Czy rośliny muszą się przyzwyczaić po przejściu na led?

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
butlonosek
Posty: 74
Rejestracja: 29 wrz 2022 22:06

Czy rośliny muszą się przyzwyczaić po przejściu na led?

Post autor: butlonosek »

Witam

Posiadam 112 litrowe raczej roślinne akwarium. Rośliny to kryptokoryny i żabienice. Do niedawna miałem pokrywe a w niej dwie świetlówki T8 o mocy 18 w każda czyli w sumie 36 wat. Kupiłem sobie ostatnio belke aquaela z ledami o mocy 32 wat. Ledy są sunny czyli dają 6500 K. W sumie tak samo jak miałem w pokrywie gdzie były świetlówki daylight. Moje pytanie. Czy rośliny muszą się przyzwyczaić do takiej zmiany? Pojawiło się więcej brunatnych glonów.
Jeszcze dodam. Filtr Tetra ex800 plus, nie nawoże w słup wody tylko stosuje kulki pod korzenie dawniej rataja a teraz jbla. Wode zmieniam raz w tygodniu jakieś 20 pare litrów. Akwarium ma już dwa lata.

pozdr
Pozdrawiam

butlonosek
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Czy rośliny muszą się przyzwyczaić po przejściu na led?

Post autor: goldi_ »

Brunatne glony to albo okrzemki albo brunatnice albo krasnorosty . Każdy z tych glonów powstaje w innych warunkach więc musiałbyś coś doprecyzować - może jakieś zdjęcie ?
Ogólnie :okrzemki : woda z duża zawartością krzemianów i/lub świeże akwarium ; brunatnice - za mało światła lub złe widmo; krasnorosty - to trochę dziwny/nieprzewidywalny glon ale ogólnie uważa sie go za glon brudnej wody . Temu glonowi sprzyja również duży udział światła zielonego w widmie (niestety wysokie Ra nieco wspomaga tyo ale samo w sobie nie jest przyczyną ). Silny przepływ również zachęca ten glona do rozrostu (najpierw zwykle pokrywa wylot filtra lub bezpośrednie okolice .
Tak więc jak widzisz be dokładnego zdjęcia i rozwinięcia tematu będzie trudno.

32W w świetlówkach a dodatkowo ze sporym przebiegiem to naprawdę mało nawet dla kryptokoryn (powiedzmy na styk). Nie wiem dokładnie co kupiłeś - nie che sie wypowiadać arbitralnie ale całkiem niedawno dostałem d naprawy lampkę w oparciu o paski . Wg opisu segment miał mieć 1,5W a w rzeczywistości miał 0,38W . Tak więc kolejny raz utwierdziłem sie w przekonaniu że dane tych cudownych lampek miedzy bajki możma włożyć .Jeśli tak to brunatnice sa na swoim miejscu
butlonosek
Posty: 74
Rejestracja: 29 wrz 2022 22:06

Re: Czy rośliny muszą się przyzwyczaić po przejściu na led?

Post autor: butlonosek »

:) Ale mnie nie chodzi o glony bo te zawsze będą tylko się pytałem czy rośliny po przejściu z świetlówek na ledy nie potrzebują jakiejś aklimatyzacji. To samo się tyczy pokarmu. Mnie interesowało czy nie za dużo a konkretnie nie za często daje rybom jeść. W jednym i drugim temacie stwierdziłem tylko że po zmianie na ledy jest troche więcej glonów brunatnych.
A co do tych ledów co kupiłem to kupiłem takie:

https://www.aquaelzoo.pl/akwarystyka/20 ... 30503.html

Z tą różnicą że moja jest bez tego day night.
Pozdrawiam

butlonosek
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Czy rośliny muszą się przyzwyczaić po przejściu na led?

Post autor: goldi_ »

Tak. Zmiana oświetlenia może spowodować stres u roslin i w zalezności od gatunku chwilowe zmiany w rozwoju . Mogą potrzebować "chwilki" na dostosowanie sie
butlonosek
Posty: 74
Rejestracja: 29 wrz 2022 22:06

Re: Czy rośliny muszą się przyzwyczaić po przejściu na led?

Post autor: butlonosek »

OK dzięki za informacje. Dam roślinom troche "luzu". Niech się przyzwyczają do nowych warunków.
Pozdrawiam

butlonosek
ODPOWIEDZ