Glony pomimo stosowaniu preparatów

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Amarok
Posty: 14
Rejestracja: 26 sty 2023 15:09

Glony pomimo stosowaniu preparatów

Post autor: Amarok »

Witam!

Co może być przyczyną występowania takich glonów? Do pewnego czasu było wszystko w porządku (akwarium mam ok. 2 miesiące). Teraz (nawet przy stosowaniu różnych preparatów na glony) nie jestem w stanie sobie z nimi poradzić.

Obrazek

Obrazek
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Glony pomimo stosowaniu preparatów

Post autor: goldi_ »

Piszesz że nie możesz sobie z nimi poradzić . A co do tej pory zrobiłeś?

Jeśli ograniczasz sie do stosowania preparatów antyglonowych to żaden glonów nie usunie. Owszem , może wspomagać Twoje działania.

Aby jakoś sensownie doradzić musisz napisać jak prowadzisz akwarium (np jak często podmieniasz wodę ) oraz jakie parametry wody utrzymujesz .
A te preparaty to jakie ?
Na wypadek gdybys nie był w stanie podać parametrów wody to :
- krasnorosty (te szare mechate na brzegach roślin) to tzw glony brudnej wody i uwielbiają starą (niepodmienianą ) wode , bogata w produkty matabolizmu
- te zielone to najprawdopodobniej nadmiar azotu
Amarok
Posty: 14
Rejestracja: 26 sty 2023 15:09

Re: Glony pomimo stosowaniu preparatów

Post autor: Amarok »

Co do parametrów to stosowałem te testery (papierki zamaczane w wodzie), które po zamoczeniu pokazywały skalę. Mam wrażenie, że kiedyś skala była chyba lepiej zachowana niż teraz.

Wymiana wody teraz co 2 tygodnie, wcześniej podmieniałem co tydzień. Nie wiem czy wpływ ma również jakość wody, ponieważ stosuje teraz w domu filtry do wody (Aquaphor RO-101S Morion Filtr Odwrócona Osmoza) więc może to też jest jedna z przyczyn?

Z tego co piszesz, wychodzi że przyczyny mogą być dwie:
- za długo czekam z podmianą wody
- za dużo jedzenia (czy nadmiar azotu bierze się właśnie z nadmiaru pokarmu czy ma inne źródło?)
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Glony pomimo stosowaniu preparatów

Post autor: chemik4 »

Co może być przyczyną występowania takich glonów?
za dużo NO3-, PO4---, zbyt rzadkie podmiany wody, zła filtracja, za dużo lub za mało światła, przerybienie, przekarmianie ryb itp.

Zrób testy kropelkowe i podaj tu wyniki, to coś się wymyśli.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Amarok
Posty: 14
Rejestracja: 26 sty 2023 15:09

Re: Glony pomimo stosowaniu preparatów

Post autor: Amarok »

chemik4 pisze: 27 sty 2023 20:06
Co może być przyczyną występowania takich glonów?
za dużo NO3-, PO4---, zbyt rzadkie podmiany wody, zła filtracja, za dużo lub za mało światła, przerybienie, przekarmianie ryb itp.

Zrób testy kropelkowe i podaj tu wyniki, to coś się wymyśli.
Dlaczego zła filtracja? Stosuje filtr wewnętrzny oraz zewnętrzy.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Glony pomimo stosowaniu preparatów

Post autor: goldi_ »

Tego nie napisałeś a kolega wymienił statystycznie najczęstsze przyczyny .

Owszem, przekarmianie powoduje szybsze zanieczyszczenie wody ponieważ ryby to musza przetworzyć . Nie tylko ilość ale i jakość pokarmów ma wpływ na metabolizm i tym samym zanieczyszczenie . Jak byle co zjesz to też dostaniesz sraczki.

To że stosujesz wodę z domowego RO to własciwie dobrze ale i tak nie wiadomo jakie to ma parametry - w domach czesto stosuje sie wtórną mineralizacje która ludziom robi dobrze ale w akwarium to już róznie .

Poziom azotanów i fosforanów zależy od poziomu wapnia więc stosując miękką wodę musisz z automatu zmniejszyć poziom tych związków w wodzie . Jak piszesz że zacząłes rzadziej podmieniać to znaczy że poziom azotu i fosforu podskoczył tak więc paradoksalnie uzywając lepszej (miekkiej) wody pogorszyłes swoją sytuacje .

W sprawie krasnorostów dodam że białe światło zoptymalizowane dla ludzkiego oka (a zwłaszcza nie najlepsze emitery) pieknie wspomagają ich rozrost . Kluczowy i pożądany przez krasne jest udział zielonego widma w oświetleniu
Amarok
Posty: 14
Rejestracja: 26 sty 2023 15:09

Re: Glony pomimo stosowaniu preparatów

Post autor: Amarok »

A może przyczyną jest brak czyszczenia filtra zewnętrznego od 2 miesięcy (czyli od czasu jego uruchomienia)?
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Glony pomimo stosowaniu preparatów

Post autor: Elemelek »

Juz nie wytrzymalem .Goldi przestan wmawiac ludziom ze zielony kolor powoduje wzrost krasnorostow . Bo to jest szkodliwe co piszesz
Glony w ogole nie sa od swiatla choc moze je pobudzac swiatlo(kazde) to nie jest ono przyczyną glonów i nigdy nie bylo

Przyczyną glonow przede wszystkim jest zachwianie rownowagi biologicznej akwarium (przez rozne czynniki np nieumiejetnego akwaryste ktory ma zerową wiedze o tym ) Przyczyną glonow sa rosliny ktore nie sa w dobrej kondycji .Na zdrowych roslinach nigdy nie bedzie glonow

Rosliny wykorzystują do fotosyntezy widmo widzialne czyli pelne RGB : Czerwony zielony i niebieski . To ze zielonego nie wykorzystują to bład w pomiarach ktory sie rozprzestrzenil i tak sobie trwa powielany przez fora i nie tylko .
Pisze o tym Diana Walstad i Dennis Wong ze zielony jest roslinom potrzebny

Swiatlo sloneczne tez powoduje glony nie? To dziwne ze ono jest najlepsze dla roslin w tym wodnych bo zostalo to raczej sprawdzone przez tysiace lat
Bez zielonego rosliny rosną gorzej .Koniec kropka
Bez zielonego akwarium rowniez wyglada gorzej bo do naturalnego widma brak wlasnie zielonego gdyz biale widzialne swiatlo sklada sie w naturze z czerwonego zielonego i niebieskiego ktore po wymieszaniu dają swiatło biale

Na twoją obrone Goldi choc cie nie lubie za twoje wyzwiska i kpiny pod moim adresem wczesniej to napisze ze duzo wiesz i czesto masz racje ale akurat teraz jej nie masz

Juz sie nie odzywam bo nie chce znowu byc wyzwany wiec twoja ewentualna odpowiedz pozostanie bez odzewu .Pisze to po prostu dla innych

A tu film Wonga gdzie o tym mowi ze zielony jest wykorzystywany do fotosyntezy

Poza tym to jak sobie wyobrazasz swiatlo do akwarium bez zielonego koloru? Wtedy mialbys czerwony i niebieski ktory wymieszany da rozowy czy rozowo fiolotowy tzw magenta znany z zarowek dedykowanych uprawom roslin lądowych . Takie swiatlo bedzie fajne w akwarium? Mysle ze nie
Diody white czyli biale uwazasz ze dzialają w cudowny sposób? Nie jestem tego pewien na 100% ale sadze ze w tych diodach na niebieski kolor naklada sie luminofor i chyba wlasnie zielony . W kazdym razie producentom wychodzi bialy jednak albo z bardzo małą iloscią albo zerową koloru czerwonego wiec tez nie jest top dobre wyjscie
Poniewaz oko ludzie jest wrazliwe na zielony to dzieki zielonemu widzimy na bialo . Dodając zielony do magenty uzyskamy wlasnie bialy i w dodatku o wysokim Ra ktore ma znaczenie nawet jesli chodzi tylko o wizualne znaczenie (renderowanie kolorow) ale okazuje ze nie tylko bo przede wszystkim jest potrzebne roslinom .

A tutaj jeszcze celowo w osobnym poscie chcialbym poruszyc stary temat w ktorym zostalem wrecz wygwizdany wykpiony i cytuje " Lotosa to on widzial chyba tylko na stacji benzynowej"
Dotyczylo to podanego przez mnie starego sposobu na utrzymanie lotosa w dobrej kondycji i chodzilo o skracanie lub ograniczanie mu korzeni w uprawie w pojemniku . Poniewaz stary sposób ktory stosowalem przez 15 lat nie moglem tego znalezc w internecie nie wiedząc czy w ogole jest to opisane w sieci

Ale udalo sie i znalazlem .Okazuje sie ze opisal to 'Magazyn Akwarium " MIlo wspomniec ze na nim uczylem sie akwarystyki 20 lat temu ;)

Oto link z art ktory opisuje postepowanie z lotosem w kwestii korzeni https://magazynakwarium.pl/jak-utrzymac ... -kondycji/

Pani Goldi i Panie Neurochirurg i jak teraz wygladacie? Wyszliscie na durni niestety
Jak czegos sie nie wie to niekoniecznie oznacza ze to jest nieprawdą

Trochę kultury proszę, Chemik4
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Glony pomimo stosowaniu preparatów

Post autor: goldi_ »

cyt.:"Juz nie wytrzymalem .Goldi przestan wmawiac ludziom ze zielony kolor powoduje wzrost krasnorostow . Bo to jest szkodliwe co piszesz
Glony w ogole nie sa od swiatla choc moze je pobudzac swiatlo(kazde) to nie jest ono przyczyną glonów i nigdy nie bylo"


Gdzie napisłaem ze jakieś światło powoduje krasne? Czytaj ze zrozumieniem .
Napisałem że sprzyja i zauważ że napisałem to na końcu i domyslnie nalezy to rozumieć jako czynnik najmniejszej wagi - celowo pominałes moją wcześniejsze fragmenty dotyczące wody i innych spraw ? w jakim celu ?
Rzuciłem pobieznie okiem na Twoje wywaody - nie chce mi sie tego czytać . Olotosa i innych takich tutaj nawet nikt nie wspomniał czyli jak zwykle spam .
Napisz koledze co ma zrobić aby nie mieć glonów a nie zaśmiecaj wątku z zamiarem podniesienia swojego ego
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Glony pomimo stosowaniu preparatów

Post autor: chemik4 »

Oj będzie szpila :mrgreen:
goldi_ pisze:W sprawie krasnorostów dodam że białe światło zoptymalizowane dla ludzkiego oka (a zwłaszcza nie najlepsze emitery) pieknie wspomagają ich rozrost . Kluczowy i pożądany przez krasne jest udział zielonego widma w oświetleniu
Artykuł o grzybieniu wygląda mi na żywcem przepisany z takiej jednej książki akwarystycznej z czasów PRLu (mam ją gdzieś w kolekcji, muszę poszukać).
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Glony pomimo stosowaniu preparatów

Post autor: goldi_ »

No fakt : niepoprawnie i nieprecyzyjnie . Przepraszam ale ten skrót jest czytelny czy objaśniać ?
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Glony pomimo stosowaniu preparatów

Post autor: Elemelek »

Chemik4 bardzo mozliwe ze ten art z magazynu akwarium pochodzi z ksiazki z czasow PRL .Jak mowilem ten sposób jest juz stary ale ja go znam od kogos i nie wiedzialem gdzie tego szukac na te wyzwiska i wysmiewanie mnie ze lotosa widzialem tylko na stacji bo napisalem o ograniczaniu mu korzeni ( i nie bylo to oczywiscie w tym watku )
Trzeba by napisac do readakcji magazynu akwarium skad mają ten artykul o lotosie .No naprawde ja tego nie wiem ale nie ma to nic do rzeczy z tym ze taki sposob istnieje i jest skuteczny bo glownie o to wlasnie chodzilo w tamtym wątku .

A co do swiatla to chyba jasna sprawa (jak slonce)

Cytat Goldi " W sprawie krasnorostów dodam że białe światło zoptymalizowane dla ludzkiego oka (a zwłaszcza nie najlepsze emitery) pieknie wspomagają ich rozrost . Kluczowy i pożądany przez krasne jest udział zielonego widma w oświetleniu "

Bardzo przepraszam Adm i Moderatorow forum za spam w kwestii przypomnienia tematu Lotosa w wątku niedotyczącym Lotosa .
Jesli chodzi o odpowiedz w temacie autora watku dlaczego ma glony odsylam do przestudiowania strony Dennisa Wonga https://www.2hraquarist.com/z ktorej to lektury dowie sie dlaczego ma glony i jak ich nie mieć
ODPOWIEDZ