Dojrzewające akwarium i glony.

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
królik93
Posty: 6
Rejestracja: 01 lut 2023 13:00
Lokalizacja: Poznań

Dojrzewające akwarium i glony.

Post autor: królik93 »

Cześć, od kilku dni mam problem z glonami. Pojawiły się takie jak na zdjęciach, zielone nitki oraz prawdopodobnie okrzemki. Kilka dni przed pojawieniem się glonów w podłoże dodałem kulki gliniane JBL (rośliny bardzo kiepsko rosły, niektóre żółkły). Świecę 10 godzin dziennie, nie stosuje CO2. Wczoraj akwarium było czyszczone, ale dzisiaj pojawiły się nitki głównie na osłabionych liściach roślin. Czy poza czyszczeniem mogę jakoś powstrzymać glony? W obsadzie mam na razie dwa gupiki. Parametry NO3 to nadal 0 a NO2 0.025. Akwarium zostało zalane trzy tygodnie temu. Dwa razy w tygodniu podmieniam 20l wody dwa razy w tygodniu. Być może to zbyt często? Dziękuję z góry za rady.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Akwarium 112l
pH: 7,4
GH: 8
NO2: 0
NO3: 0
Obsada: ?
Oświetlenie: 3x14W led
Filtr: kaskada FZN 3
Temperatura: 25 stopni
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Dojrzewające akwarium i glony.

Post autor: goldi_ »

Wgla nie ma, azotu nie ma innych paramtrów nie podajesz ale pewnie też jest lipa - to co się dziwisz że rosliny nie rosną
Woda twarda a więc sporo wapnia co jeszcze pogarsza sytuacje .
Nie wszystko uratujesz ale ...
makro w niewielkich (!) ilościach
carbo
POTAS
królik93
Posty: 6
Rejestracja: 01 lut 2023 13:00
Lokalizacja: Poznań

Re: Dojrzewające akwarium i glony.

Post autor: królik93 »

Dziękuję, zastosuję się i za jakiś czas dam znać jak mi poszło :)
Akwarium 112l
pH: 7,4
GH: 8
NO2: 0
NO3: 0
Obsada: ?
Oświetlenie: 3x14W led
Filtr: kaskada FZN 3
Temperatura: 25 stopni
dzejejbii
Posty: 59
Rejestracja: 17 lis 2021 11:15
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dojrzewające akwarium i glony.

Post autor: dzejejbii »

a po co az 10h świecisz? na 3 tygodnie po starcie to jak dla mnie sporo całkiem...
miałem po restarcie podobnie, pierwszy tydzien bajka a potem wysypało wszystkiego (nitki, krasnale). pocieszę Cię, że potrwało to z 2-3 tyg i wszystko odeszło w niepamięć...
leję codziennie potas, carbo i odrobine mikro (kilka kropli dosłownie na 72l). u Ciebie nie ma nic azotu, pewnie nie ma też fosforu (dokup sobie test PO4). jak masz NO3 i PO4 na zero to możesz pomyśleć o jakimś uniwersalnym nawozie (zgodnym ze wspolczynnikiem Redfielda)
72l Azja
31l Bystrzyki Amandy + Neocaridina mix
31l Endlerki + Neocaridina Yellow
27l przedszkole Endlerów
ODPOWIEDZ