kostka 64l vs 125l

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
snuffkin78
Posty: 16
Rejestracja: 01 paź 2022 19:59

kostka 64l vs 125l

Post autor: snuffkin78 »

Witam serdecznie :-)

Przyszedł czas na wymianę szkła na większe i powiem szczerze - mam dylemat. Potrzebuję opinii posiadaczy takowych sprzętów :-)

Miejsce - stolik, a w zasadzie to solidny stół z litego drewna, wymiary 60x60 (zaokrąglone krawędzie i rogi), więc miejsca na blacie jakoś 55x55 max. Opcje są w zasadzie - 3 kostki o wymiarach 40, 45 lub 50cm. Kostka 40 jest najmniejsza, bo 64l, ale też najtańsza i mniej problematyczna w obsłudze, 125l (o boku 50) jest największa (trochę mnie przeraża litraż, bo wychowany na 25-litrowych kałużach), tą bym brał ze względu na mieszkańców. Wariant pośredni czyli 45-tka nie ma dostępnej pokrywy (chyba że na zamówienie) - warunek konieczny, bo kot w domu.

Obsada? neony Innesa, otoski, jakieś małe kiryski, może krewetki RC, plus jakieś stadko dla zapełnienia "góry". Filtracja - aquael turbofilter 500, ewentualnie eheim biopower 160. Jakiś korzeń plus skały, nad roślinnością na razie nie myślałem. Oświetlenie z pokrywą aquastel led white 2x7W dla 64 litrów, 2x10W dla większych. LT, oczywiście. Podłoże - prawdopodobnie ziemia przykryta drobnym żwirkiem z dodatkiem lawy.

Czy jest na sali ktoś, kto miał do czynienia z takowymi zbiornikami i może się podzielić własnymi spostrzeżeniami? Bo niby powinienem działać w myśl starej akwarystycznej zasady - "Kupuj największe jakie się zmieści", ale z praktycznego punktu widzenia się waham :-)

--
Pozdrawiam,Krzysztof
Pozdrawiam, Krzysztof
MYF19
Posty: 69
Rejestracja: 14 lis 2022 18:14
Lokalizacja: Północ

Re: kostka 64l vs 125l

Post autor: MYF19 »

Kupuj największe jakie się zmieści - :)

Większa pojemność to lepsza stabilność biotopu, rzadsze uzupełnienia wody, większe możliwości aranżacji i atrakcyjność obsady.
Jeżeli to nie jest problem finansowy - to kupuj największe :)

Kształt zbiornika ma tylko znaczenie dekoracyjne - cała reszta zależy od inwencji twórcy - czyli Ciebie.

Natomiast sprawdź wytrzymałość stolika na boczne wychylenia pod ciężarem (no wiesz szkło, podłoże, woda i wyposażenie) będzie ze 150- 200 kilo :roll:
Więc najlepiej sprawdź stolik, tańcząc na nim kankana lub równie ekspresyjny taniec :lol: - jak przeżyjesz Ty i stolik - to pewnie wytrzyma akwarium.
Ps. Nie znam się na chemii do Aqua i nie chcę się znać.
390L za grosze na jakiejś wyprzedaży :D
Lubię samoróbki 8)
Uwielbiam naturalne multi-kulti - od bakterii do drapieżników :lol:
snuffkin78
Posty: 16
Rejestracja: 01 paź 2022 19:59

Re: kostka 64l vs 125l

Post autor: snuffkin78 »

Hm, z atrakcyjnością obsady bym polemizował - 40 a 50 cm długości nie robi wielkiej różnicy, co najwyżej ilościowo :-)

Kształt zbiornika... Kostka, bo będzie stało na kwadratowym stole. Zastanawiam się tez nad opcją klasycznej 60-tki z szafka zamiast stolika, ale IMO kostka będzie się tam fajniej prezentować.

Mebel wytrzymały, lite drewno, porządne śruby. Służył nie raz do wieszania firanek,i prac remontowo malarskich :-D Jak mnie utrzymał, to akwarium też powinien. Kankana na powierzchni ca. 0,36m2 będzie ciężko wykonać, a aktualnie stoi tam 25l.
Pozdrawiam, Krzysztof
ODPOWIEDZ