[70l]Akwarium pomoc w dobraniu obsady

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

FallenEagle
Posty: 2
Rejestracja: 20 paź 2022 12:13

[70l]Akwarium pomoc w dobraniu obsady

Post autor: FallenEagle »

Cześć.
Potrzebuję pomocy, będzie to moje pierwsze akwarium
Wymiary akwarium to 40x40x60(wysokość), bez CO2, tylko zwykły filtr.
Podłoże dwuwarstwowe na spód podłoże w którym można posadzić rośliny i tu potrzebuję porady, zależy mi na tym żeby było czarne. Czy coś polecacie?
Bo druga warstwa też będzie czarna ze żwirku bazaltowego (warstaw wierzchnia)
Do tego na środku spory kamień Seiryu + mniejsze dokładające się w ala jaskinie (ale z przepływem wody, wygląda na jaskinie tylko optycznie)
Rośliny - tu potrzebuje porad
Max 3 rodzaje
1. - Ala trawa do posadzenia na froncie
2. - Roślina do posadzenia za kamieniami która będzie się pięła w górę, lub w ogóle rosła w górę
3. - Może coś płożącego do rogu
Obsada
10 krewetek - czerwonych może jakieś dla początkujących polecicie?
kilka ślimaków - też chciałbym aby były w kontrastowym kolorze żółtym lub czerwonym w miarę wolno się rozmnażające?
Bojownik - sztuk 1 (słyszałem że bywają agresywne lub spokojne)
Zbiornik raczej bez grzałki

Czy taki zbiornik będzie w miarę samowystarczalny? Bo na tym mi zależy. Samowystarczalny w sensie że podmiana wody nie jest zbyt częsta, akwarium niezarasta glonami czy okrzemkami. Jeżeli nie to co polecalibyście dodać, jak wygląda w takim akwa kwestia krewetek, czy one bardzo szybko będą sie namnażać, jeżeli tak to czy mogę to ograniczyć jakimiś rybkami, które będą dodatkowo żywić się młodymi krewetkami, ale nie dorosłymi krewetkami bo będą już dla nich za duże?
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: [70l]Akwarium pomoc w dobraniu obsady

Post autor: Elemelek »

Skoro ma byc samowystarczalne i bez CO2 to polecam LT na ziemi ogrodowej lub podlozu na bazie ziemi ogrodowej .Niektore z nich sie nie nadadzą bo bedą potrzebowaly bardzo duzo swiatla (a wtedy jak dasz tak duzo swiatla to przyspieszysz im przemiane materii i musisz podac tez dodatkowy CO2 i nawozy uzupelniające do słupa wody ) Przy ziemi zdecydowanie mniej tych nawozow plynnych mozesz podawac lub nawet wcale (zalezy jakie bedą rosliny i ile swiatla )

Jesli chodzi o CO2 mozesz dodawac tzw węgla w plynie (dla mniej wymagajacych)

Tak wiec jesli ma to byc akwarium roslinne ale bez wymagających roslin to dalbym ziemie lub podloze kupne na bazie ziemi .
Lub sam mozesz skomponowac bardzo dobre podloze (I nie wiem czy nawet nie najlepsze)

PS Jedna uwaga w kwestii wysokosci akwarium : Wg mnie jest zbyt wysokie (zle proporcje jesli chodzi o wymiane gazową ) ale tez zle jesli chodzi o wytrzymalosc silikonu (im wyzsze tym cisnienie wieksze a z tego co wiem klejone moga byc do 50cm a twoje ma 60cm ) i zle jesli chodzi o dostep swiatla do podloza
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: [70l]Akwarium pomoc w dobraniu obsady

Post autor: chemik4 »

Dziwne wymiary tego akwarium. To kupione czy robione na zamówienie? 40x40x60 wychodzi mi 96 litrów.
Dla bojownika lepsze jest raczej płytkie ale za to szerokie akwarium. Wysokie akwaria robi się dla paletek i skalarów.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: [70l]Akwarium pomoc w dobraniu obsady

Post autor: Elemelek »

Dzis doczytalem ze Soudalem mozna kleic do 60cm wys . Czyli sie pomylilem . Jednak napewno bedzie to akwarium bardziej narazone na szybsze "puszczenie" silikonu bo jak juz mowilem im wyzsze tym wyzsze cisnienie czyli wieksza sila na nie dziala a litraz nie ma przy tym znaczenia . To tak a propos bezpieczenstwa .

Faktycznie tak jak Chemik4 pisze to bojownik lubi niski poziom wody . Ja przyczepil bym sie jeszcze do wspomnianej wymiany gazowej oraz problemu z dotarciem swiatła do dna


Co do podloza to zdecydowal bym sie na ziemie lub cos na bazie ziemi .Moze byc :
Ziemia z kretowiska (powinna byc odpowiednio przygotowana(zakladalem takie akwaria b wiele razy)
Ziemia przeznaczona do oczek wodnych np Compo Sana (nie probowalem ale wiem ze tez uzywają)
Gotowe podloze na bazie ziemi Aqua Soil
Podloze Mariana Wojtaszka
Samodzielne skomponowanie podloza : Ziemia Bełchatowska ,piasek(1:1),kulki gliniane na spod wsypac troche wegla drzewnego .Mozna dodac nieco pumeksu ogrodniczego
A na tę zyzną warstwe dalbym piasek a nie zwir i zasadzil w dnie Echinodorus Tennelus (trawke)

Filtracja polecal bym Ikola 150 jako biolog i opcjonalnie mozna dac jakis wewnetrzny lub przelewowy z watą polipropylenową ustawiony na max aby czyscil wode z zawiesin (wate trzeba dosc czesto wymieniac ale daje to bardzo czystą wode) Nie musi go jednak byc . Gdy bedziesz mial duzo roslin szybkorosnących i dobre podloze to nie musi byc nawet w ogole filtra

łatwych roslin ktore rosną w gore jest duzo i trudno cos polecic moze ktos inny da propozycje .Do bojownika zbiornik musi miec grzałke (i przykrycie)oraz nie powinien miec filtracji bo bojowniki lubią wody stojące

REKLAMA!

Przy podlozu na bazie ziemi oraz przy odpowiednim dobraniu oswietlenia a takze roslin i obsady zbiornik bedzie wymagal minimum obslugi . Nawozenie do slupa wody zbedne ewentualnie byc moze trzeba bedzie tylko uzupelnic czegos np potasu i dobrze by bylo podawac węgla w plynie ale nie nie jest to konieczne
FallenEagle
Posty: 2
Rejestracja: 20 paź 2022 12:13

Re: [70l]Akwarium pomoc w dobraniu obsady

Post autor: FallenEagle »

Elemelek pisze: 22 paź 2022 1:50 PS Jedna uwaga w kwestii wysokosci akwarium : Wg mnie jest zbyt wysokie (zle proporcje jesli chodzi o wymiane gazową ) ale tez zle jesli chodzi o wytrzymalosc silikonu (im wyzsze tym cisnienie wieksze a z tego co wiem klejone moga byc do 50cm a twoje ma 60cm ) i zle jesli chodzi o dostep swiatla do podloza
Akurat tyle mam miejsca i chciałem zrobić na zamówienie.
chemik4 pisze: 22 paź 2022 10:34 To kupione czy robione na zamówienie? 40x40x60 wychodzi mi 96 litrów.
Zakładałem niedolewanie wody do końca ;)
Elemelek pisze: 22 paź 2022 13:02 Do bojownika zbiornik musi miec grzałke (i przykrycie)oraz nie powinien miec filtracji bo bojowniki lubią wody stojące
Zakładałem jako główne podejście krewetki, bojownik miał być jako dodatek.
Brak ruchu wody spowoduje pewnie że nie będę mógł mieć krewetek, a i roślinki w stojącej wodzie poczują się gorzej (chyba że się mylę poprawcie mnie, obawiam się w stojącej wodzie rozrostu alg i konieczności częstych podmian)
Czy jakaś alternatywa dla bojownika w tak małym zbiorniku?
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: [70l]Akwarium pomoc w dobraniu obsady

Post autor: Elemelek »

Pomylilem sie i poprawilem w poscie nizej ze klejone moze byc do wys 60cm a nie do 50cm (Tak podaje Soudal). Mea Culpa

Da sie roznie prowadzic akwarium i drozej i taniej przy czym taniej nie znaczy gorzej a czesto lepiej z tym ze zalezy co sie chce miec w tym zbiorniku .
Skro mają byc mniej wymagające rosliny to CO2 z butli nie musisz stosowac .W wodzie stojącej wcale rosliny nie bedą sie czuly gorzej . Sa akwaria w ogole bez filtra i to mocno zarosniete . Tylko moze na pierwsze akwarium łatwiej ci bedzie jednak zalozyc filtr

Mają ludzie bojowniki z filtrem co nie znaczy ze tak jest dla niego najlepiej .Powinien nie miec wcale ruchu wody

Co do alg w wodzie stojącej to nie ma to nic do rzeczy .Tak samo nic do rzeczy jesli chodzi o podmiany pod warunkiem ze masz wlasciwe podloze,malą obsade i szybkorosnące rosliny .Obejrzyj ten filmik (i wysluchaj lub czytaj )

Zbiornik dla bojownika jest az za duzy wiec spokojnie moze tam mieszkac a czy z krewetkami? Zalezy od bojownika czy bedzie je katował czy nie
Moze lepiej harem ?
Albo cos innego do takiego litrazu
ODPOWIEDZ