parametry

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
loth
Posty: 6
Rejestracja: 20 lut 2023 17:05

parametry

Post autor: loth »

Witam.
dzisiaj mija dokladnie tydzien od kiedy zalozylem 240l baniak.
wody weszlo mi +/- 200l
podloze: 6l substratu od yokuchi, 25l jiban soil
na start zgodnie z zaleceniami bakterie na podloze i bakterie do filtra (producent yokuchi)
filtracja: fluval 407 kosze zasypane matrixem od seachama i pol koszyka wegla dodanego w zestawie (żałuje ze nie zrezygnowalem moze pozniej)
oswietlenie w sumie 5400lumen w belkach od aquaela ledytube d&n 2 szt i 2x serii plant
roslinoosc to monte carlo i eleocharis jako trawniki
do tego ludwiga , rotala bacopa , cabomba , wontrobowiec troche mchu, anubiasy 5 malych sadzonek na korzeniu, Cryptocoryne BALANSAE, echinodorus, trawnika jest okolo 1/4 akwarium lodygowcow malo po 2 sadzonki ale sie zagesci z czasem.. jeszcze moczarke tam trzymam ale o dziwo ona najgorzej sie trzyma.. teraz do sedna

wymieniam wode wg zalecen producenta podloza codziennie 60l na wode RO mineralizowaną equilibrum od seachama w proporcjach chyba za malych ale prosze o komentarz ponizej w tej sprawie

naworze roznymi specyfikami z dnia na dzien eksperymentujac chcac osiagnac ksiazkowe wyniki majac swiadomosc ze ciezko bedzie sie ustabilizowc na niedojrzalym zbiorniku ale godzina po podmiance tescik wody pozniej nawozy mikro i makro wg mojej opiii.
uzyskalem dzisiaj parametry nastepujace:
pH 6.8
gh5
KH 2
K 25mg/l
PO4 1mg/l
Fe0,1 mg/l (powinienemzrezygnowac z wkladu weglowego ?)
NO3 2mg/l
Cu -0

NH3 1 mg/l
NO2 0,05mg/l
po kaŻdej podmianie uzupelniam bakterie na seachem stability wg informacji w ulotce

ogolnie z roslin jestem zadowolony tylko moczarka jakas taka biedna jest niewiem dlaczego fragment cabombyzgnil przy pdstawie ale go posadzilem od razu i za 2 dni sie zazielenił od góry wiec chyba zyje.. anubiasy niesmialo rozwijaja liscie (zauwazylem 2 nowe)
jeszcze przycinki nie robilem dam temuz tydzien jeszcze.. no i teraz pytanie nad czym popracowac przy parametrach wody (potas troche obnize ;p)
czy spokojnie obstoje tak jak to wyglada ?
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: parametry

Post autor: goldi_ »

Moczarka no Yokuchi? Jak nie działa to sie nie podniecaj - pozwól jej umrzeć :)

Uważaj z nawożeniem . Lepiej czegoś nie dolać niż przelać . Uważaj zwłaszcza na PO4 . Aktywne podłoża mają tendencje do kumulowania w podłożu . Potem , jak dojdzie do kumulacji na styku podłoże -woda będziesz miał tragiczny bilans i olbrzymie prawdopodobieństwo sinic. Jeśli chcesz już badać fosfor to pobierz wodę do badania z podłoża .
Równeiż dozowanie mikro (żelaza ) w.g pomiarów w słupie jest obarczone ryzykiem . Żelazo dozowane w postaci helatów które to testy na żelazo nie wykrywają . Do badania nalezy te helaty rozbić choćby przez podgrzanie próbki do ok 60st . Będzie to i tak wynik przybliżony ponieważ nie będzie uwzględniał żelaza po rozpadzie i helatowaniu wtórnym w podłożu a ściślej w detrytusie (cjoć tego pewnie u Ciebie niewiele)

Tak czy inaczej: nie przykładaj nadmiernej uwagi do parametrów w sensie nie reaguj zbyt nerwowo

Przestań (moim zdaniem ) dozować fosfor - to na pewno . Czy podawać NO3 ? hmm nie jestem pewien ale chyba trzeba dla ochrony przed sinicami

ps
potas możesz trzymać wysoko . Na początku życia akwarium to najważniejszy pierwiastek .Unikałbym poziomu wyższego niż Ca . Ca/K trzymaj miedzy 1:1 a 1,5:1
loth
Posty: 6
Rejestracja: 20 lut 2023 17:05

Re: parametry

Post autor: loth »

to teraz po przeszlo tygodniu.
wg instrukcji robiłem podmiany 30-50% codziennie przez tydzień a następnie 2 razy tygodniu
wczorej dokonalem podmiany alez racji innych obowiązków nie zrobiłem już testów wodę przetestowałem dzisiaj i jestem trochę zasmucony..
pH 5.5 (zwykle 6.4) O_o
KH 1
GH 6
NO2 0,5 (zwykle 1ze wskazaniem na + ) mg/l
NO3 10mg/l (zwykle 20)

bojąc się dalszych spadków pH (raczej chialbym powyżej 6 utrzymywać)
stwierdziłem ze dodam CaCO3 ale wykonałem test i wyszło mi ca 40mg/l
Mg 6 mg/l
jakoś nie chciałbym jeszcze wapnia dodawać przy 40mg/l
K 25mg/l
czy warto stosować sodę ? boje się o moje rośliny :)
jak inaczej podbić KH zęby nie dodawać Ca?

nadmienię ze podaje CO2 w czasie świecenia
spróbuje zrobić test jutro rano
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: parametry

Post autor: goldi_ »

Masz dośc fajne parametry . Niskim pH raczej nie przejmowałbym się bo to jest dość typowe dla tego podłoża . Wsypując sodę czy temu podobne skracasz żywotność podłoża .
Tak jak moczarka zareagują niektóre rośliny - taki urok tego podłoża . Widziałeś gdzieś np moczarke w holendrach? :)

Jedynie NO2 wymaga Twojej uwagi
ODPOWIEDZ