Czy lignit może powodować gnicie roślin?

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
butlonosek
Posty: 74
Rejestracja: 29 wrz 2022 22:06

Czy lignit może powodować gnicie roślin?

Post autor: butlonosek »

Cześć

Jakieś miesiąc temu kupiłem sobie na giełdzie średniej wielkości lignit do akwarium. Gościu zapewniał że lignit jest wymoczony więc nie ma w sobie już metanu i można go włożyć bezpiecznie do akwarium. Niestety nie wiem dlaczego ale od tamtego czasu rośliny mi powoli padają. Nie pomaga podmiana wody, lepsze oświetlenie czy większe nawożenie. Obsade ryb zredukowałem do 13 sztuk(5 rdzawych, 4 kiryski, 2 kosiarki i zbrojnik). Jedynie co jest lepiej to to że już praktycznie na zero nie mam glonów. Nie wiem, ma ktoś jakiś pomysł?? Ja narazie wyjąłem ten lignit i będe obserwował. Tylko czy jak by się okazało że to nie wina lignita to czy potem moge go bezpiecznie spowrotem włożyć do akwarium??

---

Tak jak napisałem wyjąłem lignit i zmieniłem połowe wody w akwarium. Pozatym jeszcze mam w baniaku korzeń też od tego gościa, może został on żle spreparowany? Będe obserwował.
Pozdrawiam

butlonosek
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: Czy lignit może powodować gnicie roślin?

Post autor: DakotaSan »

Witaj.

z informacji jakie podałeś nie wiele można wywnioskować
ale idziesz dobrą drogą -
Jeżeli wszystko było ok a Ty zmieniłeś dwa parametry - dodałeś lignit i korzeń i nastąpiły zmiany to rozwiązanie samo się nasuwa.
Dodatkowo nie wiesz jaki jest realny stan rzeczy pomiędzy rzeczywistością, a tym, co ci ten pan powiedział.
Ostatnia rzecz, która możesz zrobić, to odpowiedzieć sobie na pytanie czy metan może powodować gnicie roślin.
Tu - najlepiej jak się wypowie, nasz kolego Chemik.
butlonosek
Posty: 74
Rejestracja: 29 wrz 2022 22:06

Re: Czy lignit może powodować gnicie roślin?

Post autor: butlonosek »

Narazie zostawie ten korzeń w akwarium i będe oberwował. Dam sobie czasu na to jakieś 2-3 tygodnie. A lignit narazie jest wyjęty z baniaka.

---

Jeszcze dodam że ostatnio mierzyłem parametry wody, no i tak:
-Fe prawie na zero
-Po4 grubo ponad skale czyli ponad 1,8
-K mam 20
-NO3 mam 30

Dziwią mnie te fosforany czyli Po4, bo przecież powinienem mieć wysyp glonów przy tak wysokich fosforanach a ja prawie ni nie mam.
Dodam że wszystkie testy mierzone Jbl kropelkowym.
Pozdrawiam

butlonosek
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: Czy lignit może powodować gnicie roślin?

Post autor: DakotaSan »

No wiesz, akwarystyka to nie apteka.
Testy maja pewny margines błędu, NO3 ratuje Ci sytuację, bo tez jest wysokie.
Wystarczy ze np Po4 masz, nie 1,8 a np 2.00, a NO3 zamiast 30 np 25 i już możesz się zmieścić w limitach
butlonosek
Posty: 74
Rejestracja: 29 wrz 2022 22:06

Re: Czy lignit może powodować gnicie roślin?

Post autor: butlonosek »

Czyli może się mieszcze we współczynniku Redfielda, bo to o to chyba chodzi. I może dlatego nie mam glonów.
Pozdrawiam

butlonosek
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: Czy lignit może powodować gnicie roślin?

Post autor: DakotaSan »

Dokładnie tak.
ODPOWIEDZ