Dioda UV w filtrze Aquael Unifilter 500

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
butlonosek
Posty: 74
Rejestracja: 29 wrz 2022 22:06

Dioda UV w filtrze Aquael Unifilter 500

Post autor: butlonosek »

Witam

Posiadam 112 litrowe akwarium roślinne. Od razu pisze że interesuje mnie temat filtra Aquael Unifilter 500 UV. Dodam tylko że jako filtr biologiczny mam Tetra ex800plus. Potrzebowałem dodatkowego filtra mechanicznego no i dostałem w prezencie Aquael Unifilter 500 UV. W zasadzie jestem z tego filtra zadowolony tylko mam pytanie w sprawie diody UV. W jaki sposób ona działa? Bo na końcówce modułu UV jest taki mały "bolec" zatkany fabrycznie zaślepką. Ja tą zaślepke zdjąłem. Czy przez tą zaślepke wydostaje się UV?? Bo jak moduł UV jet podłączony do prądu to pali się dookoła na fioletowo.
W każdym razie czy dobrze złożyłem filtra i czy to fioletowe światło to jest to cudowne UV?
Pozdrawiam

butlonosek
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Dioda UV w filtrze Aquael Unifilter 500

Post autor: goldi_ »

ten "bolec" zakrywa wziernik komory LED UV i słuzy do kontroli/sprawdzenia czy filtr UV działa. Fioletowe światło jest własciwe . Wziernik powinien być zakryty lecz jeśli będzie odkryty to nie zmieni to parametrów owego filtra . Nic nie ucieknie .
Promieniowanie UV jest szkodliwe dla większości form życia (z tego powodu producent zakrywa wziernik) i to promieniowanie ma za zadanie zabijać patogeny obecne w wodzie przepływającej przez filtr . Tyle teorii :)
butlonosek
Posty: 74
Rejestracja: 29 wrz 2022 22:06

Re: Dioda UV w filtrze Aquael Unifilter 500

Post autor: butlonosek »

OK bardzo Ci dziękuje za informacje. Założyłem spowrotem tą gumową zaślepke na ten wziernik. Dzisiaj pare godzin pochodziło to UV bez tej osłonki wziernika ale chyba rybom ani mnie nic się nie stało.

W każdym razie narazie na fioletowo nie świece. :mrgreen:
Pozdrawiam

butlonosek
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Dioda UV w filtrze Aquael Unifilter 500

Post autor: chemik4 »

Ta dioda "UV" to tam jest tylko dla ozdoby. Tak realnie lampa UV (najlepiej UV-C) musi mieć dosyć sporą moc (~8W) i powolny przepływ by mogła poprawnie odkażać wodę.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
butlonosek
Posty: 74
Rejestracja: 29 wrz 2022 22:06

Re: Dioda UV w filtrze Aquael Unifilter 500

Post autor: butlonosek »

Ja dodam jeszcze tylko że jak napisałem do sprzedawcy do sklepu to facet twierdził że przez ten nieszczęsny bolec wydostaje się UV. W końcu zadzwoniłem do aquaela do BOK i wytłumaczono mi że sterylizacja(jakakolwiek nawet bardzo słaba) odbywa się wewnątrz. Że jest tam dioda UV i woda przepływa przez nią i powiedzmy że się troche sterylizuje.
Pozdrawiam

butlonosek
ODPOWIEDZ