Odmulacz EHEIM QuickVac Pro - problem z zamulaniem wody?

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Amarok
Posty: 14
Rejestracja: 26 sty 2023 15:09

Odmulacz EHEIM QuickVac Pro - problem z zamulaniem wody?

Post autor: Amarok »

Kupiłem ten wspaniały produkt, który miał super czyścić wodę jednak wydaje się wzniecać tony mułu, które pływają podczas czyszczenia podłoża (zdjęcie). Czy ktoś kto używał ten odmulacza też ma ten sam problem?

Obrazek

Jakich Wy odmulaczy używacie i polecacie?
MYF19
Posty: 69
Rejestracja: 14 lis 2022 18:14
Lokalizacja: Północ

Re: Odmulacz EHEIM QuickVac Pro - problem z zamulaniem wody?

Post autor: MYF19 »

Moim zdaniem "odmulacze" które odfiltrowują zanieczyszczenia choćby miały najlepsze filtry mechaniczne są do kitu. Chodzi o to że w mule mamy od zajoba związków azotowych, czasami amoniaku i innych :) niezbyt pożytecznych związków. Taki "odmulacz" podniesie z dna widoczny syf odfiltruje go i wywali wszystkie związki w nim zawarte do wody w akwarium - czyli podnosi z dna cały syf, ale odcedza tylko "grube" reszta ląduje z powrotem w akwarium i podnosi ci zawartości NOx NHx itd. itp. - A wtedy woda jak to woda po prostu pięknie Kwitnie :(
Jak chcesz sobie uprościć odmulanie to kup sobie pompkę bateryjną do odlewania wina :) i przy okazji odmulania masz podmiankę wody :)

Teraz to włącz filtr na maxa i do tego natlenianie na maxa bo może przydusić rybki przez noc :evil:
Ostatnio zmieniony 29 sty 2023 17:27 przez MYF19, łącznie zmieniany 1 raz.
Ps. Nie znam się na chemii do Aqua i nie chcę się znać.
390L za grosze na jakiejś wyprzedaży :D
Lubię samoróbki 8)
Uwielbiam naturalne multi-kulti - od bakterii do drapieżników :lol:
Amarok
Posty: 14
Rejestracja: 26 sty 2023 15:09

Re: Odmulacz EHEIM QuickVac Pro - problem z zamulaniem wody?

Post autor: Amarok »

Dzisiaj dowiedziałem się, że nie powinienem używać odmulacza do podłoża aktywnego (które mam właśnie).
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Odmulacz EHEIM QuickVac Pro - problem z zamulaniem wody?

Post autor: goldi_ »

Tak podejrzewałem :).
Aktywne odmula sie bardzo delikatnie i praktycznie jakieś zagłębienia i miejsca z wiekszą koncentracją syfu. Niewielki węzyk i powolutku - jeśli juz musisz odmulac.

A tak na marginesie: co Cię skłoniło do zastosowania podłoża aktywnego ?
Amarok
Posty: 14
Rejestracja: 26 sty 2023 15:09

Re: Odmulacz EHEIM QuickVac Pro - problem z zamulaniem wody?

Post autor: Amarok »

Sprzedawca w sklepie, byłem wtedy totalnie zielony jest chodzi o akwarystykę. Teraz widzę, jak wymagające to jest podłoże. Planuje je całe zasiać jakąś trawą zieloną tak żeby przykryć całość.
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Odmulacz EHEIM QuickVac Pro - problem z zamulaniem wody?

Post autor: Elemelek »

Odmulanie

Trawa na dno Echinodorus Tenellus (forma podstawowa) ta mniejsza moze tez dobrze rosnie ale jej nie znam

Odmulac dno i tak powinienes
Amarok
Posty: 14
Rejestracja: 26 sty 2023 15:09

Re: Odmulacz EHEIM QuickVac Pro - problem z zamulaniem wody?

Post autor: Amarok »

Elemelek pisze: 29 sty 2023 17:50 Odmulac dno i tak powinienes
Dzięki za film, fajna metoda.

ps. a jak wyglada odmulanie jak mam całą trawę na dnie i nawet nie widać tego czarnego podłoża?
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Odmulacz EHEIM QuickVac Pro - problem z zamulaniem wody?

Post autor: goldi_ »

Amarok pisze: 29 sty 2023 17:53 ps. a jak wyglada odmulanie jak mam całą trawę na dnie i nawet nie widać tego czarnego podłoża?
Trawa (ukorzeniona) ułatwia zadanie . Ja całkiem swobodnie po niej manewruje aby węzyk wysyysał z niej zawartość
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Odmulacz EHEIM QuickVac Pro - problem z zamulaniem wody?

Post autor: Elemelek »

Nie ma za co :)
Tak samo tylko po czasie sprawdz czy na trawniku nie osiadl "pył" jesli tak to odciagnij go juz tylko jednym wezem (to jest tez kwestia cyrkulacji wody w akwarium)
Staraj sie od razu wciagac to co jest wzburzone . Kwestia wprawy

Mozna tez odmulac wszystko jednym wezem jak podloze dobrze trzymają rosliny ale uwazac zeby go nie wciagac

Powodzenia i pozdrawiam :)

PS: Moze takie cos bylo by przydatne do wzburzania podloza ? https://pl.aliexpress.com/item/10050043 ... pt=glo2pol ale nie wiem jak to dziala czy da sie delikatnie regulowac wyrzucaną wodą przez to naciskanie gruszki bo nie wiadomo jak miękka ona jest
ODPOWIEDZ