KH wyższe niż GH - wyjaśnienie zjawiska

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

KH wyższe niż GH - wyjaśnienie zjawiska

Post autor: BARA »

Chcę jeszcze raz wyjaśnić, skąd może się brać KH wyższe niż GH, pomijając założenie niedokładności testów paskowych wody.
KH jest testem na zasadowość i odnosi się do zdolności buforowania wody przez wodorowęglany magnezu, wapnia, potasu i sodu. Jednak potas i sód nie wpływają w żaden sposób na twardość wody. GH nie wskaże nam informacji o wodorowęglanach potasu i sodu, ponieważ jest to test obrazujący ilość zawartych w wodzie wodorowęglanów magnezu i wapnia. Jeżeli w wodzie są wodorowęglany magnezu, wapnia oraz potasu i sodu to KH może być wyższe niż GH.

Jasne? Mam nadzieję, że dobrze to opisałam.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Chemia nigdy nie była moim konikiem ale czy na pewno tak to se dzieje?
Wydawało mi sie (tak wynikało z różnych lektur) że KH to w sumie zawartość wapnia i magnezu . Dodawanie kwasu powoduje wejście w reakcje z wapniem (i chyba magnezem wobec czego po dodaniu kwasu spada nam KH (nie wzruszając GH) i pH dopiero wówczas spada (po zniwelowaniu bufora )

Jeżeli jast tak jak piszesz to chyba nie rozumiem co sie dzieje z wodą przy zakwaszaniukwasami.
Gdybyś była więc łaskawie to objasnić jak krowie na rowie :)
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

KH to z niemieckiego "Karbon Haerte" czyli twardość węglanowa (zasadowość), są to rozpuszczalne węglany i wodorowęglany wapnia, magnezu, sodu i potasu.
GH to "Gesamt Haerte" czyli twardość całkowita, tworzą ją wodorowęglany, siarczany, chlorki metali dwuwartościowych, głównie wapnia i magnezu ale też żelaza i manganu (oba na drugim stopniu utlenienia).

Cały "paradoks" wyższego KH od GH wynika z tego, że testy na twardość węglanową (a właściwie na zasadowość) reagują z węglanami i wodorowęglanami metali jedno- i dwuwartościowych. Testy na twardość ogólna zaś reagują z metalami dwuwartościowymi.

W ramach eksperymentu proponuję rozpuścić w wodzie kranowej o znanym KH i GH sody oczyszczonej (wodorowęglanu sodu) i ponowne zmierzenie KH i GH.
GH pozostanie bez zmian a KH mocno wzrośnie.
Wydawało mi sie (tak wynikało z różnych lektur) że KH to w sumie zawartość wapnia i magnezu .
Nie KH a GH.
Dodawanie kwasu powoduje wejście w reakcje z wapniem(...)
Nie z wapniem a z węglanami i wodorowęglanami - dlatego spada KH.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Dzięki . No tak wapń i węglany to nie to samo :)

Czy wobec tego dobrze rozumiem że GH zawsze jest wieksze od KH a jedynie ułomnośc "naszych" metod pomiarowych pozwala na takie wyniki ?
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Może się przydać...
Na etykietach wody butelkowanej najczęściej podany jest liczbowy skład jonów i wystarczy podstawić do wzorów:
GH=0,140*Ca + 0,231*Mg
KH=0,046*HCO3
W przypadku wody butelkowanej pomiar KH testami różni się od wartości wyliczonej ze wzoru.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Alina_33
Posty: 86
Rejestracja: 27 maja 2022 20:27

Re: KH wyższe niż GH - wyjaśnienie zjawiska

Post autor: Alina_33 »

Witam! Jestem nowa na forum. Mnie tylko interesuje, czy sam fakt, że KH mam wyższe niż GH, w jakiś sposób szkodzi rybom/roślinom? Mam GH 4, no może 4,5, biorąc pod uwagę intensywność koloru we fiolce, natomiast KH mam 11. Mieszam wodę RO:Kran 1:1. Kran ma GH 18, KH 17. W akwarium jest Bazaltowy drobny żwirek, dwie szyszki Olchy i wyciąg z Migdałecznika. Mam bojownika, akwarium 31L, kostka 30x30x35. Filtracja Aquael Fan 1 plus, gąbka. Temperatura 27 stopni. Testy kropelkowe Zoolek'a.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: KH wyższe niż GH - wyjaśnienie zjawiska

Post autor: chemik4 »

Cześć,
w niczym to nie przeszkadza rybom.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Alina_33
Posty: 86
Rejestracja: 27 maja 2022 20:27

Re: KH wyższe niż GH - wyjaśnienie zjawiska

Post autor: Alina_33 »

Dzięki. Ze względu na bojownika i razbory borneańskie, chcę utrzymywać niskie GH i KH. No i pH w sumie też, ale nie mogę spaść poniżej 7,5 pH. Chyba będę musiała kupić jakiś preparat na to, ale to już inny temat. Mam skłonności do offtopu.
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: KH wyższe niż GH - wyjaśnienie zjawiska

Post autor: Elemelek »

Hej
Alina bojowniki nie powinny miec zadnego ruchu wody .Bardzo tego nie lubią i meczy je to a czytam ze posiadasz filtr
Druga rzecz to proponuje ci korzystac tylko z wody filtra RO bez mieszania jej z kranową .Wiem ze ekonomiczniej jest mieszac z kranowką ale uzywając samej RO i dodając mineralizatora unikasz wszelkich trucizn w wodzie kranowej .Niestety jest tam cala masa szkodliwych substancji .Wydaje mi sie to wiec lepsze dla ryb gdy zyją w naprawde czystej wodzie ..Takie jest przynajmniejmoje zdanie na ten temat

Co do GH i KH zgadzam sie z Bara i Chemik4

Edit : Podloze bazaltowe moze ci podnoscic KH a wtedy i pH jest przez to na takim poziomie
ODPOWIEDZ