ile świecić?

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Logic07
Posty: 178
Rejestracja: 04 wrz 2020 20:06

ile świecić?

Post autor: Logic07 »

Mam takie rośliny jak na zdjęciu i oświelam 10 godzin na dobe czy jak zwiększe do 12 to rośliny beda lepiej rosnąć? Świetlówki jakie mam to 2 razy 18 wat sylvania grolux i aquastar oraz 10 watową ledową roślinną czyli typowe pod rośliny.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Magainis
Akwarysta
Posty: 1225
Rejestracja: 06 paź 2009 19:19
Lokalizacja: Anglia/ Podkowa Leśna

Re: ile świecić?

Post autor: Magainis »

Na takie rośliny co ty masz to i 6 godzin wystarczy.
Filarem akwarystyki jest fakt, że rybka lubi pływać...
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: ile świecić?

Post autor: Elemelek »

Co to znaczy lepiej rosnąc? Szybciej?

Rosliny potrzebują : Swiatła ,CO2 ,nawozów ,odpowiedniej temp wody oraz parametrow wody . Zaleznie od gatunku te potrzeby sa mniejsze lub wieksze
Gdy dajesz wiecej swiatla to zawsze przyspieszasz przemiane materii (wyzsza temp wody takze przyspiesza) a jesli przemiana materii jest szybsza to szybciej wyczerpuje sie CO2 i nawozy wiec trzeba ich dac wiecej .Dlatego dla niektorych gatunkow konieczne jest dodatkowe podanie CO2 i nawozów .
Rowniez zasobnosc podloza ma ogromne znaczenie dla roslin

Odpowiedając na pytanie ile swiecic to tyle zeby rosliny byly w jak najlepszej kondycji czyli wg potrzeb ktore jak napisalem powyzej trzeba dopasowac do gatunku . Masz rosliny malo wymagające wiec nie potrzebują duzych ilosci swiatła . Najlepiej jest obserowac rosliny i na tej podstawie podejmowac jakies ewentualne zmiany ale zmiany powinny byc stopniowe

Przyjmuje sie teoretycznie ze dla roslin cieniolubnych powinno byc nie mniej niz 20lm/l

Valllisneria spiralis powinien miec troche jasniej i koniecznie wzbogacenie podloza w gline jesli jest jałowe .
Ostatnio zmieniony 01 lis 2022 13:29 przez Elemelek, łącznie zmieniany 2 razy.
Logic07
Posty: 178
Rejestracja: 04 wrz 2020 20:06

Re: ile świecić?

Post autor: Logic07 »

Magainis pisze: 01 lis 2022 12:08 Na takie rośliny co ty masz to i 6 godzin wystarczy.
no chyba raczej nie bardzo, bo nurzaniec zaczął rosnąć dopiero jak kulki gliniano torfowe mu dałem i załączyłem dodatkową świetlówke, wcześniej gnił.
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: ile świecić?

Post autor: Elemelek »

Dobrze zrobiles .Tylko nie przesadzaj ze swiatlem
ODPOWIEDZ