gnicie moczarki kanadyjekisje

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
frytkowski
Posty: 3
Rejestracja: 05 lut 2023 18:09

gnicie moczarki kanadyjekisje

Post autor: frytkowski »

Witam, dwa tygodnie temu zakupiłem do akwarium moczarkę kanadyjską (okazy około 30 cm długości, zdrowe, o zielonym ubarwieniu). Po posadzeniu w akwarium (drobny żwirek około 5 cm) moczarka prezentowała się znakomicie, po upływie tygodnia końcówki liści pokryły się brązowo ceglastym nalotem, po czym zaczęły brązowieć. Roślina zaczęła rozkładać pędy na boki, niewielkie fragmenty moczarki mają nadal piękną zieloną barwę. Po oderwaniu kawałka pędu z liści "zeskrabuje się" zielona maź - czy to glony zaatakowały moje moczarki? Jeżeli tak, to jak temu przeciwdziałać ?

akwarium 120 l, filtr wewnętrzny JUWEL, parametry wody sprawdzone testem 6 in 1 w normie, naświetlanie Aquael TUBE 14W 7000K - około 14 godzin dziennie, + Sylvania GROLUX FHO 24W - 3 godziny dziennie.

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: gnicie moczarki kanadyjekisje

Post autor: chemik4 »

Cześć,
naświetlanie Aquael TUBE 14W 7000K - około 14 godzin dziennie, + Sylvania GROLUX FHO 24W - 3 godziny dziennie.
świeć całością 12h na dobę, nie kombinuj.
parametry wody sprawdzone testem 6 in 1 w normie
kup testy kropelkowe na pH, GH, KH, NO3, stwierdzeni "w normie" nic nie mówi.

Coś kiepską masz filtrację, widać dużo mułu na liściach roślin.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: gnicie moczarki kanadyjekisje

Post autor: Elemelek »

Dodawaj swiatla stopniowo codziennie az do 10-12 H finalnie .Nie od razu . Dobrze natleniaj wode
Wyczysc ten syf co tam tkwi na roslinach (jakies ryby tak ci wzniecają muł? )
Podaj podstawowe parametry wody

Glony nigdy nie atakują roslin w dobrej kondycji . Skąd kupiona ta moczarka? Oderwij zdrową jej czesc i pusc ją do toni niech plywa i zobaczymy czy bedzie sie miala lepiej wtedy
frytkowski
Posty: 3
Rejestracja: 05 lut 2023 18:09

Re: gnicie moczarki kanadyjekisje

Post autor: frytkowski »

Chemik4 "kup testy kropelkowe na pH, GH, KH, NO3, stwierdzeni "w normie" nic nie mówi." ok, kupię testy i podam parametry, dzisiaj postaram się zmierzyć testami paskowymi 6 in 1 TETRA
"Coś kiepską masz filtrację, widać dużo mułu na liściach roślin." co do filtracji ten muł to prawdopodobnie fragmenty nawozu do roślin, jakiś czas temu wymieniając podłoże sprzedający polecił mi takie kulki w ceglastym kolorze. Po włożeniu pomiędzy kamyczki strasznie mi zasyfia filtr, ostatnio wyłowiłem resztki nawozu i jest lepiej.

Elemelek wieczorem podam parametry wody, "puszcze" tez wolno zdrowy fragment moczarki.

Pozdrawiam
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: gnicie moczarki kanadyjekisje

Post autor: Elemelek »

Wiec ten brazowo ceglasty nalot to nawóz ktory wlozyles .A zaczely brazowiec bo pokryly sie tym nalotem
Wiec wyciagnij ten wynalazek calkowicie i podmien wode tak ze 30 do 50% max (jednorazowo)

Tez pozdrawiam

PS Nawoz sie kladzie glebiej w podloze w poblize korzeni nie miedzy kamyczki. Testy paskowe sa b malowiarygodne
frytkowski
Posty: 3
Rejestracja: 05 lut 2023 18:09

Re: gnicie moczarki kanadyjekisje

Post autor: frytkowski »

OK, w sobotę zrobię podmiankę i wyciągnę ten nawóz, a co do testów paskowych to zrobiłem dzisiaj rano:
NO3 - 10
NO2 - 1
GH - 8
KH - pomiędzy 15 a 20
pH - 8
Cl2 - 0
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: gnicie moczarki kanadyjekisje

Post autor: BARA »

Wiarygodność tych wyników jest nieco wątpliwa.
Jeżeli masz pH na poziomie 8? To za wysoko dla większości ryb akwariowych i niestety roślin podobnie. NO2 = 1 jest zabójcze.
Podmieniaj w tej chwili sporo wody i zacznij wlewać do akwarium wodę destylowaną/demineralizowaną. Pomyśl również o zakwaszaniu wody przygotowywanej do podmian.
Wyniki parametrów wody mocno mnie dziwią. Skąd tak znacząca różnica "w górę" pomiędzy KH i GH?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: gnicie moczarki kanadyjekisje

Post autor: chemik4 »

Potwierdzam to, co napisała Basia, testy 6w1 jakieś bzdury pokazują.
Przy GH 8*n miałbyś KH ok 3-5*n. Raczej wątpię byś miał w wodzie kranowej tyle węglanów sodu by wyszło KH 20*n przy GH 8*n, TUTAJ jest temat o tym "paradoksie".
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: gnicie moczarki kanadyjekisje

Post autor: Elemelek »

Moczarka gnije bo ma zle warunki
Dlaczego ma zle warunki?
Bo kazda roslina potrzebuje (kolejnosc przypadkowa)
Swiatła
CO2
Tlenu
wodoru
makro i mikroelementow
PM czyli tzw pozytywnych organizmow
Parametry wody tez musza byc odpowiednie dla danego gatunku oraz temp wody rowniez

Na dodatek potrzebne sa tego wszystkiego wlasciwe proporcje wzgledem siebie bo inaczej jak czegos bedzie za malo to nie bedzie rosla a jak nie bedzie rosla to bedzie gniła a wtedy zacznie sie wydzielac amoniak i wtedy zaczną sie na niej rozwijac zarodniki glonow obecne w wodzie
Gdy bedzie miala czegos za duzo zaburzy to wchlanianie czegos innego i tez nie bedzie rosla jak trzeba
Gdy bedzie za malo swiatla to samo .Gdy za duzo wyczerpie szybciej ktorys skladnik i nie bedzie rosla bo swiatlo nadaje szybkosc metabolizmowi roslin (oraz tez temperatura wody ) Gdy bedzie za duza temp wody nie bedzie rosla bo zuzyje za szybko cos i zacznie tego brakowac
Gdy bedzie niestabilne lub za male stezenie CO2 zle bo zacznie to limitowac inne skladniki odzywcze i zaburzac stabilnosc parametrow
Niestabilnosc biologiczna rowna sie glony
"Grzebanie " w podlozu uwalnia jony amonu plus swiatlo rowna sie glony
Zbyt malo roslin tez glony bo rosliny wyzsze pobierają szybciej skladniki odzywcze od nizszych czyli glonów i prawdopodobnie wytwarzają enzymy powstrzymujące glony
Zaburzony stosunek Redfielda (tabela Buddy'ego)czyli proporcji azotu do fosforu tez glony (sinice lub zielone)
Za duzo substancji organicznych rowna sie glony

Niektore wymienione problemy nie wystapią jesli stosujemy metode nawozenia EI ale wlasciwie to kazde nawozenie polega troche na tej metrodzie bo zawsze trzeba zresetowac skladniki odzywcze aby znowu proporcje ich byly wlasciwe .Roznica jest taka ze w metodzie EI nic nie limituje wzrostu roslin
Wlasciwie to tylko ilosc swiatla ktora po przekroczeniu pewnej granicy juz nie powoduje dalszego przyspieszenia metabolizmu u roslin
ODPOWIEDZ