Rozwalona biologia w akwarium?

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Radek_ek
Posty: 6
Rejestracja: 22 lis 2020 12:38

Rozwalona biologia w akwarium?

Post autor: Radek_ek »

Witam,

Kilka tygodni temu pojawił się problem z wodą w moim akwarium. Nie było mnie w domu przez 2 tyg. i poprosiłem brata o wyczyszczenia prefiltra w moim filtrze Oase 350. Niestety chyba dla mnie oprócz czyszczenia prefiltra w dobrej wierze stwierdził on że brudnawe są już i główne gąbki i wypłukał je w wodzie niestety nie z akwarium tyko zwykłej kranowej. I chyba od tego czasu coś się zaczęło dziać z wodą, zaczęła mieć inny zapach niż dotychczas. Z dna (podłoże aktywne) zaczęły wystawać jakieś białe nitki (robaki) o długości okołu 0,5 cm i wiją się bardzo mocno.
Po zmierzeniu parametrów okazało się że znikł całkowicie azot a pojawiło się NO2 oraz NH4.
Czy któryś z kolegów mógłby coś doradzić ?

I jeszcze potrzebuje jakiś dobry preparat na ślimaki bo nagle pojawiła się ich cała plaga.

Pozdrawiam,

Radek
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Rozwalona biologia w akwarium?

Post autor: goldi_ »

A brat przypadkiem nie przekarmił? - to by tłumaczyło zarówno ślimaki jak i NH4.

Jeżeli doszło do kumulacji NH4 i NO2 to najprościej jest obniżyć to podmianami . Owszem , będzie to trochę trwało ale akwarium przeżyje . Posiłkowanie sie preparatami z bakteriami jest średnio uzasadnione ponieważ w więszkości wprowadzają związki amonowe a akwarium jeśli było stabilne to kultury bakteryjne doskonale sie przechowują w aktywnym podłożu .

Preparatów na ślimaki osobiście nie stosowałem więc powstrzymam sie z powielaniem wpisów internetowych
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: Rozwalona biologia w akwarium?

Post autor: DakotaSan »

Potwierdzam, co napisał przedmówca.

Samo wyczyszczenie filtra pod kranówką, nie zrobiło by takich szkód.
Ślimaki masz na 90 % z przekarmienia. Musisz je wybierać ręcznie innej rady nie ma. Chemii bym nie stosował.
Choć to najłatwiejszy sposób, ale żebyś je skutecznie wytępił, to tej chemii tam będziesz musiał trochę wlać.....
Jakie będzie to miało konsekwencje, to już inna sprawa. Ogranicz karmienia, a przynajmniej karm tak aby nic nie zostawało na dnie.
Dobrze, ze nie poprosiłeś brata o wyczyszczenie akwarium. Niech moc będzie z Tobą.
ODPOWIEDZ