Zwiększenie GH bez zwiększania KH

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
macieks
Posty: 189
Rejestracja: 12 sie 2021 2:08
Lokalizacja: Kraków

Zwiększenie GH bez zwiększania KH

Post autor: macieks »

Ostatnio kombinuję z parametrami wody. Powiedzcie mi czy dobrze myślę. Moja woda jak wymieszam ją w proporcji 5:1 RO:kran ma pH 7.2, jednak wtedy GH jest 5 i spada (dlaczego spada z czasem?) do 3 , a KH do 2, co jest za małą wartością dla krewetek, bo połowa umarła, i pewnie też dla ślimaka helmeta, ale i dla ryb wolałbym GH 5. Jednak niskie KH pozwala mi się zbliżyć z pH bardziej do 7,0. No i znalazłem coś takiego jak uzdatniacz wody dla krewetek, który rzekomo podnosi tylko GH i przewodność, nie ruszając przy tym KH. Czy to rzeczywiście działa?

I czy woda: GH 5, KH 1, pH 7,0 lub 7,2 będzie lepsza od wody GH 5, KH 2.5, pH 7.5. Planuje trzymać w tej wodzie Akary z Maronii.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Zwiększenie GH bez zwiększania KH

Post autor: chemik4 »

Cześć,
KH to są rozpuszczalne węglany i wodorowęglany a twardość niewęglanowa to całą reszta czyli siarczany, chlorki, azotany. Ich suma daje GH.
Jeżeli więc ten preparat to roztwór np. siarczanów lub chlorków wapnia i magnezu (najczęściej używany jest chlorek wapnia i siarczan magnezu) to będzie tylko podnosił GH nie ruszając KH, na pH też nie będzie miał wpływu.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
ODPOWIEDZ