Kulki gliniano torfowe

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
akwamaniak99
Posty: 57
Rejestracja: 06 lis 2022 19:56

Kulki gliniano torfowe

Post autor: akwamaniak99 »

Witam,
dzisiaj w trakcie przesadzania roślin niechcący wyciągnąłem częściowo kulkę gliniano torfową, co spowodowało, zabrudzenie wody i stała się ona mleczna. Po tym wymieniłem jakieś 70l wody (akwarium 375l). Do tej pory po podmianie woda nie wiele się wyklarowała. Mam pytanie, czy to może jakoś zaszkodzić rybOM i czy w ciąg doby lub dwóch filtracja się z tym upora i woda się wyklaruje?
macieks
Posty: 190
Rejestracja: 12 sie 2021 2:08
Lokalizacja: Kraków

Re: Kulki gliniano torfowe

Post autor: macieks »

Dziwne bo woda się powinna dość szybko wyklarować, w ciągu kilku godzin.
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Kulki gliniano torfowe

Post autor: Elemelek »

Mleczna woda wskazuje na niedojrzale akwarium czyli zakwit pierwotniaków .Moze nie chodzi o mleczną?
Jak swieze jest akwarium?

Dziwne zeby podmiana 70l (czyli ok 20%) wody w akwarium 375l spowodowala tak duze zachwianie rownowagi ze wystapil zakwit pierwotniaków
akwamaniak99
Posty: 57
Rejestracja: 06 lis 2022 19:56

Re: Kulki gliniano torfowe

Post autor: akwamaniak99 »

Nie, nie... ja podmieniłem wodę, ponieważ tuż przed niechcący wygrzebałem kulkę i było widać jak z niej rozszedł się obłok na całe akwarium. Po podmianie trochę się poprawiło, ale woda nadal ma białawe zabarwienie. Do momentu wykopania kulki GT woda była czysta, klarowna.
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Kulki gliniano torfowe

Post autor: Elemelek »

Przepusc wode przez węgiel aktywny i wate polipropylenową i rob troche wieksze podmiany
Zmącila sie woda po prostu . Przy naruszaniu podłoza do wody wydzielają sie tez jony amonowe ktore w połaczeniu ze swiatlem moga spowodowac glony . Zalezy ile tego jest naraz
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Kulki gliniano torfowe

Post autor: chemik4 »

Glina tworzy delikatną zawiesinę w wodzie, ale z czasem to zniknie. Jeżeli posiadasz jakiś dodatkowy filtr, to go użyj, w końcu woda musi się wyklarować.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
akwamaniak99
Posty: 57
Rejestracja: 06 lis 2022 19:56

Re: Kulki gliniano torfowe

Post autor: akwamaniak99 »

Ok, dziękuję. Chodzą 2 filtry... ikola 450 i Aquael turbo 1000.
ODPOWIEDZ