[94l] Jakie rybki do akwarium 94l

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

malgosia_mp
Posty: 5
Rejestracja: 22 mar 2023 14:57

[94l] Jakie rybki do akwarium 94l

Post autor: malgosia_mp »

Cześć,
Założyłam swoje pierwsze akwarium (a właściwie mojemu dziecku), parametry są już OK, wg testów JBL NO2 w śladowych ilościach, NO3 też śladowo, NH4 też jakoś malutko albo wcale (nie pamietam wartości ale wg skali dołączonej do testów pokazywało wartości na zielonym pasku), pH wyszło 7,5-8, KH 7. W akwarium jest sporo roślin, korzeń, kilka kamieni. Akwarium 94l o wymiarach 60x35x45. Mamy filtr aquael ultramax 1000, włożyliśmy do niego matrix seachem i ceramikę która była w zestawie, plus gąbka z zestawu. Grzałka ustawiona jest na 26 stopni. Wpuściliśmy 10 otosków, 6 kosiarek, 2 molinezje czarne i 3 razbory klinowate. Z tego co wyczytałam razborki potrzebują niższego pH więc myślę żeby je oddać, tak samo zastanawiam się nad oddaniem molinezji bo one potwornie dużo odchodów produkują i wyczytałam że najlepiej byłoby im w akwarium powyżej 200l. Mamy też 5 krewetek neocardinia i 4 caridinia (te 4 oddamy bo nie mamy podłoża aktywnego tylko warstwę ziemi dla roślin plus warstwę żwirku). I teraz moje pytanie:
Jakie rybki do naszych parametrów i naszej obsady którą zostawimy (10 otosków, 6 kosiarek, 5 krewetek) możemy jeszcze wpuścić? Zależy mi na rybkach które nie będą mocno brudzić (nie mam jeszcze wprawy w odmulaniu), i które nie będą jakoś mocno wymagające bo to nasze początki. Przejrzałam internet ale mam wrażenie że już nic nie jestem w stanie wybrać po lekturze internetu 🤯 Podpowiecie?

temat przeniosłam do odpowiedniego działu i poprawiłam tytuł tematu na zgodny z Regulaminem działu Obsady. MOD BARA
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: Jakie rybki do akwarium 94l

Post autor: DakotaSan »

Ogolnie jak chcesz mieć ryby, które mało brudzą to: ( moje subiektywne zdanie )
- małe
- jajorodne
- nie przekarmiaj
- nie dawaj za dużo żywego pokarmu

Co do tych parametrów, to hmm...
Otoski maja górna temperaturę 27
Kosiarki 26
pH 7.5 to górna granica

Co do temperatury zmniejsz 23-25 idealna 24 ( moje subiektywne zdanie z obserwacji )
pH to tak 6.8 - 7.2
Trzymaj to jak możesz w połowię skali danego gatunki
malgosia_mp
Posty: 5
Rejestracja: 22 mar 2023 14:57

Re: Jakie rybki do akwarium 94l

Post autor: malgosia_mp »

A podpowiesz jakie małe jajorodne rybki będą dobrze się czuły w wodzie pH 7,5 i temp. 24 stopnie? I ile ich powinno być w 94 litrach? A wiesz może czy jest jakiś sposób żeby to pH nieco obniżyć skoro to górna granica dla tych rybek które już mam? Czy lepiej się nie bawić w obniżanie żeby nie narażać ich na wahania? Jest tyle wątków że nie jestem w stanie wszystkiego doczytać a wiedza od pana ze sklepu akwarystycznego okazuje się jednak nie do końca właściwa (w akwarystycznym sprzedali nam 3 molinezje, 4 razborki i 6 neonów do akwarium 20 litrowego - od takiego zaczęliśmy, a właściwie zaczął mój syn z dziadkiem ale założyli to akwarium w dwa dni i jak się nie trudno domyślić nie skończyło się to dobrze stąd moja interwencja w ten pomysł z rybkami żeby te ryby jakoś uratować i założyliśmy nowe, neony są jeszcze w tym małym bo chorują i nie wiem czy je przenosić do dużego :(
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: Jakie rybki do akwarium 94l

Post autor: DakotaSan »

Ok

jeżeli chodzi ile rybek w 94 litrach, to zależy od wielu czynników i nie da się tego tak jednoznacznie ocenić.
Ja przyjmuje zasadę ( nie jest ona idealna ale u mnie się sprawdza ) ze 1 cm ryby na litr wody.
Czasem to naciągnę do jednej ryby na litr wody jak jest mała taka do 2 cm. Ale to tylko pewna forma przybliżenia a nie reguła

Jakie małe ryby...
no mogą być Razbory ja mam espei
mogą być neonki innesa, otoski, kiryski tylko z tych mniejszych bo tez później maja 4-6 cm
Uwaga na Kosiarki one dorastają do 10-15 cm,

Jest dużo małych rybek, koledzy pewno cos tu jeszcze podpowiedzą na tym forum.
Problem tylko z takimi małymi rybkami, ze większość to sa rybki ławicowe i czyja się lepiej w większym gronie od 8 powyżej.
( neonki, razbory ) otoski tez lubią być w większym gronie , kiryski tak już 4-5

Z pH nie kombinuj, chyba ze masz C02 - ale nie sadzę. No 8 pH to tak już nie jest idealnie ale jak masz 7.5 to trzymaj tyle i powinno być ok

Molinezje, to trochę nie pasują do tego towarzystwa....
macieks
Posty: 190
Rejestracja: 12 sie 2021 2:08
Lokalizacja: Kraków

Re: Jakie rybki do akwarium 94l

Post autor: macieks »

Dla neonek Innesa i otosków za wysokie pH. Dla większości kirysków również, polecam spiżowe. Razbory klinowe ok.
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: Jakie rybki do akwarium 94l

Post autor: DakotaSan »

macieks pisze: 03 kwie 2023 9:43 Dla neonek Innesa i otosków za wysokie pH. Dla większości kirysków również, polecam spiżowe.
No dokładnie tak -

Możesz zastosować wodę destylowaną, lub demineralizowaną o ile masz filtr odwróconej osmozy w domu
Tylko jest to uciążliwe i na taki litraż jak twój mało skuteczne.

Są tez preparaty pH minus - ale jest to chemia i ja osobiście nie polecam, bo może to przynieść więcej szkody niż pożytku.

Ogolnie ryba do pH 7.5 się przyzwyczai, zwłaszcza jak w sklepie była w podobnych warunkach, oczywiście nie będą to idealne warunki, ale cóż.
malgosia_mp
Posty: 5
Rejestracja: 22 mar 2023 14:57

Re: Jakie rybki do akwarium 94l

Post autor: malgosia_mp »

Kurczę to mi teraz klina zadaliście bo w internatach wyczytałam że otoski potrzebują pH pomiędzy 5,5 a 7,5 a razborki 5,5-6,8 i stąd mój pomysł żeby je oddać choć generalnie są wg mnie przeurocze 🙈 Kupię dokładniejszy test pH bo w zestawie był taki 3-10 i ciężko jest mi jednoznacznie określić czy kolor jest bliżej 7,5 czy 8.
Myślę nad dyfuzorem CO2 bo wg indykatora jest go za mało - a to jakoś wpływa na pH czy o coś innego z CO2 chodziło?
Kosiarki oddamy jak podrosną ale na razie jeszcze są małe (chyba 🙈 mają jakieś 4 cm).
Czyli podsumowując mogłabym dokupić razborek klinowych i wpuścić kiryski spiżowe? To wszystko przy takim pH i temp. 24 stopnie czy jeszcze jakieś rybki znacie które w takich warunkach dobrze się mają?
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: Jakie rybki do akwarium 94l

Post autor: DakotaSan »

No zgadza się pomiędzy, ale 5.5 i 7.5 to są już wartości skrajne na skali dopuszczalnych i najlepiej to pomiędzy.
Pamiętaj, ze 7.5 to nie znaczy idealna wartość jak jest na końcu skali.


Tak CO2 zmniejsza pH wody

Nie oddawałbym otoskow ani razbor -

Kosiarki tez ok ale później fakt, jak będą miały po 10-15 cm to już problem na takim litrażu, ale tez zależy ile ich masz ?

Kiryski spizowe tez będzie ok

Wszystko idealnie by było w temperaturze 24 i pH 6.6 - 6.8

Ale jak będziesz mieć pH 7.5 to nie znaczy, ze je od razu zabijesz, to wartość skrajna dopuszczalna, byle już nie więcej niż 7.5, a idealnie mniej niz 7
malgosia_mp
Posty: 5
Rejestracja: 22 mar 2023 14:57

Re: Jakie rybki do akwarium 94l

Post autor: malgosia_mp »

Kosiarek mamy 6, oprócz tego 10 otosków i 2 glonojady o których zapomniałam. W takim razie dokupię 7 razborek zeby miały ławicę. I nie wiem czy jeszcze jakieś jest sens dorzucać czy już nie będzie za tłoczno im w takim składzie?
Kupię zatem ten dyfuzor CO2 i spróbuję to pH nieco oddalić od wartości skrajnej ale mamy też kilka krewetek
Neocaridina a one chyba nie mogą mieć zbyt miękkiej wody 🤔
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: Jakie rybki do akwarium 94l

Post autor: DakotaSan »

Taki skład jest w miarę ok
No na upartego można kilka kiryskow jeszcze na dno dać

pH to nie to samo co twardość wody.

Tak tylko sprzęt do CO2 to trochę droga zabawa, bo oprócz dyfuzora trzeba posiadać kilka innych elementów, takich jak butla, elektrozawór i komputer.
Oczywiście bez komputera tez się da, ( wyłącznik czasowy )
ale trzeba uważać, bo może dojść do odesłania ryb, do krainy wiecznego snu. ( i nie tylko ryb ) trzeba tez mieć po instalowane wskaźniki CO2 w akwarium. Bo testami to nie bardzo...
( oczywiście można robić sobie bimbrownie i inne takie wynalazki ), ale ogólnie nie polecam dla poczatkujących i osób posiadających mało czasu.
malgosia_mp
Posty: 5
Rejestracja: 22 mar 2023 14:57

Re: Jakie rybki do akwarium 94l

Post autor: malgosia_mp »

Aaaah OK dzięki za wskazówki 🙂 to rzeczywiście raczej nie dla nas na ten moment, to jeszcze mi przyszedł pomysł na filtr odwróconej osmozy i podmianki taką wodą?
A jakieś kolorowe rybki? Syn kocha te szare też ale jak to dziecko pyta o kolorowe (ogląda filmy przyrodnicze a tam wiadomo jakie kolory na rafach ale ma tylko 5 lat i trudno jeszcze mu wszystko wytłumaczyć bo myślenie abstrakcyjne typu „twarda woda” jeszcze nie rozwinięte do końca 🙈).
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: Jakie rybki do akwarium 94l

Post autor: DakotaSan »

Z filtrem odwróconej osmozy , cóż zawsze będzie lepiej. Parametry wody zawsze będą bardziej pod kontrolą, mniejsza ilość wapnia.
Co do pH, tak zejdzie niżej nawet do 7 się uda - Ale, zawsze jest ale. Średnio w takim akwarium to będziesz miała około 20-25 litrów podmianki raz na tydzień, no może raz na dwa tygodnie jak wszystko będzie ok. To jest około 70-80 litrów wody na podmiankę ( w zależności od filtra )
Co do rybek, to - hmm Neon Inesa, Simulans, Microrazbora Cubotai, Razbora Borneanska, Bystrzyk Amandy, wszystkie te gatunki to tak od 8-10 sztuk.
No Gupiki są bardzo kolorowe, co prawda żyworodne i mogą się bardzo szybko namnożyć, ale jak już kto woli.
macieks
Posty: 190
Rejestracja: 12 sie 2021 2:08
Lokalizacja: Kraków

Re: Jakie rybki do akwarium 94l

Post autor: macieks »

Ryba nie jest w stanie 'przyzwyczaić się' do zbyt wysokiego pH. Nawet jak w sklepie była w takim trzymana. Po prostu szybko umrze.
Gupiki, żeby się nie mnożyły, to można trzymać tylko samce.
Filtr RO jest najmniej kłopotliwym sposobem na obniżenie pH ale raczej nie uda się zejść poniżej 7,2.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: [94l] Jakie rybki do akwarium 94l

Post autor: BARA »

Kosiarki wymagają akwarium powyżej 300l, bardzo szybko rosną, szybko będą za duże do 94l i w dodatku swoją energicznością będą stale przeszkadzać innym gatunkom ryb trzymanym w tym zbiorniku. Radzę je jak najszybciej oddać.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ