Super glue w akwarystyce

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Alina_33
Posty: 86
Rejestracja: 27 maja 2022 20:27

Super glue w akwarystyce

Post autor: Alina_33 »

Wiem, że ogólnie wolno ten klej stosować, niektórzy kleją nim rośliny do korzeni/kamieni/innych dekoracji. Tylko ja mam pytanie, jak długo to ma schnąć, zanim oddam do akwarium? Nie umiem wiązać roślin żyłką, klej jest dla mnie milion razy wygodniejszy. Mam taki dosyć gęsty ten klej. Zrobiłam kropę i odczekałam aż przyschnie, a teraz jest we wiaderku z wodą, żeby roślinka nie padła. To kiedy to może wrócić do akwarium?
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Super glue w akwarystyce

Post autor: chemik4 »

Po kilku minutach powinien być suchy.
Osobiście mam złe doświadczenie z cyjanoakrylem w akwarium, kleiłem nim obudowę filtra z plexi i się rozpadła po kilku dniach.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Alina_33
Posty: 86
Rejestracja: 27 maja 2022 20:27

Re: Super glue w akwarystyce

Post autor: Alina_33 »

Czyli najwyżej puści po jakimś czasie? Jeżeli nie jest szkodliwy, to OK. I tak wolę kleić niż szarpać się z żyłką. Wzrok już nie ten... no i roślinki wyglądające jak szynka.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: Super glue w akwarystyce

Post autor: grzesi3k »

superglue nie pusci, jesli jest dobrze przyklejone. Cyjanoakryl twardnieje przy kontakcie z woda, zostawia bialy slad. Do klejenia pod woda najlepiej uzyc zelu cyjanoakrylowego, na rynku takim bedzie np Gorilla glue (bo nie ma co przeplacac za znaczek "akwarystyczny" - to jest ten sam cyjanoakryl, co bez znaczka).

Klejenie poza baniakiem to banal, tylko powierzchnie musza byc czyste i suche. Pod woda tylko zelem tak naprawde. dajesz kropke i natychmiast roslinka, przytrzymujesz chwilke i gotowe. Przetestuj na czyms, czego ci nie bedzie szkoda, rybom cyjanoakryl nie szkodzi.

Klejenie jest spoko do hardscape, ja kleilem tez: mchy, bucki, microsorium, anubiasy. Tylko serio, jak kleisz do korzenia czy kokosa, to ogarnij czy nie bedzie bialego strupka widac ik tyle. Alternatywa to zylka i baleronek jak napisales. Na nitkch lubia sie robic glony :)
ODPOWIEDZ