Nagłe śnięcie ryb

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
akwamaniak99
Posty: 57
Rejestracja: 06 lis 2022 19:56

Nagłe śnięcie ryb

Post autor: akwamaniak99 »

Może ktoś pomoże... jak co tydzień zrobiłem podmianę wody,.około 60l w akwarium 375l, z tym że wymieniłem małą ilość żwiru (około 4-5kg) na drobny żwirek ceramiczny, żeby kiryski miały w czym buszować, taka mała plaża w jednym rogu. Kończąc podmianę zauważyłem martwego zwinnika czerwonoustego. W ciągu godziny padło ich 7. Ryby dosłownie w oczach zaczynały odstawać od ławicy i po krótkiej chwili przewracały się do góry brzuchem i w ciągu kilku minut umierały. Na razie inne ryby nie wykazały niepokojących objawów. Uruchomiłem dodatkowe napowietrzanie, dałem do filtra zewnętrznego węgiel aktywny, zmierzyłem NO3.. wyszło koło 12. Nie mam pojęcia co się wydarzyło, czym się zatruły, bo na chorobę to nie wygląda.
macieks
Posty: 190
Rejestracja: 12 sie 2021 2:08
Lokalizacja: Kraków

Re: Nagłe śnięcie ryb

Post autor: macieks »

No od razu się kojarzy z uwolnieniem siarkowodoru z poruszonego podłoża. A śmierdziało jajkami?
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Nagłe śnięcie ryb

Post autor: goldi_ »

Zanim ustalisz przyczynę , proponuje wykonać sporą podmianę ( min. 50%) .
Cokolwiek by sie do wody dostało warto to rozcieńczyć
akwamaniak99
Posty: 57
Rejestracja: 06 lis 2022 19:56

Re: Nagłe śnięcie ryb

Post autor: akwamaniak99 »

Nic nie poczułem. Poza tymi 7 sztukami na chwilę obecną nic się z innymi rybami nie dzieje. Ciekawi mnie też, czemu tylko zwinniki i czemu akurat one.
MYF19
Posty: 69
Rejestracja: 14 lis 2022 18:14
Lokalizacja: Północ

Re: Nagłe śnięcie ryb

Post autor: MYF19 »

Wg opisów Zwinniki są bardzo wrażliwe zarówno na niedotlenienie jak i zanieczyszczenia. Moja teoria to podniosłeś jakieś zanieczyszczenia w trakcie wymiany spadło natlenienie (może nawet uwolnił się amoniak), ryby w to wpłynęły, poparzyły - podrażniły skrzela, a potem to już zdychały z niedotlenienia. Oczywiście to tylko moja teoria. Szkoda ryb :cry:
Ps. Nie znam się na chemii do Aqua i nie chcę się znać.
390L za grosze na jakiejś wyprzedaży :D
Lubię samoróbki 8)
Uwielbiam naturalne multi-kulti - od bakterii do drapieżników :lol:
ODPOWIEDZ