Problem akwarium 27 l Proszę o pomoc

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Mlodyharc
Posty: 7
Rejestracja: 08 sty 2023 22:24

Problem akwarium 27 l Proszę o pomoc

Post autor: Mlodyharc »

Cześć dostałem akwarium z bojownikiem 27 l dokupiłem
4 razbory espei i 6 neonów. Razem 11 rybek i mam pytanie czy to nie za dużo jak na taki zbiornik jakieś porady?
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Problem akwarium 27 l Proszę o pomoc

Post autor: chemik4 »

Cześć,
będę szczery, bojownik może zostać na stałe, rasbory w sumie też.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Mlodyharc
Posty: 7
Rejestracja: 08 sty 2023 22:24

Re: Problem akwarium 27 l Proszę o pomoc

Post autor: Mlodyharc »

No dobra a neony inessa?
I mam jeszcze problem z glonami na ściankach i jakąć brudną ciemną powłoką na piasku (chyba muł)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Problem akwarium 27 l Proszę o pomoc

Post autor: BARA »

Podaj więcej informacji o akwarium parametry wody, filtracja, urządzenie zbiornika, oświetlenie, podłoże itd itp, pokaż nam zdjęcia akwarium.
Dla neonów to jest mocno za mały zbiornik.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Mlodyharc
Posty: 7
Rejestracja: 08 sty 2023 22:24

Re: Problem akwarium 27 l Proszę o pomoc

Post autor: Mlodyharc »

Cześć filtr to hapet orca 250 a oświetlenie samorobne 20 watów (warto dodać że lampa w akwarium się nagrzewa/emituję ciepło) a o parametrach wody nic nie wiem nigdy testów wody nie robiłem. Podłoże to chyba piasek kwarcowy ale jest identyczny jak piasek na plaży. Na początku miałem samego bojownika wtedy gdy go miałem samego to były rośliny i korzeń glonów nie było dopóki nie wprowadziłem neonów i razbór wtedy były glony i rośliny chyba zgniły bo była na nich okrzemka. Obecnie jest tylko piasek muł i glony. Załączam zdjęcie poniżej

PS. Sory że taka słaba jakość zdjęcia ale musiałem zmienić wymiary bo za dużo ważył
Załączniki
IMG_20230119_200152(1).jpg
IMG_20230119_200152(1).jpg (308.19 KiB) Przejrzano 1525 razy
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Problem akwarium 27 l Proszę o pomoc

Post autor: chemik4 »

Tragedia... Odmul solidnie dno i posadź szybkorosnące rośliny, jakieś moczarki, rogatek itp.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Mlodyharc
Posty: 7
Rejestracja: 08 sty 2023 22:24

Re: Problem akwarium 27 l Proszę o pomoc

Post autor: Mlodyharc »

Już miałem rośliny sęk w tym że wszystkie chyba zgniły a miałem i z 7. Glony wszystko przeżarły. Ja uważam że taki syf to przez przerybienie i trzeba było by pozbyć się niektórych rybek. A jak ty sądzisz? Bo uważam że gdybym zrobił jak radzisz to i by ta moczarka zdechła.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Problem akwarium 27 l Proszę o pomoc

Post autor: goldi_ »

Wydawało mi się że już wszystko w życiu widziałem a tu niespodzianka.
Po pierwsze posprzątaj to , wyczyść szyby odmul itd.
Rośliny nie są wprawdzie niezbędne dla np neonów ale zrobią dobra robotę . Tak czy inaczj zaaranzuj to jakoś .
Wspomniana moczarka im wiekszy syf w wodzie tym lepiej rośnie ale potrzebuje nie tylko tego syfu (azot i fosfor ) ale światło i np węgiel .
W Twoim wypadku (jeśli mają być rośliny ) to łatwe . Nie musi to być moczarka ale jakies niezbyt wysokie . Np jakieś valisinerie (trawa) lobelia cardinalis (niezbyt wysokie liściasta) może np limnophilia sessiflora - łatwa dekoracyjna i wyjada syf z toni wody .
Jak będziesz kupował rośliny zaopatrz sie no w carbo (to taki nawóz czasami nazywany błednie dwutlenkiem węgla w płynie ) .
Może kilka kulek gliniano torfowych lub kapsułek do podłoża .
Powinno zadziałać (moim zdaniem )

aha : tej wody to nie wymieniaj po posprżataniu ani filtra tez zbyt nie czyść . Po jakimś tygodniu podmienisz jakieś 30% wody
Mlodyharc
Posty: 7
Rejestracja: 08 sty 2023 22:24

Re: Problem akwarium 27 l Proszę o pomoc

Post autor: Mlodyharc »

Tylko ja się pytam czy ilość ryb jest odpowiednia bo wiesz kiedyś było wszystko dobrze kiedy był sam bojownik a teraz po wprowadzeniu większej ilości ryb zaczął się kompletny chaos nawet jaskiniowiec by zrozumiał że jak jest sam bojownik i jest ok a po jakimś czasie wprowadza się więcej ryb i jest bałagan to coś jest nie tak. Więc powtórzę pytanie czy obsada jest adekwatna? Bo nie sądzę żeby jedenaście rybek było ok w tak małym akwarium bo nie ma sensu skakać nad tym jeśli by sama ilość rybek była za duża to by była taka syzyfowa praca.
Ps. Czy środki anty glonowe dałyby radę?
Ps 2. wcześniej w akwarium był żwirek (dość duży) i nie było mułu dopiero po wprowadzeniu tego piasku kwarcowego jakieś przyczyny?
MYF19
Posty: 69
Rejestracja: 14 lis 2022 18:14
Lokalizacja: Północ

Re: Problem akwarium 27 l Proszę o pomoc

Post autor: MYF19 »

Witaj Mlodyharc
Masz stanowczo za dużo ryb do tak małego akwarium. :(

Akwarium tego typu jakie masz jest do symulowania niewielkich zbiorników, w których mogą żyć np. Bojowniki, które okresowo żyją właśnie w takich niewielkich rowach, czy wręcz kałużach. Bo są to ryby które za mocno się nie poruszają, a więc mają dość wolną przemianę materii - inaczej mało też srają. Natomiast Neonki i Razbory Espei są to gatunki stadne żyjące w wolnopłynących płytkich rzeczkach (przynajmniej tak wynika z opisów w necie) :) i co ważne są to ryby ławicowe i pływające prawie non stop (czyli mają szybką przemianę energii - dużo się ruszają, bardzo dużo jedzą, i dużo srają - zanieczyszczają wodę. Co jedzą? - prawie wszystko, ale głównie rośliny.

Więc jak miałeś tylko Bojownika - woda była ok, roślinki były ok. Ale bojownik się za mocno nie rusza, więc było to nudne akwarium. 8)
Dokupiłeś więc ruszające się ryby i fajnie to wyglądało, ale Neonki i Razbory Espei bardzo dużo pływają i jedzą na potęgę oraz jak każdy kto dużo zjada to dużo wydala. Więc zjadły ci roślinność i zasrały akwarium. To spowodowało zwiększenie się związków azotu i zakwit różnych glonów zwłaszcza tych brązowych i fatalnie wyglądających.

Więc tak:
- Albo wymieniasz akwarium na coś większego raczej długie (w opisach jest min 60 -80 cm) niż wysokie (może być 30 cm), obsadzasz od tyłu to gęsto roślinami i cieszysz się nowym akwarium - taka mała rzeczka.
- Albo zostajesz przy małym aqwa i wywalasz (oddajesz) ławicowe rybki, czyścisz syf, nawozisz (kulki torfowe), dorzucasz trochę roślinek, kilka małych krewetek, wpuszczasz jeszcze żywą dafnię, jakiegoś małża i itp niemrawe zwierzątka i masz ruchomy obrazek - śliczny. A jeśli chcesz trochę ruchu w akwarium i masz jeszcze do tego skłonności sadystyczne, to dorzuć drugiego samca i samiczkę bojownika -będziesz miał mnóstwo ruchu, ale jak wspomniałem w tak małym aqwa to czysty sadyzm. :twisted:

PS. Następnym razem zanim cokolwiek zrobisz - proszę poczytaj trochę o rybach i ich naturalnych środowiskach, zdobądź trochę wiedzy i dobrze pomyśl co możesz, a czego nie możesz zrobić z takim czy innym aqwa, lub większymi zwierzętami bo to co zrobiłeś cuchnie znęcaniem się nad zwierzętami.
Ps. Nie znam się na chemii do Aqua i nie chcę się znać.
390L za grosze na jakiejś wyprzedaży :D
Lubię samoróbki 8)
Uwielbiam naturalne multi-kulti - od bakterii do drapieżników :lol:
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Problem akwarium 27 l Proszę o pomoc

Post autor: BARA »

MYF19 dałeś bardzo dobrą odpowiedź Autorowi tematu, podpisuję się w pełni pod tym co napisałeś.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Mlodyharc
Posty: 7
Rejestracja: 08 sty 2023 22:24

Re: Problem akwarium 27 l Proszę o pomoc

Post autor: Mlodyharc »

Dzięki za pomoc ale mam pytanie czy pomogłyby jakieś prepararty na glony i czy gdybym dał kilka "małych krewetek" to by pomogło i jakie gatunki krewetek są małe żeby się tu zmieścić?
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Problem akwarium 27 l Proszę o pomoc

Post autor: Elemelek »

Masz do dyspozycji cały internet czyli kopalnie wiedzy . Doczytaj co jest przyczyną ataku glonów . Preparaty pomagają na skutki nie na przyczyny
Zeby ci ułatwic zadanie poczytaj z tej strony https://www.2hraquarist.com/pages/our-story co robic zeby nie bylo glonów

Przede wszystkim dbac o rosliny ktore wytwarzają anzymy powstrzymujące glony,nie dopuszczac do zbyt wysokich stęzen substancji organicznych ,dbac o stabilnosc biologiczną akwarium ,prawidlowo konserwowac akwarium
Mlodyharc
Posty: 7
Rejestracja: 08 sty 2023 22:24

Re: Problem akwarium 27 l Proszę o pomoc

Post autor: Mlodyharc »

No super tylko wiesz Polakom pod zaborami też można powiedzieć że jak wygrają wojnę przeciwko Austrii Prusom i Rosji na raz to będą niepodlegli. Może trochę dokładniej wyjaśnisz na czym polega dbanie o rośliny czy "prawidlowo konserwowac akwarium"
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Problem akwarium 27 l Proszę o pomoc

Post autor: Elemelek »

Podałem link . Przeczytaj i tam masz dokladne wyjasnienie .

Przepraszam Cie ale nie chce mi sie tego wszystkiego pisac skoro to jest juz napisane i wystarczy tylko przeczytac .No moze nie do konca bo jest po ang ale sa translatory. Na tyle ile trzeba zrozumiesz nawet przy automatycznym tłumaczeniu
ODPOWIEDZ