Restart akwarium

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Logic07
Posty: 178
Rejestracja: 04 wrz 2020 20:06

Restart akwarium

Post autor: Logic07 »

Chce zrobić restart akwarium w związku że moje 112l ma już 15 lat i chce je przekleić na nowo, jak to prawidłowo zrobić? żeby ryby nie popadały, sklejone akwarium schnie podobno 4 tygodnie więc troche lipa, mam drugie puste 54l i zamierzam tam wpuścić ryby na ten czas.
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: Restart akwarium

Post autor: DakotaSan »

No to można trochę się pobawić w spekulacje, jak to najlepiej zrobić.

- może załatw silikon który schnie krócej ?
- 54 l - to zależy ile miałeś ryb w tym 112 i jakie to były ryby ?
- może kupić nowe , nie wiem ile kosztuje ale wydaje mi się ze około 200 zl, minus silikon ..... to może być tez alternatywne rozwiązanie...?
(a zawsze zapasowe się przyda ... )

A jak już zostajesz przy 54, to najlepiej przelać wodę przenieść filtr (y)
Tylko nie bardzo chyba wszystko tam zmieścisz..? ( roślinki to nie problem wszystkich nie musisz dawać ),
gorzej z rybami.

Zastanawiam się co ja bym zrobił, może jeszcze inna opcja, niz ta pierwsza.
Kupiłbym drugie akwarium 54 l lub pożyczył i rozdzielił na chwile obsadę na dwa akwaria 54l
zawsze to taniej niż nowe 112 l - wszystko zależy ile i jakie ryby...?

Tu tez nie chodzi ile będzie schło to podklejone akwarium, ale kiedy będą już w miarę dobre warunki do jego zasiedlenia, a to może być dłużej niż 4 tygodnie. Choć nie powinno jak prze płukarz tylko filtr (y) w poprzedniej wodzie i trochę jej tez tam dasz do tego nowego...
Chyba ze nie chcesz mieć już nic wspólnego z poprzednim, bo miałeś np jakieś choroby, lub cos w tym stylu, i będziesz chciał mieć czyste.

Po namyśle - ja bym kupił nowe akwarium bo podklejanie 15 letniego nie napawało by mnie zaufaniem ( problem tylko finansowy )
No i miałbym nowe, bez rys ( o ile były jakieś )

Na allegro 80x40x40cm 128L za 208 zl plus pewno wysyłka jakieś 30 zl....
Logic07
Posty: 178
Rejestracja: 04 wrz 2020 20:06

Re: Restart akwarium

Post autor: Logic07 »

ryby 15 gupików, 6 otosów, 14 krewetek amano i zbrojnik niebieski.Nie chce podklejać 112l tylko skleić je na nowo i te 54l było by tymaczacowe dopóki ryby znów nie wrócą do tej 112.Właśnie chodzi mi o to czy dawać starą wode do przenosin i z powrotem ją pózniej wlać do tej 112.Filtracje mam akurat wydajną bo mam kubełek na 200l akwarium.Chorób nie mam tylko zatoczki ale to helenki się nimi zajmują, bardziej chodzi mi po prostu nie o restart w sensie że od nowa ma dojrzewać akwarium tylko wszystko poprzenosić żeby od razu można było wpuszczać ryby, no i chciał bym jednak przepłukać żwir bo przez tyle lat to syfu tam jest, mam pojemny kubełek 11l to chyba wystarczy tej biologi no i starej wody
Ostatnio zmieniony 13 lut 2023 14:19 przez Logic07, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: Restart akwarium

Post autor: DakotaSan »

Do przenosin daj starą wodę, stres i tak będzie już duży, wiec niech środowisko w miarę będzie podobne.
Później zadecydujesz czy nowe robisz na bazie starego, czy całkiem świeże.
Logic07
Posty: 178
Rejestracja: 04 wrz 2020 20:06

Re: Restart akwarium

Post autor: Logic07 »

no właśnie chce takie samo bo mam tylko jedno miejsce na akwarium i oba nie mogą stać jednocześnie żeby czekać z przeniesieniem ryb.Moge wypłukać ten żwir?, a miejsce na rośliny to można w misce przetrzywać z wodą reszte, jakoś przetrwają bo to małowymagające, te ryby powinny się chyba zmieścić do 54l
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: Restart akwarium

Post autor: DakotaSan »

Jasne ze możesz wypłukać żwir.
Wszystko zależy jakie masz podejście, ile miałeś już lat to stare akwarium ?
( nie chodzi o wiek akwarium bo to wiem, ze 15 lat ), no chyba ze aranżacja tez od 15 lat...?
Czy będziesz chciał tylko przepłukać, czy porządnie wyczyścić, jeżeli w poprzednim było cos nie tak ( choroby lub inne zjawiska )

Jeżeli zakładasz ze w poprzednim wszystko było ok, to płuczesz filtry w starej wodzie i tyle.
Żwirek możesz trochę lepiej wypłukać. To ci pomoże odzyskać w miarę szybko równowagę.
macieks
Posty: 190
Rejestracja: 12 sie 2021 2:08
Lokalizacja: Kraków

Re: Restart akwarium

Post autor: macieks »

Całą starą wodę do pojemników potem do nowego akwarium. Kupiłbym nowe 112 l. Rozklejanie i klejenie na nowo ? No bez jaj.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Restart akwarium

Post autor: chemik4 »

sklejone akwarium schnie podobno 4 tygodnie
Co Ty masz za dziwny silikon? Typowo silikon akwarystyczny schnie 24-48 godzin. Pamiętaj by szyby dokładnie wyczyścić ze starego kleju i odtłuścić przed klejeniem.
A jeżeli nigdy nie kleiłeś akwarium samodzielnie to najlepiej zakup nowe, będzie to najbezpieczniejsza opcja.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Logic07
Posty: 178
Rejestracja: 04 wrz 2020 20:06

Re: Restart akwarium

Post autor: Logic07 »

Nie pisałem że ja tylko szklarz będzie je sklejał na nowo, pomyliło mi się z tym schnięciem, to akwarium dojrzewa tyle żeby wpuścić z powrotem ryby, a akwarium stoi zalane tak właśnie od 15 lat i tyle też ma szkło
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Restart akwarium

Post autor: chemik4 »

Jeżeli użyjesz starego filtra (musi cały czas pracować) i dużej części starej wody, to nie musi wcale dojrzewać.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
ODPOWIEDZ