Nawożenie

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Logic07
Posty: 178
Rejestracja: 04 wrz 2020 20:06

Nawożenie

Post autor: Logic07 »

Stosuje tylko kulki gliniano torfowe bez ziemi i jaki nawóz w płynie mógł bym jeszcze stosować? węgiel w płynie? mam same rośliny z mocnym systemem korzeniowym, no może oprócz sagitarii które pobierają pierwiastki przez korzenie, zależy mi głównie polepszyć wzrost sagitarii, chociaż i tak ładnie rośnie na samych kulkach ale obrastają je zielone kropki to chyba zielenice,ogólnie nie ma tragedi otoski i krewetki ładnie sprzątają glony, ale amano mam teraz odseparowane i nie czyszczą tych glonów a otosy nie bardzo dają rade bo na lenia wolą tabletki, węgiel w płynie działa na zielenice?
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Nawożenie

Post autor: goldi_ »

Zielenice punktowe to zwykle nadmiar mikro lub "gęsta " woda w sensie niepodmieniana.

Jeśli nie dostarczasz wegla to pewnie mikro nie jest pobierane z wody więc w tym sensie tak, carbo czy podobne temu działaja na zielenice
Logic07
Posty: 178
Rejestracja: 04 wrz 2020 20:06

Re: Nawożenie

Post autor: Logic07 »

węgiel w płynie nie poniszczy mi gałęzatek? to glon przecież
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Nawożenie

Post autor: goldi_ »

Sądze że dozowanie carbo zgodnie z zaleceniami nie powinno wyrządzić szkody . Całkowicie nie jestem jednak pewien - nie miałem tego glona w akwarium
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Nawożenie

Post autor: Elemelek »

I jeszcze sprawdz stosunek azotu do fosforu oraz nie wiem jakie masz swiatlo i ile swiecisz ale byc moze swiecisz zbyt długo
Logic07
Posty: 178
Rejestracja: 04 wrz 2020 20:06

Re: Nawożenie

Post autor: Logic07 »

świece 10h azot mammiędzy 10 a 25 ciężko powiedzieć czy jest to żółty czy już pomarańczowy,oczywiście przed podmianą po podmianie jest żółta próbówka czyli 10, węgiel w płynie zabija krewetki karłowate no i wyczytałem że gałęzatke też więc odpada, to jaki nawóz moge stosować z kulkami gliniano torfowymi?
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Nawożenie

Post autor: Elemelek »

Nie wiem jakie masz oswietlenie (widmo) i jak intensywne swiatlo ale byc moze 10h to za duzo . Zjedz po 1 h dziennie do 7h i tak trzymaj i obserwuj rosliny czy dobrze rosną .
Chodzilo mi o stosunek Azotu do fosforu a nie sam azot (tabela Redfielda czy lepiej wykres Buddy'ego)

Mysle ze jak bys dal pol dawki wegla na zapalone swiatlo to nic sie nie stanie ale moze niech sie inni wypowiedzą w tym temacie . Tu jest wegiel bez aldehydu ale nie wiem czy gdzies jeszcze dostepny https://sklep.roslinyakwariowe.pl/brigh ... 40745.html

Mozesz tu poszukac tez https://krewetki.org/forum/index.php

Tutaj masz dla krewetek https://www.akwarystyczny24.pl/kategori ... dzywki-568
Logic07
Posty: 178
Rejestracja: 04 wrz 2020 20:06

Re: Nawożenie

Post autor: Logic07 »

0.5 wata na litr wyjdzie gdzieś na 112l mam 2x18 watt grolux i aquastar i 10 wat led plant aquaela widmo to musiał bym poszperać w necie, to który konkretnie kupić bo nie znam się przecież nie jakiś żelazowy bo kulki mają w składzie żelazo chce go z kulkami razem stosować
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Nawożenie

Post autor: Elemelek »

Sagitaria potrzebuje nawet do 0.7 W/l . Jest swiatłolubna
Moze dlatego ci nie rosnie "katalogowo"

Co do nawozów dla roslin w krewetkarium to musisz sam zdecydowac .
Wg mnie najlepiej jest nie stosowac zadnych,a tym bardziej ze masz rosliny z silnym systemem korzeniowym to glownie przez korzenie sobie pobiorą z podloza . I kulki to jest dobry pomysl
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Nawożenie

Post autor: goldi_ »

Sagitaria światłolubna ? Ciekawe .

Chociaż jest dużo odmian więc może i jakaś światłolubna sie znajdzie ale zwykle ja sadziłem w jakiś ciemnych zakątkach akwarium
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Nawożenie

Post autor: Elemelek »

Ładniej rosną przy silniejszym swietle
Logic07
Posty: 178
Rejestracja: 04 wrz 2020 20:06

Re: Nawożenie

Post autor: Logic07 »

w opisie jak kupowałem to 0.3 wata jej starczy, w silniejszym świetle rośnie niska do 8 cm, a w zacienieniu wyższa i po gdzieś 2 latach potrafi się wyciągać nawet do 60cm, w zacienieniu oczywiście, myśle że kulki wystarczą, bo ładnie wszystko rośnie, a ehinodorus już zakwitł po 2 latach.
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Nawożenie

Post autor: Elemelek »

No i wlasnie masz dowod ze jak ma slabsze swiatlo to go szuka wydluzając sie w jego kierunku a jak ma silniejsze to jej wystarcza i jest wtedy bardziej zwarta i nizsza

Skoro wszystko rosnie to znaczy ze jest dobrze
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Nawożenie

Post autor: goldi_ »

Kilka prawd objawionych z którymi nijak nie da sie dyskutować :) oczywista oczywistość chciałoby sie rzec za klasykiem gatunku
Ale niejako przy okazji ustalmy że roślina światłolubna to taka której do życia jest niezbędne światło w dużej ilośći .
Dość powszechnie przyjęło sie uważać że rośliny światłolubne to takie które potrzebują pow. 0,5W/l i te 0,5W/l wyznacza umowną granicę doboru roślin .

Sagitaria mieszcząc sie z wymaganiami między 0,3 a 0,5W jest rośliną nie tyle cieniolubną jak np anubias lecz niewymagającą specjalnego oświetlenia .
W wyżej podanym zakresie sagitaria nie wyciągnie sie nadmiernie ku górze i aby to robiła musi mieć jeszcze mniej światła i musi niejako widzieć obszar o dużym oświetleniu . Stąd typowe wyciąganie jeśli posadzić w stosunkowo dobrze oświetlonym zbiorniku ale na stanowisku solidnie zacienionym.
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Nawożenie

Post autor: Elemelek »

Swiatłolubna bo lubi wieksze oswietlenie a w slabszym owszem tez bedzie rosła ale juz nie tak ładnie .Wiele roslin tez tak bedzie roslo w slabszym co nie znaczy ze takie swiatlo one lubią . I nie 0.3 do 0.5 tylko do 0.7


Zawsze kazda roslina bedzie sie wyciagala do gory (wydluzała bardziej) jesli swiatła bedzie dla niej mniej niz chce

Anubias to roslina typowo cieniolubna i nie ma co jej porownywac
ODPOWIEDZ