Filtr do akwarium 350 L

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Filtr do akwarium 350 L

Post autor: DakotaSan »

Witam serdecznie wszystkich,

właśnie urządzam akwarium 350 L - Trochę koszmarnie mi idzie, bo wszystko jest do niego za małe :( ( wymiary 88x88x60wysokosc )
ale jakoś daje rade. Mam dwa pytania, pierwsze to dość luźne. Kupiłem filtr SunSun HW-3000 ( jeszcze nie podłączyłem inst w trakcje )
Dlaczego ten a nie inny - miesiąc się zastanawiałem i dobierałem pomiędzy Aquael Ultramax 2000 i Fluval FX6.
Dlaczego ten, bo Ultramax 2000 na papierze jest słabszy ( 2000 l/h ) i za duży, nie wejdzie do szafki, a Fluval, za duży i tez nie wejdzie do szafki. Dlaczego ta szafka jest taka ważna, bo jest wygłuszona a ja śpię przy akwarium i niestety wszystkie te filtry są głośne.
( jak dla mnie i jak prawie z głową przy filtrze ).
Pierwsze pytanie ma ktoś taki filtr i jak mu tam się sprawuje ?
Drugie pytanie, zakładam grzałkę Aquael 300 W zewnętrzną, niestety na grzałce są węże 16 mm a na filtrze 20 mm, robił ktoś taka instalację, dużo to zmniejszy przepływ ?
Oczywiście Sun Sun ma 3000 l/h, ale ja znam te sztuczki :) , więc zawsze dziele to przez dwa i mam 1500 l/h na moje akwarium, powiedzmy 300 L netto, jestem już na styk a jak grzałka zmniejszy jeszcze przepływ, to już będzie nie za wesoło,
tylko właśnie o ile litrów zmniejszy oto jest pytanie ? Może ktoś cos podpowie ?

Serdecznie pozdrawiam
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Filtr do akwarium 350 L

Post autor: chemik4 »

Cześć,
prędzej wkład filtra zmniejszy przepływ niż wąż. Kubełek to filtr typowo biologiczny, więc wystarczy Ci przepływ na poziomie ~700-1000 l/h czyli tak 2-3 objętości akwarium na godzinę. Jeżeli potrzebujesz więcej (masz ryby, które mocno brudzą) to trzeba by zamontować jakiś filtr wewnętrzny o dużym przepływie, który będzie czyścił np. co tydzień a kubełek może pracować nieruszany przez długie miesiące.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: Filtr do akwarium 350 L

Post autor: DakotaSan »

Dziękuję Chemiku4 za odpowiedz.

No wiem ze wkłady wytracą trochę przepływ, lub więcej niż trochę jak zapcham to watą.
Ale bardziej mi chodziła , czy ta grzałka tez dużo spowolni. Niby są takie grzałki z większymi przyłączami. ale maja ciut inna budowę.
Przyłącze jest od razu szerokie i węże takie same na wlocie i wylocie, a tu mam wężyk, który z przyłączki robi się mniejszy a później po grzałce znowu większy. No cóż będę testował, zobaczę jak to działa Pozdrawiam.
goldi_
Posty: 1669
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Filtr do akwarium 350 L

Post autor: goldi_ »

Grzałka od solarów albo 1/2" grzejnikowa w odpowiedniej rurze i jest bajka. Żadnego tłumienia przepływu, grzałka o mocy jaką sobie wymarzysz i niezawodność liczone chyba w dekadach a nie w latach
ODPOWIEDZ