[72l] Azja

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: [72l] Azja + neony :)

Post autor: goldi_ »

Elemelek pisze: 24 paź 2022 0:59
Co do twoich problemow z sinicami i ogolne z glonami to tu jest do poczytania https://reefhub.pl/wspolczynnik-redfiel ... aj-cyjano/
Ale nie w tym zbiorniku
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: [72l] Azja + neony :)

Post autor: Elemelek »

Pewnie sugerujesz sie tym ze to strona o akwarystyce morskiej ale ten wspolczynnik odnosi sie tez do akwariów slodkowodnych bo zaleznosc miedzy azotem a fosforem jest uniwersalna .Tak wiec jak najbardziej tez do tego zbiornika jak do kazdego innego

Tutaj link z tabelką Wspolczynnika Redfielda http://www.akwanawozy.com.pl/informacje ... ielda.html

A tutaj tabela Buddy'ego oraz opis o co chodzi http://forum.klub-malawi.pl/topic/19646 ... 7-NO3-po4/
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: [72l] Azja + neony :)

Post autor: goldi_ »

Wiem ,że odnosi sie równiez do akwariów słodkowodnych ale nie każdych - w tym również nie do tego
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: [72l] Azja + neony :)

Post autor: Elemelek »

Jak nie do kazdych? To sa zbiorniki bez azotu i fosforu? Bo nie slyszalem

Rozwin mysl bo nie wiem o co chodzi
dzejejbii
Posty: 59
Rejestracja: 17 lis 2021 11:15
Lokalizacja: Szczecin

Re: [72l] Azja + neony :)

Post autor: dzejejbii »

nie do tego, Elemelek, nie rozumiesz :D ? nie ten baniak :D
kolega goldi jest tak uprzedzony do mojego zbiornika ze az mu para z uszu idzie ;) i postanowil nigdy nie przytoczyc zadnych argumentow na podparcie swojego stanowiska ;) skreślił mnie już wtedy gdy raczkowałem :) zawsze tylko "nie w tym zbiorniku", "nie ten zbiornik". także nie wiem, Elemelek, czy się dowiesz o co cho ;) kolega goldi chyba lubi zeby go 100 razy dopytywac co mial na mysli ;)
pozdrawiam
72l Azja
31l Bystrzyki Amandy + Neocaridina mix
31l Endlerki + Neocaridina Yellow
27l przedszkole Endlerów
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: [72l] Azja + neony :)

Post autor: goldi_ »

Elemelek pisze: 24 paź 2022 21:58 Jak nie do kazdych? To sa zbiorniki bez azotu i fosforu? Bo nie slyszalem

Rozwin mysl bo nie wiem o co chodzi
Oczywiście że nie ma takich zbiorników jednak istnieją zbiorniki w których index redfielda stanowi pułapkę . Chodzi o zbiorniki z podłożem aktywnym . Tam monitorując poziom fosforu i azotu zauważymy "znikanie " fosforu . Próby ustalenienia współczynnika na zadanym poziomie powodują akumulację fosforu w podłożu . Wreszcie dochodzi na styku słupa wody i podłoża do ustalenia wspomnianego współczynnika na ekstremalnie niekorzystnym poziomie i w efekcie na wysypie sinic .
Akawaryści omijają ten problem pobieracjąc wodę do badania PO4 z podłoża lecz to załatwia "problem" tylko cżęściowo ponieważ istnieje wiele problemów towarzyszących pobieraniu takiej próbki (głębokośc poboru, cyrkulacja itp.)

Przy okazji pragnę zwrócić uwagę że Redfield do swoich badań zestawiał azot całkowity i wszystkie formy fosforu . Z tego powodu w naszych (akwarystycznych ) przypadkach może dochodzić do pewnych odstępstw i tabela może zawieśc co nie oznacza że można negować wnioski ogólne wypływeające z tych (jakże cennych ) badać tego naukowca .
Pewną , własciwą jak sie wydaje interpretacją jest tabela boundiego (jeśli sie nie pomyliłem) ale to zagadnienie na inną okazje .

dzejejbii : zamiast smieszkować wystarczy zapytać "dlaczego?". Ponadto nie mogę sobie przypomnieć żadnej moje wypowiedzi wskazującej na uprzedzenia do Twojego zbiornika . Bądź więc łaskaw mi to przypomnieć abym w razie czego mógł skierować jakieś przeprosiny czy coś...
dzejejbii
Posty: 59
Rejestracja: 17 lis 2021 11:15
Lokalizacja: Szczecin

Re: [72l] Azja + neony :)

Post autor: dzejejbii »

zamiast musiec pytac dlaczego oczekuje ze od razu to powiesz. kiedy piszesz "nie ten zbiornik", "nie w tym zbiorniku" uzasadnij proszę :)
kiedyś w tym samym wątku był temat jakiejś mojej żabienicy i też użyłeś argumentu, że nie taki zbiornik, nie rozwodząc się zbytnio co i jak. dodatkowo odebrałem tamten komentarz jako uszczypliwy :) nie oczekuję przeprosin, raczej argumentów na przyszłość :)
72l Azja
31l Bystrzyki Amandy + Neocaridina mix
31l Endlerki + Neocaridina Yellow
27l przedszkole Endlerów
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: [72l] Azja + neony :)

Post autor: goldi_ »

Czytając post wcześniejszy oraz następujący po moim nie miałeś mieć prawa do wątpliwości . Żabienica (jak wynika z moje wypowiedzi) jest rekomendowana na śrdkowy plan wiekszych zbiorników i na moją uwagę nastąpiło natychmiastowe potwierdzenie tej opinii. Co tu wyjaśniać ?
Nie będe sie rozpisywał na tematy oczywiste oraz w kwestiach które nikogo nie interesują . Najgorsze to otrzymać radę której nie się oczekuję .
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: [72l] Azja + neony :)

Post autor: Elemelek »

Musze ci przyznac racje . Zapomnialem o podlozach aktywnych ktorych zreszta nigdy nie uzywalem . Rzeczywiscie jesli podloze bedzie absorbowalo fosfor to nie da sie dozowac go w słupie wody na okreslonym poziomie .
Co do reszty tez masz racje dlatego dalem tez link do tabeli Buddy'ego

Moze by sie cos takiego przydalo? https://hanna-polska.com/checker-hc/307 ... akres.html

A czy ta metoda sie udaje to tutaj jest opis(niestety nie po polsku)https://buddendo.home.xs4all.nl/aquariu ... ld_eng.htm


PS A propos ostatniego postu .Jesli ktos widzi błędy czy lepsze rozwiazania itp to nalezy udzielic rady ktorej sie nie oczekuje bo ktos moze w ogole nie widziec tej opcji.Nie bedzie chcial ok to nic sie przeciez nie stanie
dzejejbii
Posty: 59
Rejestracja: 17 lis 2021 11:15
Lokalizacja: Szczecin

Re: [72l] Azja + neony :)

Post autor: dzejejbii »

@goldi_ - było napisać "to idealna roślina na środek dużego zbiornika, a Twoj jest za mały" :) a nie "ale nie takiego" i koniec, to nic nie wnosi, ewentualnie nadinterpretacje Twojej urwanej wypowiedzi... ale nie drążmy już tego, żabienicy nie ma w nowej aranżacji ;)

ciesze sie ze opowiedzialeś o fosforze w podlozach aktywnych
72l Azja
31l Bystrzyki Amandy + Neocaridina mix
31l Endlerki + Neocaridina Yellow
27l przedszkole Endlerów
dzejejbii
Posty: 59
Rejestracja: 17 lis 2021 11:15
Lokalizacja: Szczecin

Re: [72l] Azja + neony :)

Post autor: dzejejbii »

2 miesiące od restartu i co?
i dostrzegam któregoś pięknego dnia malutką brzankę pięciopręgą sztuk 1 (słownie: jeden) :) mam stadko 7 sztuk, ale co, jak, kiedy? nawet nie widziałem tarła... jak to przeżyło, nie byłem nawet świadom :)
musi mieć z 2-3 tygodnie już... jedna biedna pośród sporych ryb :) zagubione jajeczko niezjedzone przez resztę obsady :) szok i niedowierzanie!
myślałem czy by ją odłowić żeby bezstresowo podrosła, ale wygląda, że świetnie sobie radzi, bo widzę ją praktycznie codziennie ukrytą gdzieś w roślinności, szukającą przekąski... staram się punktowo podawać jej drobny pokarm strzykawką. myślę, że ma z 5-6 mm. myślicie żeby ją odłowić? czy zostawić wszystko naturze :)?
zdjęcia dramat, ale nie da się tego maleństwa uchwycić rozsądniej :/
Obrazek

Obrazek

Obrazek

pozdrawiam
72l Azja
31l Bystrzyki Amandy + Neocaridina mix
31l Endlerki + Neocaridina Yellow
27l przedszkole Endlerów
dzejejbii
Posty: 59
Rejestracja: 17 lis 2021 11:15
Lokalizacja: Szczecin

Re: [72l] Azja + neony :)

Post autor: dzejejbii »

goldi_ pisze: 25 paź 2022 11:41 Chodzi o zbiorniki z podłożem aktywnym
@goldi_ - możemy na chwilę wrócić do podłoży aktywnych?
otóż początek po restarcie był piękny. rośliny ruszyły jak głupie a ja zacierałem ręce, że będzie łatwo i przyjemnie. ale kiedy wyciągnęły wszystko co dobre z wody to się zaczęły problemy. sypnęło glonem: nitki, potem krasnorosty. skąd?! NO3 i PO4 na zero w testach (kropelkowe JBL i Zoolek). po miesiącu zacząłem lekko nawozić - testy nadal na zero :/ co jest grane z azotem i fosforem? kiedy dodam mikro testy Fe i Mg natychmiast w górę, a jak dodaję azot i fosfor to ciągle na zero. o co chodzi? czy to podłoże nasyca się azotem i fosforem, aby kiedyś się wreszcie przesycić i niekontrolowanie wystrzelić którymś z nich :/ ?
niefajna perspektywa...
co robić? jak szukać stabilizacji?
72l Azja
31l Bystrzyki Amandy + Neocaridina mix
31l Endlerki + Neocaridina Yellow
27l przedszkole Endlerów
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: [72l] Azja + neony :)

Post autor: goldi_ »

Nie wiem jakie masz podłoże bo rózne róznie działaja w sensie z różną aktywnością ale mechanizm jest zwykle taki sam .

Podłoże uwalnia jony amonowe do słupa (bo rosliny w większości zresztą ze słupa to pobierają ) a fosforany podłoże pochłania dostarczając fosfor w miejsce najbardziej odpowiednie dla roslin .
Z tego wynika pewna pułapka jesli chcemy regulować stęzenie pierwiastków w słupie (wspomniane to było w watku aliny)
Zelazo blokuje wchłaniane fosforu i odwrotnie.
Podłoża aktywne posiadają zdolności jonowymienne stąd będziemy mieli wodę miekka czyli z niewielką zawartościa Ca i Mg ale też Fe .
Przesiadając sie z np piasku na aktywne musimy zmienić swoje przyzwyczajenia - zaczynamy operować na absolutnie niskich poziomach pierwiastków - na poziomach zaleznych od poziomu Ca .
Roślinom wcale nie jest potrzebna taka zupa nawozowa inaczej w naturze by nie przeżyły .

Sporo podłoży posiada w swoim składzie np mocznik - to zwykle chwalone podłoza dla doświadczonych lecz potrafią być utrapieniem jeśli od takiego zaczynamy zabawę z aktywnymi .

Jeśli masz poziom PO4 i NO3 zero to oczywiście wynika tylko z błedów pomiarowych . Też pisałem już gdzieś o dokłądnośći testów w róznych zakresach (w skrócie ZOOLEK nadaje sie nieźle do większych wartości - jeśli chcemy PO4 -0,5 - 1,5 i NO3 od 10-25 jest super
AQUALAB doskonale spisuje sie przy wartościach niskich a zupełnie do kitu jest w w wysokim zakresie )
Z tego wynikać może że naprawdę masz PO4 0,1 i NO3 1-2 a testy pokazują że nie masz nic
dzejejbii
Posty: 59
Rejestracja: 17 lis 2021 11:15
Lokalizacja: Szczecin

Re: [72l] Azja + neony :)

Post autor: dzejejbii »

Mam podłoże Rotala Maflora Light.
Testowałem zarówno ZooLekiem jak i JBLem. ZooLek pokazał mi dopiero jakiekolwiek wartości na NO3 (5). PO4 w obu przypadkach bliżej 0 niż pierwszej barwy. Spróbuję tym Aqualabem jeszcze skoro dobry na niskie wartości. Dam znać po testach.

Tylko z tego co mówisz gdyby to byla kwestia błędu pomiarowego i gdybym mial faktycznie PO4 na 0,1 i NO3 na 1 to byłoby OK, a glony rosną jak opętane. Rośliny też co prawda, ale co z tego :/ Może za długo świece? 8-9h... a może zmniejszyć do 60% intensywność? tylko, że ja mam strumień 2300 lm więc nie jest to mocne światło jak na 40 cm głębokości.
No nic, dzięki za odzew. Obadam testy Aqualab i zobaczymy co pokażą.
Pozdrawiam
72l Azja
31l Bystrzyki Amandy + Neocaridina mix
31l Endlerki + Neocaridina Yellow
27l przedszkole Endlerów
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: [72l] Azja + neony :)

Post autor: goldi_ »

Rotala Maflora Light jest wolna od mocznika ale fosforny wciaga aż miło . O tej pułapce już wspominałem i proponowałem sposób postępowania
ODPOWIEDZ