Akwarium 375l

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Akwarium 375l

Post autor: goldi_ »

Myślisz że jak powtórzysz jeszcze kilka razy to coś zmieni? Lepiej napisz/opisz (tylko z sensem) mechanizm bujniejszego wzrostu przy zniszczeniu /ograniczeniu systemu korzeniowego .

Ja np. (jeśli to kogoś interesuje) zwartki lotosy żabienice itp sadząc postępuje następująco :
przygotowuje podłoże robiąc rozległe zagłębienie w którym starannie rozkładam promieniście korzenie rośliny a następnie delikatnie przysypuje korzenie równając podloże do żądanego stanu . Nigdy (!) nie miałem problemu z adaptacją rośliny i niegdy (wbrew obiegowej opinii) żadna roslina mi nie zmarniała po sadzeniu.
Trochę większy problem jest przy dokładaniu takiej rośliny w istnie ącej aranżacji gdzi nie można wykonać obszernego zagłębienia. Wówczas zamiast przycinać korzenie trzeba je rozłozycj delikatnie je zawijając ale pod żadnym pozorem nie niszcząc ich .
Liście w gorszym stanie należy usunąć przez oderwanie (uszkodzone korzenie również ale tylko uszkodzone)


ps.
Naprawdę sądzisz że kogoś obchodzi czego/kogo masz dośc ? a wnoszą te oświadczyny coś do tematu?
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Akwarium 375l

Post autor: Elemelek »

Tak .Sądze ze Administracje to ochodzi jak sie zachowujesz na forum w stosunku do innych osob w tym przypadku do mnie
Ostatnio zmieniony 29 lis 2022 2:58 przez Elemelek, łącznie zmieniany 1 raz.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Akwarium 375l

Post autor: goldi_ »

A w temacie?
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Re: Akwarium 375l

Post autor: Neurochirurg »

Odpowiadając na pytanie autora. Jak ma dużo światła to się płoży, jak mało idzie na taflę. Zresztą to nie tylko cecha lotosa.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: Akwarium 375l

Post autor: DakotaSan »

Elemelek pisze: 28 lis 2022 22:35 Kolejny raz powtarzam ze w ten sposob lotos lepiej rosnie bo ma ladniejsze liscie

Warto mu ograniczac system korzeniowy wlasnie dlatego . Nie wiesz o co chodzi to sie nie wypowiadaj o kims ze pisze zle bo mam ciebie i twojego kolegi naprawde juz dosc
Szanowny Elemelku,
nie ma się co denerwować tylko czasem zastanowić nad tym co chcesz przekazać. Podcinanie korzeni stosuje się przy roślinach akwariowych, to fakt,
ale. Służy to do ograniczenia wzrostu kosztem np mocniejszych korzeni, ale. Znowu jest ale. Robisz to tylko przy przesadzaniu jak już musisz przesadzić i nie wszystkie rośliny to tolerują. Lotos nie za bardzo toleruje przycinanie korzeni. Poza tym nikt nie będzie wygrzebywać rośliny żeby jej przyciąć korzenie, bo zawsze jest możliwość, ze roślina już się nie przyjmie. Znowu lotos jest na to bardziej wrażliwy. Jeżeli masz dostęp do innej wiedzy, wstaw linka do jakiegoś opracowania, bardziej naukowego, to sam się cos chętnie dowiem na temat Lotosa. W innym przypadku nie możesz sugerować, ze trzeba przyciąć korzenie, bo gdzieś się je tam przycina przy jakiś tam roślinach.
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Akwarium 375l

Post autor: Elemelek »

Szanowny Dakotasan po 15 latach doswiadczenia w akwarystyce cos juz o tym wiem wiec prosze nie ucz mnie jak raaguje lotos na ograniczanie mu korzeni

Wczesniej opisalem jakie sa sposoby na to ale widac nie czytales . Jednym z nich jest sadzenie w pojemniku po to zeby ograniczyc system korzeniowy lotosa . Sa tez inne i powtorze sie : Mozna go naderwac lub obciac naokolo w dnie ale tych sposob nie polecam bo sa ryzykowne choc niektorzy i w ten sposob z powodzeniem stosowali .

Nie chodzi o wygrzebywanie rosliny zeby jej przyciac korzenie . Prosze czytaj to co ja pisze skoro sie wypowiadasz w temacie .

Nie sugeruje nic tylko przedstawiliem sposob na to jak mozna uprawiac lotosa zeby mial ladniejsze liscie i wiecej . To sposob stary i juz stosowany od dawna przez akwarystow i nie wiem gdzie mam ci szukac linka o tym

Mysle ze gdzies moze by sie znalazlo info o tym choc pewnosci nie mam i szczerze mowiąc nie chce mi sie szukac . Link wydaje mi sie jednak mniej istotny od praktycznego doswiadczenia

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Re: Akwarium 375l

Post autor: Neurochirurg »

Moje 30 lat mi podpowiada, że nie miałeś w akwarium lotosa.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Akwarium 375l

Post autor: Elemelek »

Niejednego mialem :)

Zamiast pisac te zlosliwe uwagi to zajmnij sie uzupelnieniem swojej wiedzy .Ta metoda na lotosy jest juz stara i znana i dziwne ze tego nie wiesz .No coz ale jaki akwarysta taka i jego wiedza
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Re: Akwarium 375l

Post autor: Neurochirurg »

Elemelek pisze: 30 lis 2022 0:28 Zamiast pisac te zlosliwe uwagi to zajmnij sie uzupelnieniem swojej wiedzy .
Babcia mi mówiła: wnuczku prowadź akwaria i ciesz się nimi.
No i tak robię, coś tam się też orientuję w temacie. A u Ciebie jak? Mokre łapska, czy suche? :)
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: Akwarium 375l

Post autor: DakotaSan »

Niestety, tez mam takie wrażenie, pomimo wszelkich starań, ze waść Elemelek lotosa, to widział tylko na stacji benzynowej.
ODPOWIEDZ