaoszczędzę trochę na trzecie, szklane akwarium, aczkolwiek ta ikea kusi :D
Jakie są za i przeciw? Taki zbiornik to dobry czy totalnie zły pomysł?
djslaw
Posty: 16
Rejestracja: 05 mar 2022 1:10

Re: Plastikowe pudło jako akwarium

Post autor: djslaw »

Moim zdaniem i obserwacjami plastik szybciej zachodzi glonem i matowieje. Trudno wyczyścić. Szorując gąbka taka kuchenna ta twardsza strona tak się rysuje i matowieje że nadaje się tylko potem do zabawek dla dziecka. Jako tymczasowy pojemnik jeszcze mogło by to przejść.
macieks
Posty: 190
Rejestracja: 12 sie 2021 2:08
Lokalizacja: Kraków

Re: Plastikowe pudło jako akwarium

Post autor: macieks »

Niedawno zastanawiałem się jaki pojemnik użyć do wody do podmian. Ostatecznie odrzuciłem tego typu pudła z ikei i wybrałem pojemnik do kiszenia ogórków. Nie wiadomo co takie pudło uwalnia do wody. Może i nic ale ja nie chciałem ryzykować. Poza tym nie wiem czy ścianki tego pudła nie odkształcą się za bardzo pod naporem wody.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: Plastikowe pudło jako akwarium

Post autor: grzesi3k »

Taka skrzynka jest dobra ale do hodowli dafni - polecam
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Plastikowe pudło jako akwarium

Post autor: chemik4 »

Czy plastikowe pudło z ikei 65l może posłużyć jako akwarium?
A może mieć kontakt z żywnością? Jeśli tak, to na jakiś zbiornik na kwarantannę czy tam kotnik by się nadawało. Inna sprawa to trudność wyczyszczenia plastikowych ścianek, szybko zmatowieją i się porysują, poza tym takie pudła lubią pękać.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
ODPOWIEDZ