[31L] Kostka z bojownikiem

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Alina_33
Posty: 86
Rejestracja: 27 maja 2022 20:27

Re: [31L] Kostka z bojownikiem

Post autor: Alina_33 »

Ile bąbelków na sekundę ustawić, żebym mogła zostawić tak gaz włączony całą dobę? Zrobiłam według tabelki KH/pH i wyszło 38, więc za dużo, zmniejszyłam żeby był jeden bąbel na 2-3 sekundy. Ledwie leci. Nie chcę przesadzić z tym gazem.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: [31L] Kostka z bojownikiem

Post autor: grzesi3k »

W nocy sie nie gazuje.
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: [31L] Kostka z bojownikiem

Post autor: owlman »

Gazuje sie , gazuje . I w dzien i w nocy . Mozna i tak i tak . Mozna robic przerwe na noc ale nie jest to konieczne .
Alina_33
Posty: 86
Rejestracja: 27 maja 2022 20:27

Re: [31L] Kostka z bojownikiem

Post autor: Alina_33 »

W 72L gazowałam całą dobę. Przy gazowaniu tylko w dzień pH może skakać. A fajnie mi spada pH. Było 7,5, jest 6,8. Tyle wiem, że muszę określić dawkę CO2, przez ten przelicznik KH/pH. Nie znalazłam kalkulatora na necie, tylko tabelkę. Mało to czytelne. Skoro jednak mam testy na KH i pH (i parę innych), to nie będę jeszcze wydawać kasy na testy na CO2. Microsorium ma całe liście w bąbelkach... Muszę tylko zrobić "okno" dla światła na tafli wody, bo trochę tam teraz tłoczno. Może dobrze, że Phyllanthus fluitans jednak nie dotarły. Trzeba tym na dole też dać światło.
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: [31L] Kostka z bojownikiem

Post autor: owlman »

Na stronie Holenderskie pl .. Z jedna uwaga . Tu nie mowia i nie powiedza ile babli na sekunde .
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: [31L] Kostka z bojownikiem

Post autor: grzesi3k »

hey owlman, nie jestem zwolennikiem gazowania w nocy bo... przy tak malym litrazu bardzo latwo o... peszek. No ale to moja opinia :)
Alina_33
Posty: 86
Rejestracja: 27 maja 2022 20:27

Re: [31L] Kostka z bojownikiem

Post autor: Alina_33 »

Jeszcze elektrozawór kupować... Nie, na pewno nie w najbliższym czasie. Za dużo wydaję na akwarium. To jest do ogarnięcia, wystarczy ustalić jaka ilość gazu jest bezpieczna, żeby mogła chodzić całą dobę. No i muszę zrobić takie kółko z wężyka i zamknąć w nim rośliny pływające, bo akurat wiszą nad tymi czerwonymi. Już widzę, że bledną.
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: [31L] Kostka z bojownikiem

Post autor: owlman »

Hey el moderatore . W moim 36 gazuje non-stop . W kazdym gazuje non stop . Warunek to….. z glowa .
Alina_33
Posty: 86
Rejestracja: 27 maja 2022 20:27

Re: [31L] Kostka z bojownikiem

Post autor: Alina_33 »

Dlatego muszę ustalić dawkę. Problem w tym, że poniżej 1b/s ten gaz nie bardzo chce lecieć w dyfuzorze. Mam zaworek precyzyjny camozi, czy tak jakoś, jest bardzo fajny. No i oczywiście reduktor, licznik bąbelków i dwa plastikowe zaworki zwrotne.
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: [31L] Kostka z bojownikiem

Post autor: owlman »

Dawka nie jest istotna tylko zawartosc w wodzie . Spraw sobie test staly CO2 .
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: [31L] Kostka z bojownikiem

Post autor: grzesi3k »

owlman pisze: 24 cze 2022 15:06 Hey el moderatore . W moim 36 gazuje non-stop . W kazdym gazuje non stop . Warunek to….. z glowa .
LOL z glowa to mozna wszystko, niestety patrzac po tym co niektorzy robia w mini litrazach, to chyba raczej dmuchac na zimne nie ;) Primum non nocere!

no i tak na marginesie dowod anegdotyczny nie jest dowodem ;)
Alina_33
Posty: 86
Rejestracja: 27 maja 2022 20:27

Re: [31L] Kostka z bojownikiem

Post autor: Alina_33 »

A jaki test stały będzie OK? Pytam o konkretną firmę/model czy jak to tam się określa. Oglądałam film o JBL'u, ale może być coś tańsze, może z lepszą paletą barw, bo czasem test jest OK, tylko odczytanie go, to kwestia wysoce subiektywna.
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: [31L] Kostka z bojownikiem

Post autor: owlman »

drop checker w google i wybierz co sie spodoba. Lub test staly CO2
Alina_33
Posty: 86
Rejestracja: 27 maja 2022 20:27

Re: [31L] Kostka z bojownikiem

Post autor: Alina_33 »

Padło na stały JBL'a. Mogłam kupić też tanio test zooleka, standardowy kropelkowy, ale równie dobrze mogłabym po prostu badać KH i pH. Tak to przynajmniej będę miała wyniki "na żywo". To wygodniejsze rozwiązanie.
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: [31L] Kostka z bojownikiem

Post autor: owlman »

W jednym ze zbiornikow mam ten test i jest ok . Mala uwaga .; te testy nie sa dokladne a ich wskazania nalezy rozpatrywac na zasadzie : za malo lub za duzo . Jezeli chcesz dokladnie znac to jednak test pH i KH . Jezeli masz tylko bojownika , to nie ma obawy , jezeli przedawkujesz gaz .
ODPOWIEDZ