Błagam! Pomóżcie!

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Patii82
Posty: 8
Rejestracja: 26 paź 2022 20:34

Re: Błagam! Pomóżcie!

Post autor: Patii82 »

Miałam bardziej na myśli jako samodzielne oświetlenie :roll:
:)
W pokrywie akwarium mam tylko jeden uchwyt na listwę i wolałabym się skupić na jednej... czy jest to możliwe?
Roślinki które nabyłam:
Eleocharis parvula, Echinodorus tenellus, Bacopa monnieri , Limnophila aromatica, Micrantheum umbrosum, Alternanthera reineckii Red mini, Limnophila Sessiliflora, Rotala rotundifolia.

Tak, kupiłam potas, klej dla tej roslinki korzeniolubnej :) i czekam na przesyłkę.
Twoje rady są naprawdę cenne i chętnie z nich korzystam. Po korzeń wybiorę się osobiście do sklepu, aby wybrać coś ładnego:)
Neonki... gdybym miała pewność że trafią w dobre ręce, to oddałabym do zoologicznego, ale jak ktoś ma kupić np do kuli, to zaczynam się stresować... Zawsze mogą trafić gorzej a nie znam innego akwarysty, któremu mogłabym oddać i zaufać... dla mnie to więcej niż tylko ryby, stąd moje wołanie o pomoc :)
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Błagam! Pomóżcie!

Post autor: Elemelek »

Chyba zle mnie zrozumialas .Piszac ze za malo swiatla mialem na mysli dolozenie go
Przy tej swietlowce co juz mialas to 18lm/l przy nowej jeszcze mniej .A razem bedzie 27lm/l (900lm i 730lm ) I jakby co mozna je przyciemnic jesli nie da sie tego zrobic w lampie to roslinami powierzchniowymi np Salvinia natans .A gdy jest za malo swiatla no to juz nic sie nie zrobi oprocz dolozenia go lub wybrania roslin cieniolubnych z ktorych takze mozna stworzyc bardzo piekne akwarium i napewno nie bedzie gorsze .Po prostu inne gatunki w nim bedą

Poza tym mialas kupic rosliny malo wymagające a pare sie wg mnie nie nadaje .
Musisz sie zdecydowac jakie chcesz uprawiac rosliny
Czy malowymagajace cieniolubne czy te srednowymagające

Elocharis parvula , Limnophila aromatica ,Micranteum umbrosum ,Rotala rotundifolia to rosliny potrzebujące duzo swiatła a jak duzo swiatla to i pociaga to za sobą reszte wiec i nawozenie oraz CO2
W dodatku Elocharis potrzebuje drobnego podloza i jest na dnie wiec jeszcze wiecej potrzebuje swiatla

Nie sugeruj sie tym co czasami piszą w sklepach w opisie do rosliny bo nieraz to nie jest do konca prawda .Czy rosliny sa in vitro ? (takie sa trudniejsze w adaptacji)

Reszta bedzie rosla choc czy Limnofilia Sessiflora nie wiem

Druga uwaga to patrz tez na zakres temperatur oraz parametrow wody
a takze rodzaju podloza

Polecana przez mnie Echinodorus tenellus bedzie rosla bo pytalas co najłatwiejsze na trawke ,tylko ze jak dasz jej troche wiecej swiatla bedzie ładniejsza

A co do neonków to twoje akwarium i twoje neonki ale pamietaj ze to zywe stworzenia ktore sa skazane na ciebie i jakie im stworzysz warunki takie bedą mialy .Jesli złe to złe a jesli dobre to dobre .Dla nich to za male akwarium nie taka woda jak trzeba bo lubią miekką i tzw czarną oraz sa to ryby stadne wiec lubią przebywac w stadzie i nie lubią zbyt jasnego oswietlenia
Najpierw sie czyta,pyta na forum a potem kupuje
Bez urazy ;)

Stawiaj drugie akwarium dla neonkow ;)Np cos a la biotop .Potrafi to miec swoj duzy urok

PS Uchwyt na dodatkowe oswietlenie https://trzmiel.com.pl/pl/p/Aquael-Uchw ... 2szt./6869
MYF19
Posty: 69
Rejestracja: 14 lis 2022 18:14
Lokalizacja: Północ

Re: Błagam! Pomóżcie!

Post autor: MYF19 »

Witam wszystkich
Zainteresował mnie ten wątek, bo problem zakwitu wody zawsze był mi "bliski" zwłaszcza w dzieciństwie kiedy nie było właściwie niczego co mamy obecnie. :) ( no po prostu stary się robię) :mrgreen:
Więc co się nauczyłem przez te wszystkie lata o zakwitach: /sorki za wykład, ale gaduła jestem :oops: /
No więc na zakwit w aqua wpływają:
1. Oświetlenie - szybkość fotosyntezy (im mamy lepsze oświetlenie tym szybciej zachodzi - jak poszukacie u wujka googla to zajdziecie wzór na wytwarzanie energii w procesie fotosyntezy zależny od częstotliwości posiadanego oświetlenia)
2. składniki odżywcze w podłożu i wodzie - nawożenie - im więcej tym łatwiej o zakwit - ale też ładniej rosną roślinki.
3. składniki rozpuszczone w wodzie -właściwie ich poporcje NO3 i inne azotowe,CO2,O2, K+,Ca+, i wszystkie inne które są rozpuszczone w wodzie.
4. Filtr - szybkość filtrowania wody ( ile wymian na godzinę) i jego możliwości fizycznej, biologicznej i chemicznej filtracji.
5. ilość napowietrzania - czyli wydajność pompki do napowietrzania wody
6. Obsada roślinna i zwierzęca. - ważna jest jej różnorodność ( no chyba, że mamy aqua monotemetyczne)
7. Wystrój wnętrza - naturalny, sztuczny.
8. żywienie obsady żywej
9 częstotliwość i jakość sprzątania 8)
10 Temperatura wody.

Więc tak:
1. Oświetlenie - zmniejszenie ilości światła - powoduje spowolnienie procesu zakwitu wody, ale rośliny tego nie lubią (bo jak nie ma fotosyntezy to nie mają energii, która jest im potrzebna do życia - uogólniając im bardziej delikatna roślina tym szybciej pada z braku światła) - Ja stosuję zasadę "pochmurnych dni" - czyli daję rośliną 1/3 lub 1/4 dziennego czasu naświetlania (przerywane - wł. oświetlenie aqua - wyłączenie (tylko oświetlenie słoneczne jakie dochodzi z okna, wł oświetlenia i tak kilka cykli na dzień).
2. Nawożenie - Jeżeli damy za dużo to mamy zakwit - jak damy za mało to mamy rozpuszczanie się roślin :roll: czyli wszystko według zasady złotego środka
3. Składniki rozpuszczone w wodzie - to co lejemy do wody + trzeba brać pod uwagę razem z wystrojem wnętrza (pkt. 7) Jak wystrój naturalny to może być więcej węgla i NO w wodzie ze względu na procesy "gnilne" drzewa, liści itp. + procesy gnilne z resztek trawiennych i pokarmowych (czyli budulec i paliwo dla fotosyntezy glonów, ale i roślin :D ), a jak więcej więcej gipsowych to zwiększone wydzielanie np. Ca+ i innego gówna (siarczany i inne) które występuje w gipsach i cementach, a co za tym idzie problemy z miękkością, twardością wody i pH itp.
4. Filtr im większy tym lepszy :) - najmniejszy to taki który ma max wymianę/H na poziomie objętości twojego Aqua - im mniejszy tym szybciej musi pracować i zwiększa szybkość nurtu - co nie wszyscy żyjący w aqua lubią (większy można "przydusić" a i tak jakość filtracji pozostanie na tym samym poziomie.
5. Ilość napowietrzania - napowietrzanie jest potrzebne ze względu, obsadę żywą jak i rośliny ( w nocy fotosynteza nie zachodzi i rośliny pobierają tlen z wody - i to dużo, więc nad ranem jest przyducha w aqua) zwierzęta też go potrzebują. Im większa zawartość tlenu w wodzie tym procesy gnilne beztlenowe zachodzą rzadziej i mniej wydzielają NO4 i NO3 do wody. Poza tym tlen rozpuszczony w wodzie działa dezynfekująco - utlenia wszystko co się da i redukuje do form mniej aktywnych. w natlenionej wodzie glony rozwijają się duuużo wolniej. moim zdaniem minimalne to objętość Aqua/h.
6. Obsada - Rośliny najlepiej dużo z dużą różnorodnością ( po prostu każda roślina ma inne potrzeby i wyciąga z wody inne składniki i ilości minerałów). Zwierzęta - odtwarzamy w ramach możliwości jak najdokładniej biotop od najmniejszego do największego, czyli najpierw bakterie (do filtra), potem plankton - najlepiej ten który pomaga w równowadze (rozwielitka, cyklop (ps. wspaniałe żarcie dla rybek), ekipa sprzątająca (krewetki, kiełże, ślimaki) !!! Przy ślimakach należy od razu zatrudnić również kilerów do nadmiaru ślimaków (inne ślimaki - helenki, lub ryby). małe rybki Większe rybki itd.
7. Wystrój wnętrza tak jak pisałem w pkt. 3 trzeba wziąć pod uwagę, co się może uwalniać z wystroju (jakie pierwiastki lub ich jony) co innego z kamienia typu granit, bazalt, a co innego z marmuru czy z piaskowca, drzewo, liście,
8. Żywienie - odpowiednie dla danych gatunków i różnorodne i co ważniejsze nie za dużo - raz córka wrzuciła niechcący podczas karmienia całe 200ml płatków - pomimo wyłowienia co się dało i odkurzenia, z godziny na godzinę miałem narastającą tragedię - walka około 2 tygodni zanim się upokoiło. Tak więc częściej ale mało, niż raz a dobrze :)
9. Sprzątanie - przy małych aqua - najlepiej raz w tygodniu, większe > 150l wytrzymają trochę dłużej, ale nie ma co za dużo ryzykować. DOKŁADNOŚĆ jest też ważna!!! 8)
10. Temperatura - obniżyć najlepiej do minimum jaką zniesie obsada żywa (zarówno rośliny, jak i zwierzęta) - spowalnia szybkość namnażania

Tak w twoim przypadku to bym zastosował:
a) oświetlenie "pochmurne"
b) zwiększenie napowietrzania tak do 120 - 180 l/h (2- 3 krotność objętości aqua na godzinę)
c) odpuścić na jakiś czas chemię
d) bakterie do filtra rozruchowe podwójna dawka
e) z 5 do 10 opakowań żywej Dafni i cyklopa
f) obniżyć temperaturę wody
g) w okresie zakwitu częściej wypłukać filtr gąbkowy (dużo się tego gromadzi w gąbce i zaczyna się najpierw namnażać i obumierać), dodałbym do filtra węgiel aktywny, lub zeolit(kamyczki, nie mąka) - jeżeli jest taka możliwość - na czas zakwitu
Pozdrawiam
Piotr

Nie pisz posta pod postem, użyj opcji "Zmień", Chemik4
Ps. Nie znam się na chemii do Aqua i nie chcę się znać.
390L za grosze na jakiejś wyprzedaży :D
Lubię samoróbki 8)
Uwielbiam naturalne multi-kulti - od bakterii do drapieżników :lol:
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Błagam! Pomóżcie!

Post autor: chemik4 »

Trochę się tu przyczepię ;)
Im większa zawartość tlenu w wodzie tym procesy gnilne beztlenowe zachodzą rzadziej i mniej wydzielają NO4 i NO3 do wody.
Raczej do NH4+ i NH3, dopiero utlenianie tych związków powoduje powstawanie NO2- i NO3-
Poza tym tlen rozpuszczony w wodzie działa dezynfekująco - utlenia wszystko co się da i redukuje do form mniej aktywnych.
Żeby była ścisłość, tlen utlenia, sam się przy tym redukując.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
MYF19
Posty: 69
Rejestracja: 14 lis 2022 18:14
Lokalizacja: Północ

Re: Błagam! Pomóżcie!

Post autor: MYF19 »

:oops: OK - masz rację :oops:
Jak mam już w podpisie - Nie znam się na chemii i nie się chcę znać. :D :D :D
Ps. Nie znam się na chemii do Aqua i nie chcę się znać.
390L za grosze na jakiejś wyprzedaży :D
Lubię samoróbki 8)
Uwielbiam naturalne multi-kulti - od bakterii do drapieżników :lol:
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Błagam! Pomóżcie!

Post autor: chemik4 »

@ MYF19, w razie potrzeby pytaj, jestem tu by pomagać.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
ODPOWIEDZ