Moja obsada 100l i pytania żółtodzioba

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Przemogol
Posty: 1
Rejestracja: 30 sie 2023 21:49

Moja obsada 100l i pytania żółtodzioba

Post autor: Przemogol »

Witam, mam akwarium 80x27x40wys ma około 90-100l, bo jest takie polokragle. Chciałbym zrobić efekt ławicy.

Mam kilka pytań:
1. Myślałem o neonie zielonym ale podobno zjadają krewetki.
2. Ławicę raczej zbuduję z razbory klinowej (5lat) ponieważ od razbory Espei (3-5lat) żyje dłużej. Która polecacie?
3. Chcę też dobrać druga ławicę z Razbora Erythromicron Danio Erythromicron ale chyba te rybki słabo pływają razem? Czy będą się mieszać ze sobą bo pamiętam Danio pływało chaotycznie po całym akwarium nie w ławicy, z tą rybka jest tak samo? Czy z rozborą nie będą się dziwnie mieszać ?
Ewentualnie druga opcja: Zwinnik jarzeniec - Hemigrammus erythrozonus, a może wszystkie 3? Zwinnik podobno bardziej ławicowy. Które lepsze rybki wg Wasze gustu i doświadczeń ?
4. Jak zbudować fajny trawnik? Mam żwirek czarny 1-3mm oraz ziemię z ogródka. Dać najpierw ziemię i na to żwirek? Czy sam żwirek? Co się lepiej sprawdza?
5. Do glonów chcę otoska oraz ślimaki, oraz 4 krewetki: Krewetka Amano - Caridina multidentata. Czy poradzą sobie z wszelką maścią glonów także nitkowych?
6. Czy nie karmicie rynek np 2 dni aby zjadały glony? Będą zdrowsze? Warto nie karmić?
7. Chciałbym aby się utrzymało akwarium parę lat zdrowe. Na co zwrócić uwagę szczególną? Kupiłem testy pH i twardości oraz zmiękczacz do wody. Podmiana co tydzień 20%?
8. Jakie naświetlenie do takiego akwa? Mam 8w świetlówkę. Pytanie czy takie dwa dawać czy jedna aby glonów nie było za dużo?
9. Napowietrzanie. Tutaj pytanie czy klasyczna pompka (jak lepiej aby były balbelki czy nieloniecznje)? Podobno ważne aby coś rozbijało na powierzchni wody powstały azot czy bakterie? Mam też duży filtr kubełkowy na 1000l i zakupiłem do tego deszczownice, ale sama deszczownice wydaje mi się za słaba. Potrzebna jest moc aby był przepływ. Nie wiem jak to pogodzić i co ostatecznie wdrożyć aby skutecznie czyściło i filtrowalo.

Z góry dziękuję za wszelkie rady!

Obsada:

10 Razbora klinowa lub espei
6 Razbora Erythromicron Danio Erythromicron
4 Otocinklus przyujściowy - Otocinclus affinis
6 Zwinnik jarzeniec - Hemigrammus erythrozonus

Krewetki:
4 Krewetka Amano - Caridina multidentata
3 Krewetka Pinokio
3 Krewetka Red Rili - Neocaridina Red Rili
3 Krewetka Red Sakura - Neocaridina davidi
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: Moja obsada 100l i pytania żółtodzioba

Post autor: DakotaSan »

Zacznę od punktu 4
po co ci ta ziemia, jak masz słabe oświetlenie i roślin raczej wymagających mieć nie będziesz.
Dodatkowo chcesz mieć czyste zdrowe akwarium, łatwiej wymienisz żwirek, niż żwirek z ziemią.
W najgorszym razie jak będziesz chciał troszkę lepsze rośliny to możesz dodawać nawozy do słupa wody plus jakieś kulki gliniano torfowe.

Punkt 5 - Nie, nie poradzą sobie ze ''wszelką maścią glonów''.

Punkt 6 - A tobie jak by nie dali jedzenia przez dwa dni, bo chcieli by abyś zjadł cały suchy chleb który został w domu ? ( półżartem )

Oczywiście można zrobić dzień przerwy, albo możesz karmić raz dziennie, ale dwa dni, to tylko w drodze wyjątku, nie reguła.

Punkt 7 podmianki nie są z automatu, to ty obserwujesz parametry wody. Oczywiście na początku pewno tak, ale czy 20% czy 50 % to wszystko będzie zależało.

9 Napowietrzanie jest zbędne, jak nie podajesz CO2 i masz wydajny filtr z deszczownicą ale ok, ładnie wygląda i czasem może się przydać.

Filtr: Przelicz jego wydajność w l/h Wartość producenta podziel przez 2 i odejmij 10 % ( to moja subiektywna kalkulacja ) Wtedy dostaniesz w miarę realną wartość wydajności l/h. Idealnie jeżeli filtr przefiltruje ci akwarium 8-10 razy na godzinę, minimum te 5-6 razy.

Może ktoś inny doda cos na temat obsady.
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Moja obsada 100l i pytania żółtodzioba

Post autor: goldi_ »

1. neon zielony jest trudny w utrzymaniu . Potrzebuje wody miekkiej i kwaśnej a to statystycznie jest sporym problemem
2. wybrałbym espei ponieważ jest po pierwsze ładniejsza a po drugie jest mniejsza a zbiornik relatywnie mały
3. odradzam drugą ławice ponieważ zakłócisz "efekt ławicowy" . Jedfna ale większa ławica i kilka zdecydowanie większych rybek dla kontrastu . Moim zdaniem taka konfiguracja jest najlepsza
4. po prosu sadzisz rosliny i czekasz aż sie rozrosną :) Z teksu wynika że boisz sie silnego światła a do utrzymania dobrego trawnika to wymóg podstawowy. Jako najmniej wymagający trawnik polecam marsilea hirstruta . Nie znam rośliny trawnikowej o mniejszych wymaganiach , Jeśli wolisz trawkę zamiast listków możesz sie zastanowić na cryptocoryna parva choć moim zdaniem zbiornik niec za mały do niej .
5. od walki z glonami jest zasadniczo akwarysta ale np otoski robią robotę . Niezłym kilerem glonów jest garra rufa (ta wcina również krasnorosty)
6. przerwy w karmieniu nie mają w.g mnie dużego znaczenia i na glony nie wpływa to. Istotniejszy jest dobry pokarm a odpowiednich porcjach
7. Zmiekczacz to fajne do pralki a nie do akwarium . Na dłuższą metę to sie nie sprawdza. Zmiękczacze działają na zasadzie podmiany jonów. To że test wykaże mała twardość jest spowodowane że wykrywa jony wapnia (głownie) a np nie wykrywa jonów np sodu które są produktem takiego zmięczacza . W pralce wszystko gra bo to wapń powoduje kamień kotłoowy ale w akwarium kumulacja np niewykrywalnego sodu czyni szkody . Zaryzykowałbym że lepszy wysoki wapń niż wysoki sód .
Do zmiękczenia najlepsza jest woda deminarlizowana . Zabawami kwasami też nie jestem zwolennikiem .
Podmiany wody trudno przedawkować i 20% tygodniowo należy uznać za minimum a w przypadku dojerzewania zbiornika konieczne zdecydowanie wyższe .
8 Przy takim oświetleniu nic nie urosnie . Absolutnym minimum to 0,3 - 0,4W/l brutto w świetlówkach T5 . W przypadku DOBRYCH ledów można sie pokusić o redukcję nawet 50% (czyli ok 0,2W/l brutto)
9 pompki powietrza robią więcej zamieszania (szkody) niż porządku . Cyrkulacja wody (ruch tafli) jest skutecznym środkiem wymiany gazowej (natleniania) . Deszczownica tuż pod powierzchnią ze strumieniem wody skierowany ok 45st ku tafli załatwi sprawę skuteczniej niż pompki i inne bajery
ODPOWIEDZ