posocznica i ospa

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
chrerymoon
Posty: 6
Rejestracja: 05 sty 2022 19:30

posocznica i ospa

Post autor: chrerymoon »

Hej.
Nie wiem czy po tej akcji nie zakończę przygody z akwarystyką, bo zaczyna mi brakować siły.

Akwarium 112l.
Obsada: para prętników karłowatych, 8 brzanek pięciopręgich, 8 fantomów czarnych, 6 piskorków, 2 zbrojniki pospolite, 5 otosków. Ryby karmione mieszanką płatków ovo vit i ichtio vit, pokarm namaczany przed podaniem.
woda podmieniana co tydzień po ok 20% jednocześnie z odmulaniem dna. wodę zakwaszam preparatem aquacid zooleku.
zbiornik stoi od 2msc
pierwsze ryby wpuszczone ok. 2 tyg po zalaniu zbiornika.
filtr aquael z ceramiką 500l/h, grzałka 100v, oświetlenie dość intensywne
akwarium średnio zarośnięte, rośliny tworzą fajny gąszcz
kilka dużych kamieni, ceramiczny zamek, łupiny kokosa, patyki dla zbrojników
podłoże: żwir przykryty warstwą piasku
parametry wody:
temp: 24°
NO3 ok. 15mg/l
NO2 <1mg/l
GH ok. 10°d
KH ok. 4°d
pH ok. 6
testy wykonane paskami z tetry, nie wiem czy nie zakłamują ale tylko na takie było mnie stać.

Wczoraj jeden otosek został odłowiony i poddany eutanazji, przedstawiał sobą książkowy przykład posocznicy. Odstające łuski, ryba apatyczna, czerwone smugi na brzuchu.
Reszta ryb nie przejawiła żadnych widocznych znaków choroby.
Podałam rybom trypaflavin - 10ml/50l. jedyny środek jaki miałam pod ręką w tamtym momencie, w takiej ilości jaka byłą mi dostępna.
Dzisiaj ryby przejawiają za to objawy ospy rybiej - białe kropki na ciele, apatia.
Co robić? Mam w domu costaforte ale nie wiem, czy go lać bo w wodzie nadal jest trypaflavin.

I czy ryby osłabione po walce z ospą nie padną wszystkie na tę posocznicę? Nie wiem co mam robić, jak je ratować i czy jest w ogóle sens.
I jak obsada padnie cała, na co próbuję przygotować się psychicznie - to jak odkazić akwarium? Mam wyrzucić rośliny? Ozdoby, narzędzia i sprzęt wystarczy sparzyć czy trzeba odkażać w jakiś inny sposób?

edit: jeszcze się pochwalę że grzałka mi przed chwilą wybuchła :D
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: posocznica i ospa

Post autor: owlman »

Czesc. Mozesz pokazac akwarium (zdjecie) ? NO2 powinno byc niewykrywalne . Temperatura nieco wyzsza . Jak wyglada obsluga filtra i jak mocno odmulasz ?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: posocznica i ospa

Post autor: BARA »

W jaki sposób zakwaszasz wodę? Jak wygląda ten proces?

Podmień 50% wody i zacznij podawać Costaforte, podnieś temperaturę do 28 stopni i zwiększ napowietrzanie.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ