Brązowy mech

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Devling
Posty: 6
Rejestracja: 20 paź 2022 8:44

Brązowy mech

Post autor: Devling »

Cześć.
Mam problem z brązowiejącym mchem. Może ktoś będzie mi w stanie doradzić co zrobić i czy jest szansa żeby go odratować, a może natychmiast usunąć go z akwarium żeby nie zrobiła się zgnilizna na innych roślinach?
Akwarium 220 litrów jest w fazie dojrzewania, na start dodałem bakterie, parametry wody są w porzadku, Żelazo - 0 jak na ten moment. W filtrze mam gąbkę, ceramikę i jeden wkład zeolitu. Butla CO2, wyłączam na noc. Oświetlenie przez 7-8 godzin dziennie.
Co do nawożenia wyczytałem sprzeczne informacje. Jedne mówią żeby nie nawozić nowego zbiornika do unormowania po cyklu azotowym, inne żeby robić to co 2/3 dni małymi dawkami.
Poniżej zdjęcie.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Brązowy mech

Post autor: Elemelek »

Ile masz swiatla na te 220l i jaką temp wody? Jaki to dokladnie gatunek mchu? Jakie sa inne rosliny w akwarium i czy z nimi wszystko w porzadku ?

Skoro akwa jest w fazie dojrzewania i nie dajesz nawozów to nie dawal bym tez CO2(nadmierne podawanie CO2 moze przyczynic sie do braku innych skladnikow odzywczych np azotu a takze stosowanie zeolitu takze pozbawia wode azotu ) . Wg mnie dobrze robisz ze nie nawozisz podczas dojrzewania akwarium bo w wodzie wodociagowej tez sa substancje odzywcze i one narazie wystarczą
Devling
Posty: 6
Rejestracja: 20 paź 2022 8:44

Re: Brązowy mech

Post autor: Devling »

Dzięki za odpowiedź.

Pozostałe rośliny są w dobrym stanie, wychodzą nowe liście, łodygi idą do góry - limnofila, rogatek, hydrocotyla, kryptokoryna. Wąktorka na kilku liściach brzegi ma żółte zauważyłem. Temp. 24C . Światło to taki standard w zestawach akwariowych, belka ledowa biała i jedna dla roślin
Może ten zeolit wymienię na węgiel aktywny? Lub po prostu jeszcze jedną gąbkę o takiej bardziej zwartej strukturze?
Mech gałęzatka.
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Brązowy mech

Post autor: Elemelek »

Ile masz swiatla na 1 litr wody (podaj w lumenach lub watach)

Te zólte obrzeza Wąkrotki sa na nowych czy starszych lisciach? (mlode liscie prawdopodobnie braki zelaza ,liscie moga byc tez za male ) (starsze liscie ale mlode tez mogą zólknąc to prawdopodobnie brak magnezu ) U wąkrotki stawial bym ze to brak zelaza poza tym potrzebuje duzej ilosci swiatla

Ile podmieniasz wody i jak czesto?

Nie ma sensu wymieniac na wegiel aktywny bo to nic nie da

Jesli wode masz klarowną bez zawiesin to nie musisz dokladac dokladniejszej gąbki

Gałezatka lubi chlodną wode i latwo zbiera zawiesiny z wody (szybko sie zamula ) Poza tym lubi sporo swiatla i miekką wode
Mozna ją przeplukac pod biezącą wodą i wlozyc wyplukaną do akwarium

PS Gałezatka to ozdobny glon nie mech ;)
Devling
Posty: 6
Rejestracja: 20 paź 2022 8:44

Re: Brązowy mech

Post autor: Devling »

Muszę zapamiętac że to glon, nie mech choc też uzywany do aranżacji.
Wąkortka ma na starszych liściach ale mogę dodać żelazo jeśli wzmocni to trochę rośliny. Mam nawozy.
Nie ma zawiesin w wodzie, jednak jeden dzień stała w takiej wodzie z kranu, zimnej i nieodstanej. Opłukałem ją i dwa dni wyglądała nieżle jeśli chodzi o kolor, wczoraj było już gorzej, zdjęcie jest z dzisiaj. Czy to też możliwe że pochłania z wody zabarwienie jakie korzeń jeszcze wytwarza?
Podmianę wody planuję w sobotę 40%. Kolejną po następnym tygodniu 20%
Oświetlenie 25 lumenów na litr wody.

Wodę mam miekką.
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Brązowy mech

Post autor: Elemelek »

Wg mnie to jest zdecydowanie za malo swiatla . Wakrotka to jest roslina błotna z natury i dlatego bedzie go wymagala duzo. A jak dasz duzo swiatla to i reszte musisz dac czyli nawozy i CO2 ale to juz chyba wiesz ze tak to dziala
Dla gałęzatki tez jest z malo swiatła ,limnofila tez za malo

Co do nawozów to przeczytaj sobie co mowi prawo minimum Liebiga

25lm/l to jest minimum dla roslin malo wymagających czyli np anubiasów,paproci,mchów itp .Zauwaz tez ze tyle lumenow podal producent oswietlenia nie a nie to mierzone w warunkach rzeczywistych wiec musisz przyjac ze jest mniej

To co wytwarza korzen nie jest szkodliwe a wrecz przeciwnie i nie od tego galezatka jest w zlej kondycji

Wg mnie powinienes dac zdecydowanie wiecej swiatla i troche (małą dawke nawozów uniwersalnych ) napewno nie ma byc to dawka zalecana przez producenta a np 1/4 tej dawki i obserwuj rosliny co sie z nimi dzieje i czy nie ma glonow .Swiatła powinno byc tyle ile wymagają rolsiny a podczas dojrzewania akwarium skraca sie tylko dlugosc dnia (czyli np swieci sie po 5 h i stopniowo zwieksza czas swiecenia ) I oczywiscie caly czas trzeba obserwowac rosliny .

A jaki to nawóz?
Jakie dales podloze?
Devling
Posty: 6
Rejestracja: 20 paź 2022 8:44

Re: Brązowy mech

Post autor: Devling »

Mam jeszcze jedną świetlówkę, jesli ją dodam to poprawie oswietlenie na 30 mniej więcej -teoretycznie. Jeśli to wciąż za mało to cóż, za tydzien kupię porządne oswietlenie żeby było go na ok 40l. No i dobrze, zmiejsze dawkowanie światła na 6hr dziennie, bo przez te kilka dni było po 7hr dziennie.
Tak, bardziej chodziło mi o to że po prostu mogła się zabrudzic od tego barwnika jaki korzeń wytwarza.
Aqua-Ster mikro,makro,żelazo, potas, węgiel.
H.E.L.P. ADVANCED SOIL PLANTS jednak nie dałem go według zalecanych proporcji dla akwarium o wymiarach jak moje. Na tym kilka cm piasku, odrobina żwirku w kilku miejscach. 3 nieduże kamienie ale jak juz pisałem, woda jest miękka w akwarium więc nie utwardzają jej.
To może teraz na noc dodam 1/4 dawki żelaza i mikro?
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Brązowy mech

Post autor: Elemelek »

Dodal bym te swietlowke skoro ją masz juz teraz a z nawozami ostroznie . Poza tym lepiej zebys dał wszystkie skladniki niz tylko wybrane .Dlatego prosilem zebys sie zapoznal z prawem minimum Liebiga z tego wzgledu ze nie dosc ze moze byc za malo jakogos skladnika to jak dasz go za duzo to innego bedzie za malo lub bedzie mniej dostepny . Dlatego lepiej dac wszystkie ale nie w pelnej dawce (dawki zawsze sie dostosowuje indywidualnie po obserwacji roslin a nie tak jak producent zaleca) bezpieczniej wiec jest dac male dawki i obserwowac rosliny czyli zrobiles dobrze dając mniej . Lepszy wiec wg mnie jest nawoz kompleksowy (z azotem i fosforem ) bo nie masz jeszcze ryb . W twoim nawozie jest azot i fosfor?

Zmniejsz czas swiecenia do 5h(z dodatkową swietlowką)i obserwuj jesli nie ma glonow powoli zwiekszaj dlugosc dnia np po 1 h tygodniowo
To samo rob z nawozami czyli mniejsze dawki kompeksowego nawozu i obserwuj (i podmieniaj wode ok 30% ) Jak wybitnie widac ze sa niedobory to zwieksz troszke dawke

Tak bym zrobil ja a ty mozesz zrobic jak uwazasz . Wiem ze dają mikro na noc ale uwazam ze lepiej dac nawoz pelny i podmieniac wode i zaobserwowac dobrze czy nadal sa niedobory jakiegos skladnika .Jesli nadal bedą mozna wtedy pomyslec o zmianie nawozow lub dolozenie osobno np zelaza czy potasu (najczesniej ich brakuje )

Bądz cierpliwy i nie dzialaj pochopnie to wyjdzie ci piekne akwarium :)

Mozesz wyprobowac sobie takie nawozy (nie namawiam tylko daje opcje) http://www.akwanawozy.com.pl/towar/810/ ... 500ml.html

Lub tego https://www.invital.pl/nawozy-komplekso ... lor-1000ml

Kiedys z powodzeniem stosowalem taki nawóz ale to bylo dawno temu https://kwiateo.pl/tropical-biflorin-na ... n-05l.html i to jest chyba najtansza opcja z gotowców jednak w tej chwili po tak dlugim czasie nie moge go ani polecic ani napisac ze jest zly do akwarium (nie wiadomo czy sklad sie zmienil )

PS Mozesz dodawac tez wegiel w plynie oprocz CO2 http://www.akwanawozy.com.pl/towar/709/ ... -vlux.html

Jaka jest filtracja w tym zbiorniku?
Devling
Posty: 6
Rejestracja: 20 paź 2022 8:44

Re: Brązowy mech

Post autor: Devling »

Dziękuję Ci za takie fachowe nakreslenie co i jak. Bardzo mi to pomoże.
Tak nawóz makro posiada azot , mikto ma fosfor. Gdzieś się tez spotkałem z opinia że jeden i drugi można podawac z rana, z tym że makro tak godzine przed włączeniem oświetlenia.
Czy te mniejsze dawki, teraz przy jeszcze dojrzewaniu zbiornika stosowac codziennie?
Nawozy które podałes są dośc tanie, ciekawa sprawa bo wiele jest sprzedawanych w pakietach, za niemałe pieniądze gdzie żelazo, węgiel, potas, makro i mikro są w osobnych butelkach.
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Brązowy mech

Post autor: Elemelek »

Nie ma za co :)

Jedni twierdzą ze mikro rano inni ze na noc .Nigdy tak nie dzielilem i bylo dobrze . Spytaj kogos innego bo nie umiem ci odpowiedziec czy lepiej mikro rano czy na noc .Tym bardziej ze malo stosowalem nawozow sztucznych bo jestem wyznawcą ziemi ogrodowej

Mozesz podzielic dawki na codzienne albo dawac tygodniowo . To tez zalezy od prowadzenia zbiornika i metody nawozenia
Przeczytaj to https://trzmielradzi.trzmiel.com.pl/jak ... -akwarium/

Zastosuj tak jak stosujesz czyli mniejsze . Obserwuj rosliny i powoli zwiekszaj dawki jesli widzisz ze czegos brakuje roslinie .
Tu masz wypisane objawy i czego to niedobory http://www.akwanawozy.com.pl/informacje ... iarow.html mozesz sobie tez gdzies indziej znalezc bo pewnie jest w sieci

Z tymi skladnikami to trudno odpowiedziec bo zalezy od rosliny ,od parametrow wody i oswietlenia oraz od samych nawozow jakie sa proporcje i czym jest nawoz stabilizowany bo to zalezy od tego jaka bedzie jego dostepnosc dla roslin .


Nawoz kompleksowy uniwersalny powinien miec wszystko i latwo dostepne dla roslin .Butelki osobne robi sie bo czasami trzeba dla niektorych roslin dodac czegos wiecej. Druga rzecz z tymi nawozami no to łatwo sie domyslec ze to po prostu to biznes

Jakie ryby planujesz do tego zbiornika?

PS Spokojnie mozesz tez stosowac wegiel w plynie z tamtego sklepu .Wegiel w plynie to zawsze Aldehyd glutarowy 2.5 % natomiast krązyl tez w sprzedazy Aldesan E ktory ze wzgledu na dodatkowy sklad chemiczny nie jest polecany jako wegiel w plynie

Gdybys chcial mocowac jakies epifity to tutaj masz link do taniego kleju . To taki sam klej jak akwarystyczny (choc w ofercie sklepu dedykowane tez sa) Masz tam rzadki gesty i extra gesty i rozne pojemnosci .

Nie napisales jaka jest filtracja u ciebie


W kwestii zrozumienia nawozenia chcialbym zebys z uwagą obejrzal te dwa ponizsze filmiki (mozna wlaczyc napisy PL)





Jak juz obejrzysz to mozemy porozmawiac o tym ;)
Devling
Posty: 6
Rejestracja: 20 paź 2022 8:44

Re: Brązowy mech

Post autor: Devling »

Unimax 250 filtr.
Dodałem jeszcze jedną świetlówkę, zmierzyłem żelazo (2x po pół dawki, 2dni x1/4 dawki) poziom dalej 0 . Słabe stężenie w tym nawozie lub za mało go podaję.
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Brązowy mech

Post autor: Elemelek »

Obejrzales filmy ?

Zapoznales sie z prawem minimum Liebiga?

Moze test na zelazo jest do bani? Zasugerowalem ci braki zelaza bo tak widac po objawiach wąkrotki ,zresztą sam czytales bo podalem ci link do tych niedoborow tym bardziej ze test wykazuje zero ale z drugiej strony inne rosliny ci zdrowo rosną . Mozna sie pomylic i dlatego lepiej jest podawac kompleksowo nawozy czyli uniwersalne np jak akwan lub inny podobny .Zle jest podac czegos za duzo lub za malo .Poza tym na starcie nie podaje sie wcale (ewentualnie potas)

Masz to wszystko wyjasnione w prawie minimum oraz w tych filmach .Tam jeszcze sprawa zahacza o podloze ktore jest bardzo wazne

Co do filtracji to wg mnie powinien byc kubelek wypełniony gabką i ustawiony na jak najwolniejszy przeplyw a oprocz niego drugi filtr wewnetrzny lub przelewowy powinien pracowac jako mechaniczny i byc wypelniony watą polipropylenową ktorą trzeba dosc czesto plukac/wymieniac
Bedzie to dawalo lepsze warunki dla bakterii nitryfikacyjnych (a moze tez denitryfikacyjnych )i krysztalową wode .Mozna tez zamiast filtra dodatkowego dolozyc narurowy ktory podlacza sie za kubelkiem Tylko trzeba pamietac ze czesto sie wymienia te wate wiec powinna byc wygodna wymiana
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Brązowy mech

Post autor: Elemelek »

Jak tam? Nie ma glonów po dodaniu zelaza?
ODPOWIEDZ