Jak przywrocic rownowage w zbiorniku

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Annamaria93
Posty: 8
Rejestracja: 14 wrz 2023 7:49

Jak przywrocic rownowage w zbiorniku

Post autor: Annamaria93 »

Witam.
Moze zaczne od poczatku zeby wszystko bylo wiadomo.
Zbiornik zalozony 11.09. Od poczatku na zaleceniach pana ze sklepu. Teraz juz wiem ze to nie zawsze najlepszy doradzca no ale cuz..
Akwarium 60l, filtr wewnetrzny 300l/h.
Na dnie zwirek naturalny, 12 roznych roslinek. Zalane kranowka z uzdatniaczem i bakterie startowe. Co kilka dni badane paramerty wody. Po pewnym czasie nastapil wzrost NO2 do 0.2. Potem spadlo i urltrzymywalo sie kilka dni na poziomie 0,025. Pan dal nam rybki. 3 molinezje (wpadla tez jedna mala czyli w sumie 4) i 6 neonow czerwonych (tak teraz juz wiem ze one nie powinny byc razem). Przez tydzien wszystko bylo super, stale parametry wody. Woda podmieniona w tym czasie ok 20% 2 razy. Przed wlozeniem ryb nie bylo podmian. Niestety ani razu nie czyszczone dno bo o tym nie wiedzialam . W piatek wyjechalismy na 2 dni na urlop. Mozliwe ze w piatek rano rybki dostaly troche za duza porcje pokarmu i cos spadlo na dno. Do niedzieli nikt rybek nie karmil i lampa byla wylaczona.Wrocilismy w niedziele w nocy. Znalazlam martwego neona. Rano test wody NO2 na poziomie 0,6. Okazalo sie ze jedna molinezja urodzila. Na chwile obecna sa 4 mlode
Przerazona wymienilam wode ok 20% i do najblizszego sklepu dali jakis srodek ale nic nie zmienil. Znow 2 podmianki wody i przy tym czyszczenie odmulaczem. Doczytalam ze ten stodek to w sumie tylko bakterie. Wiec znow tym razem do naszego sklepu. Dostalismy toxivec. W miedzy czasie padly jeszcze 4 neony. Toxivec natychmiast zwiazal NO2 do poziomu 0,025. Ale dziala tylko 2-4 godziny. Wiec co tyle robie podmianle wody i musze to znowu lac. Po kilku godzinach poziom dochodzi do 0,1.I teraz pytanie jak ja mam zejsc z tej chemii? Rozumiem ze ona wiaze a nie usowa czyli gdzies sie to odklada wiec musze czesto zmieniac wode. Ale jak przy tym zadbac o rownowage? Zeby wytworzyly sie bakterie? Czy ten srodek w ogole im na to pozwoli? Z drugiej strony jak go nie wleje to ryby mi pozdychaja. Da sie jakos z tego wyjsc i to uratowac? Bede wdzieczna za wszystkie porady. Poki co podmieniam wode, badam i staram sie dawac najmiejsza dzialajaca dawke toxivec.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: Jak przywrocic rownowage w zbiorniku

Post autor: DakotaSan »

Witam

akwarium jest prawdopodobnie niedojrzale, i jest za mało w nim bakterii. Dlatego cykl azotowy kuleje i jest niestabilny.
Nie wiem ile (i jakich ) bakterii startowych daliście na początku, ale stanowczo za mało.
Przede wszystkim powinniście zmierzyć NH3 ( powinno być 0 ) później NO2 (tu tez powinno być zero) a następnie NO3- ( i tu nie powinna przekraczać poziomu 20 mg/l.) i wtedy wiecie, ze cykl jest mniej więcej zamknięty. I od tego momentu można wpuszczać rybki, oczywiście jeżeli taki wariant został wybrany, bo można wpuszczać od razu ale to już jest wyższa szkoła jazdy i trzeba uważać.

Nie dawałbym tyle chemii co dajecie, po prostu sprawdzałbym parametry i wykonywał podmianki i nie 20 % tylko co najmniej 30 % i więcej ( jeżeli parametry były by tragiczne np wysokie stężenia NH3 i NO2 ).

No tak, jak się wyjeżdża na urlop to lepiej dać normalnie jedzenie i założyć ze będzie jeden dzień głodówki, zawsze to lepsze niż przekarmienie, bo z tego zawsze cos wyniknie złego.

Po co ta lampa cały czas włączona, to tez nie pomaga a wręcz odwrotnie ?

No to ładnie musieliście narzucać tego pokarmu skoro chcecie już odmulać po 5 tygodniach od startu akwarium ..?
Annamaria93
Posty: 8
Rejestracja: 14 wrz 2023 7:49

Re: Jak przywrocic rownowage w zbiorniku

Post autor: Annamaria93 »

Dziekuje za odpowiedz. Lampa byla wylaczona. Odmulic polecil nam pan w sklepie tak profilaktycznie. Faktycznie troche brudu bylo ale raczej nie przekarmiamy rybek. Daje tyle zeby nic nie spadalo na dno. Tez czytajac forum doszlam do wniosku ze akwarium poprostu bylo jeszcze niedojrzale i stad problemy. Mielismy teraz jeszcze wlozyc dosc spory korzen do akwarium i teraz nie wiem czy moge go wlozyc czy nie zaburzy mi czegos i lepiej poczekac z nim. Korzen miczy sie od 3 tygodni okolo. Byl wygotowany itd.
Bakteri startowych dalismy buteleczke i troche z drugiej Tetra safe start. Ok. To biore sie za wymiane wody i dziekuje jeszcze raz.
Ah NO3 bylo z poczatku 40, w dniu wlozenua rybek wynosilo 5.
W tej chwili NO3 wynosi 15
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: Jak przywrocic rownowage w zbiorniku

Post autor: DakotaSan »

a ok źle doczytałem odnośnie tej lampy. Przepraszam.
Co do korzenia, to nie ma wpływu na te parametry, ma na inne. ( o ile będzie dobrze przygotowany )
NO3 ok max do 20 , głownie rośliny będą odpowiedzialne za jego pobieranie i stabilizowanie, wiec jak maja być ładne, to musza mieć dostęp do NO3
Oczywiście do fosforu tez i to będzie następny ważny parametr do sprawdzania. Tak żebyście wiedzieli, czy macie ryzyko glonów , czy sinic.
To będzie wasze następne zadanie, jak już uporacie się z tym. Czyli sprawdzać stosunek Redfielda
No i oczywiście zabawa ze światłem i ilością i jakością jego świecenia.
Ale przy takim akwarium to raczej głownie będzie trzeba monitorować długość świecenia.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Logic07
Posty: 178
Rejestracja: 04 wrz 2020 20:06

Re: Jak przywrocic rownowage w zbiorniku

Post autor: Logic07 »

dobrze czytam z tej tablicy jeśli mam NO3 10 to po4 musze mieć od 1 do 1.5 ?
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: Jak przywrocic rownowage w zbiorniku

Post autor: DakotaSan »

Tak dobrze czytasz z tej tablicy. ( W teorii )
Pamiętaj tablica jest pewnym wyznacznikiem w przybliżeniu.
To zawsze obserwacja jest najważniejsza.
Jeżeli w zbiorniku jest ok, to nie należy nic na sile zmieniać, bo tabela mówi to, czy tamto.
Ale mniej więcej w takich proporcjach powinno być ok.
Pamiętaj, to tez zależy od twojego oświetlenie ilości świecenia na dzień, od ilości roślin w akwarium, filtra itd itp
Czasem stosunek jest poprawny a glony i tak są. Ale przynajmniej masz wartości bazowe z tabeli.
ODPOWIEDZ